Kategoriler
Doğru beslen!

Protein Deposu Olan Besinler

Protein Deposu Olan Besinler; Fazla yağlardan kurtulmak için şok diyetlerin çok zararlı olduğu uzmanların ortak görüşüdür. Kilo vermek istiyor ve yağların azalıp kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız yapmanız gereken iki şey bulunmaktadır. Öncelikle düzenli spor yapmalı ve iyi bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Beslenme düzeni oluştururken kalorisi düşük ve kaslarını güçlendirecek ürünler tercih edilmelidir. Kasların güçlendirilmesini sağlayan en önemli besin ise kuşkusuz ki proteindir. Protein deposu besinler tüketerek kas kütlenizi arttırmayı kolaylaştıracak besinleri yazımızda bulabilirsiniz.

Neden Protein Tüketilmelidir?

Yağ, karbonhidrat, lifli ürünlerin yanında protein de önemli bir besin zinciridir. Tüm besinlere ihtiyacımız olduğu gibi vücudumuzun proteine de ciddi derecede ihtiyacı bulunmaktadır. Protein içeren besinler tüketildiğinde öncelikle kas yapınız onarılır ve kaslarınız güçlenir. Bu yüzden ki spor yapan kişiler mutlaka en az bir öğününde veya spor sonrası protein değeri zengin besinlerin olduğu ürünleri tüketmektedir. Protein aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır ve kan şekerini düzenler. Kan şekerinin düzenlenmesi ani bastıran açlık krizlerini engelleyerek insülin direncini de dengeler ve bu aynı zamanda vücuda enerji kazandırır. Protein ile beslenmek enerjinin yanı sıra aynı zamanda uzun süreli tokluk hissi vereceğinden diyet yapan kişilerin beslenme listesinde de kendisine yer bulacaktır.

Protein Deposu Olan Besinler
Protein Deposu Olan Besinler

Protein Deposu Olan Besinler; Protein Bombası Tavuk

Spor yapan kişilerin en fazla tükettiği ürünlerin arasında tavuk gelmektedir. Araştırmalar vücut kas oranını arttırmak isteyen ve düzenli spor yapan kişilerin spor sonrası tavuk tükettiğinde kas oranının daha hızlı arttığını gösterirken aynı zamanda yağlarında daha hızlı azaldığını ortaya koymaktadır. Tavuk protein deposudur ve kasların gelişmesinde ciddi faydalıdır. Kalorisi düşüktür ve özellikle pişirilme yöntemi dikkatli seçildiğinde diyet yapan kişilerde tercih edebilir. İçerisindeki vitamin ve mineraller ile cilt sağlığından, kalp rahatsızlıklarına, bağışıklık sisteminden metabolizmaya kadar da pek çok faydası bulunmaktadır.

Kahvaltının Olmazsa Olmazı Yumurta

Yumurta en zengin protein kaynaklarından biridir. Kas gelişimini olumlu etkilerken aynı zamanda içinde aminoasitlerinde bulunması ile kasların onarılmasını sağlar. Yumurtanın içerisindeki Omega-3 yağı ise kanserden kronik rahatsızlıklara kadar pek çok hayati hastalığın yaşanma ihtimalini azaltırken anemi, cilt kuruluğu, hafıza kaybı ve kronik yorgunluk gibi sorunlarında yaşanmasının önüne geçer. Bu sebepten ki özellikle vücut geliştiren sporcular kahvaltılarında diyetlerine uygun en az üç tane haşlanmış yumurta tüketmektedir.

Protein Deposu Olan Besinler; Kırmızı Et

Kırmızı et protein denilince yine ilk tercihlerin başında gelirken etin sağlıklı oluşu hayvanın büyüme ve beslenme şekline bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Taze ot ile beslenen hayvanların eti çok daha sağlıklı ve çok daha faydalıdır. Kırmızı etin içerisinde Omega-3 yağı ve pek çok vitamin bulunmasının yanı sıra en fazla protein barındırın besinlerden de biridir. Kırmızı et kas onarılmasını sağlarken vücuda enerji verir ve uzun süreli tokluk yaratır. Bu sayede kişi daha kolay yağ yakar ve yakılan yağların kasa dönüşme süreci hızlanır. Kırmızı et aynı zaman bağışıklığı da güçlendirmektedir. Sizlere önerdiğimiz en zengin protein kaynakları ile kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.