Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlık Deposu Kış Sebzeleri Nelerdir?

Kış mevsimi yağmuruyla ve karıyla doğaya hayat verirken kış sebzeleri de sağlıklı hayat sunması ile insan vücudunun yenilenmesini sağlamaktadır. Kış sebzeleri doğal tarım yöntemi ile yetiştirilirken vücut direncinin arttırılması içinde önemlidir. Kış aylarında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, sağlığınızı arttırmak, yaşam kalitenizi iyileştirmek için bol bol kış sebzeleri tüketebilirsiniz. Kış aylarında tüketebileceğiniz şifa deposu sebzeleri yazımızda bulabilirsiniz.

Gönüllerin Efendisi Pırasa

Pırasa deyince akla tamamen kış gelmektedir. İçerisinde B vitamini, K vitamini ve C vitamini bulundurması açısından önemliyken mineral bakımında da zengindir. Uzmanlar pırasa yemeklerinin zeytinyağı ile yapılmasını tavsiye etmektedir. Zeytinyağlı pırasa metabolizma üzerinde etkiliyken bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde bağırsak sorunu yaşıyor iseniz pırasa dönem geçişlerini daha hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır. Dilerseniz pişirerek dilerseniz çiğ olarak tüketilebilmektedir. Çiğ olarak tüketildiğinde içeriğindeki mineral ve vitaminlerden daha fazla faydalanıldığı unutulmamalıdır.

Kilo Vermek İsteyenler İçin Lahana

Ödem attıran ve diyet listelerinizin kahramanı lahananın içerisinde B vitamini, E vitamini, C vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. B vitamin grubu iştahı azaltan etkiye sahipken K ve E vitamini ise kemikleri güçlendirmektedir. Kilo vermek istiyor ve yaza daha fit bir vücutla girebilmek için haftada iki kez lahana tüketebilirsiniz. Yine pırasa gibi lahanayı çiğ olarak tüketerek tüm minerallerin direk faydasını görebilecekken dilerseniz zeytinyağı ile pişirebilirsiniz.

Güçlü Beden İçin Ispanak

Ispanak oldukça sağlıklı sayılan sebzelerden biridir. Lifli yapısı ile diyet listelerinde de yerini alabilecekken ayrıca sindirim sistemini de düzenlemektedir. İçerisinde bulunan A vitamini hücrelerin oluşumunu desteklerken göz sağlığını da olumlu etkiler. K vitamini açısından oldukça zengindir ve kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kış aylarında karaciğerin daha az yorulmasına yardımcı olurken karaciğer rahatsızlıklarına karşıda koruyucudur. A vitamini özellikle meme kanserine yakalanma riskini azalırken diğer kanser türevleri içinde iyileştirici etkisi bulunur. Ayrıca Koenzim Q-10 faktörü ile kasları güçlendirirken ayrıca kalp kaslarını güçlendirici etkisi ile kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcıdır. 100 gram ıspanak 23 kalori iken içerisindeki vitamin ve minerallerin doğrudan etkisi için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Her Zaman Kereviz

Hem yaz hem de kış aylarında tüketilebilecek olan sebzelerinden biri olan kerevizin yaprakları ile genellikle salata yapılmaktadır. Düşük kalorisi ile diyet yemeklerinde kendisine sarsılmaz bir taht oluştururken C vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve potasyum barındırması ile idrar yollarından karaciğere kadar olumlu etkileri bulunur. Antioksidan özelliği ile tüm vücudu kısa sürede temizlerken eklem enfeksiyonlarına karşı savaşmaktadır. Sindirim sistemini düzenlerken bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olur ve lif oranı ile iştahın azalmasını destekler. Kemik hastalıkları ve kemik ağrılarının azalması için etken maddeler barındırdığı gibi cilt sağlığı ve cildin elastikliğini korumada da görev alır. Akşam yemeklerinizde kereviz yemeği yapabileceğiniz gibi sapı da tüketilmektedir. Ayrıca yine çiğ olarak tüketilebilir sebzeler arasındadır. Doğa her şeydir. Mevsiminde sebze tüketimine özen göstererek sağlıklı bir dönem ve sağlıklı bir ömür geçirebilirsiniz.