Kategoriler
Doğru beslen!

Protein Tozuna İhtiyacınız Var Mı?

Spor yapmanın tek başına yeterli olmadığını artık herkes öğrendi. Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu besinlerin tüketilmesinin sağlığa etkisi de artık tartışma götürmez bir gerçektir. Temel besin maddelerinden biri olan protein de bu zorunluluğun içinde yerini almaktadır.

Protein yeni doku oluşturmak, var olan kasların yeniden onarılması ve gelişmesi için kilit bir noktada yer almaktadır. Protein oranları yüksek besinler tüketmek önemlidir ancak bu her zaman mümkün olmamaktadır veya bazı sporcular fazla protein tüketmek istediği zaman protein tozundan da faydalanmaktadır. Protein tozuna ihtiyacınız var mı? Veya kullanmanızın size ne gibi etkileri olacak merak ediyorsanız detaylar yazımızda.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle kaslarınızın onarılmasını sürekli hale getirmek istiyorsanız protein tozunu sadece spor yaptığınız günler değil her gün kullanmanızı öneririz. Çünkü dinlenme gününde olsanız dahi kaslarınızın beslenmeye ihtiyacı olacaktır. Birçok kişi protein tozunu saf halde tüketmeyi tercih etmemektedir. Süt veya su ile birleştirerek kullanabilirsiniz. Hem böylece kalorisi de otomatik olarak artacaktır. Eğer hassas bir mideniz varsa antrenmandan önce süt ile tüketmemenizi tavsiye ederiz.

Daha düşük kalorili olsun istiyor ve herhangi bir reaksiyon ile karşılaşmak istemiyorsanız sadece su ile kullanmak daha doğru olacaktır. Tüketmeniz gereken oranı ise abartmadan ihtiyacınız kadar kullanmak çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Ne Zaman Tüketilmeli?

Bunun için alternatif zamanlar bulunabilmektedir. En doğru zaman antrenman zamanınıza ve kişisel farklılıklardan ötürü deneyerek test edebilirsiniz. Bazı kişiler antrenman sonrasında tercih ederek kasların duyarlılığının spordan sonra arttığı süreçte kullanmaktadır. Bazı kişiler ise antrenmana başlamadan kullanarak kasların gelişmesini ve onarılmasını hızlandırmak adına kullanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta en az otuz dakika önce tüketmektir. Böylece kaslarınızda çok daha az yıpranma ve yorulma olmasını sağlayabilirsiniz.

Tek seferde kullanma fikrine sıcak bakmıyorsanız gün içerisinde 4 saat aralıkla bölerek de kullanabilirsiniz. Özellikle yoğun bir gün sizi bekliyorsa protein tozunu öğün olarak da düşünebilirsiniz.

Sabah Kullanmak Doğru Mudur?

Protein tozunun sabah kullanılmasını bazı uzmanlar sakıncalı olarak görse de doğruluğunu ispatlayan görüşler ortaya atılmamıştır. Bu sebepten eğer uyandıktan sonra kahvaltı yapma süreniz arasında çok fark oluyor ise kullanabilirsiniz. Çünkü kasların bu süre zarfında onarılması devam etmekte ancak vücuda gıda giremediğinden gerekli olan enerji kaslardan harcanabilmektedir. Bu durumu engellemek için sabah uyandıktan sonra da tercih edilebilmektedir. Aynı şekilde eğer uzun süre uykuda geçiriyorsanız yine bu durumu telafi etmek adına yatmadan önce de kullanabilirsiniz. Vücudumuz uykudayken de enerjiye ihtiyaç duyar ve uyku sırasında kaslarınızın desteklenmesine yardımcı olabilirsiniz. Midenizin yorulmaması için kazein tozunu tercih ederseniz yavaş sindirilmesini sağlamış olursunuz.

Alternatif Bilgiler

Beslenme programınızı inceledikten sonra protein tozu kullanmaya ihtiyacınız olduğunu tespit ettiyseniz sadece su ile kullanmak hoşunuza gitmeyecektir. Kullanma oranınızı belirlerken yaptığınızın sporun temposunu ve yoğunluğunu da dikkate almayı ihmal etmeyin. Böbrek problemi yaşıyorsanız kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmanızı da tavsiye etmekteyiz.

Bazı uzmanlar protein tozunun kalbi büyüttüğünü söylemektedir. Bu takviyenin doğrudan kalp ile bağlantısı olmadığı bilinmektedir ancak yağ oranı yüksek olduğundan kalp sağlığı üzerine fazla kullanılması sorun yaratabilecektir. Bu sebepten ihtiyacınızdan fazlasını tüketmek uzun sürede bedeninizi rahatsız edecektir. Bu tozun içerisinde buğday ve yumurta proteinleri bulunmaktadır bu sebepten günün her saati kullanabilirsiniz. Son olarak ise eğer sindirilme süresini 8 saate kadar çıkarmak ve emilimini arttırmak isterseniz kazein protein tozunu tercih ederek kaslarının korunma süresini arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir