Kategoriler
Doğru beslen!

Protein Tozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hemen hemen her gün spor haberlerinde karşımıza bir söylem çıkmaktadır. Bu haberlerde protein tozu ile ilgili onlarca bilgi yer alır ve yanlış kullanımı konusunda uyarılar yapılır. Küresel gündemde ise protein tozu kullanan kişilerin böbrek yetmezliği ve kalp sorunları yaşadığı öne sürülmektedir. Sporcuların ise bu konuda kafaları oldukça karışıktır. Sizde protein tozu hakkında bilimsel gerçekleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Günlük Protein Miktarı Nedir?

Herkes için günlük protein miktarı farklıdır. Genel olarak yağ oranınıza ve harcadığınız kalori oranına göre bu miktar belirlenmelidir. Fazla protein ihtiyacı ise kas geliştirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Vücut için fazla alınan protein doğrudan glikoza dönüşür ve glikoz ise enerjiye dönüşerek sporcuya istediği antrenmanı yapma imkânı sunar.

Vücuda Gerektiği Kadar Protein Girmezse

En azından vücudun ihtiyacı kadar protein alımı sağlanmazsa kısa vadede eksikliğini hissetmezsiniz ancak uzun vadede sağlık sorunlarına yol açacağı gibi kaslarında gelişmesine ket vurulur. Fazla kullanılması ihtimalinde de elbette daha fazla enerji elde etmiş oluruz ancak spor yaparken kilo kaybetmek ve kas yapısını arttırarak orantılı bir vücut hayal ediliyorsa bu durumu da zorlaştırabilir. Çünkü fazla protein midenizi de meşgul edecek ve tok kalmanıza neden olacaktır.

Protein Tozu Yerine Besinleri de Tercih Edebilirsiniz

Proteini dışarıdan alabileceğiniz gibi besinlerden de karşılayabilirsiniz. Genelde hayvansal gıdalardan karşılanan protein en fazla kırmızı ette bulunur. Ardından beyaz et, balık, süt ve süt ürünleri ve yumurtadan karşılanabilir. Bitkisel gıdalarda ise tahıllar, kuruyemişler ve baklagiller sayılabilir.

Protein Tozu Kullanımı

Besinlerden aldığınız miktar yeterli değilse ek olarak protein tozu kullanabilirsiniz. Ancak yeterli düzeyde vücuda alınıyor ise uzmanlar ekstrasını önermemektedir. Özellikle antrenmandan sonra kasların güçlenmesini sağlamak için sporcular protein tozunu tercih etmektedir. Eğer besin olarak vücuda alınmayacak ise protein tozu kullanabilirsiniz. Bu sayede kaslarınız güçlenecek ve kas kütlenizin artmasına yardımcı olabileceksiniz. Sadece kas yapmak için protein tozu kullanan kişilerde bulunmaktadır. Elbette tek başına protein yeterli değildir. O sadece sizi destekler.

Genelde piyasada hayvansal kaynaklı protein tozları üretilir. Ve kullandığınız çeşide göre kullanım oranı da değişmektedir. Kullandığınız kutunun üzerinden en uygun kullanma talimatı yer almaktadır. İster suya karıştırabilir veya sütle karışım yapabilirsiniz. Burada dikkatle söylemek isteriz ki protein tozunu antrenmandan önce kullanacak iseniz karışım halinde değil su ile kullanmalısınız. Kullanacağınız zamanı ise yine kullandığınız protein çeşidine göre belirlenmelidir. Örneğin whey proteinleri daha çabuk sindirilir ve antrenmandan önce kullanmak için uygundur ancak kazein proteini daha yavaş sindirilir ve antrenman sırasında rahatsız hissetmenize sebep olabilir. Ayrıca yaşta hangi tozu kullanacağınızı belirlemede etkendir. Orta yaştaki sporcular çabuk sindirilen takviyelerin kullanımını uzmanlar önermektedir. Sadece protein değil beslenme düzeninize doğrudan etki etmesini istiyorsanız ise araştırmalar konsantre proteinlerin daha yararlı olduğunu gösterir. İçerisinde az da olsa yağ ve karbonhidrat bulundurması vücut geliştirmek isteye kişilere uygundur. Son olarak beslenme düzeninize göre ihtiyacınız var ise gerekli miktarda protein tozu kullanmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir