Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlıklı Beslenmek İçin Altın Değerinde Kurallar

Sağlıklı Beslenmek İçin Altın Değerinde Kurallar; Sağlığın korunması için sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve birçok hastalığın yaşanma olasılığını düşürebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek birçok zaman gerçekleştirilmek istenen bir eylemken zor olduğu düşünülerek organik beslenme ile karıştırılmalıdır. Sağlıklı beslenmek sadece doğal beslenmek değildir. Sağlıklı beslenme herkes tarafından her yaşta uygulanabilir. Sağlıklı beslenmek istiyorsanız sizlere önereceğimiz dört altın kural ile yaşam kalitenizi ve sağlık düzeyinizi arttırabilirsiniz.

Vücudun İhtiyacı Olan Tüm Besinlerden Tüketilmeli

Besinlerimizi genel olarak tahıl, et ürünleri, süt ürünleri, meyve ve sebzeler olarak gruplandırabiliriz. Tüm besin gruplarının içerisinde ayrı vitaminler, mineraller ve iyi geldiği noktalar bulunur ve vücudun dışardan gelebilecek tüm olumlu etkiye ihtiyacı vardır. Özel bir beslenme stiline sahip değil ve her şeyi tüketebiliyorsanız öğünlerinizi çeşitlendirerek tüketmeniz sağlıklı beslenme adın önemlidir. Örneğin bir öğününüzde tavuk yiyeceksiniz tavuk protein kaynağıdır ve tek başına protein tüketmek yetersiz beslenmedir. Tavuğun yanına dilerseniz sebze dilerseniz biraz makarna veya bir yoğurt ekleyerek beslenme türünüzü çeşitlendirerek dengeli ve yeterli beslenme sağlamak mümkündür.

Sağlıklı Beslenmek İçin Altın Değerinde Kurallar
Sağlıklı Beslenmek İçin Altın Değerinde Kurallar

Protein Tüketmek Şarttır

Protein vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi için olmazsa olmaz bir besin grubudur. Kronik birçok rahatsızlığın sebebi temel olarak protein eksikliğinden faydalanmaktadır. Sağlıklı beslenmek isteyen kişiler günlük protein ihtiyacını mutlaka karşılamalıdır.  Eksik protein tüketimin de kişide geçmeyen yorgunluk, uyku düzeninde bozukluk, enerji kaybı, kas kaybı ve bağışıklık sisteminde sorunlar yaşanmaktadır. Günlük tüketmeniz gereken protein miktarı için her bir kilonuzun karşılığı bir gram proteindir. Örneğin bir yumurta 6 gram proteindir ve bir kişideki altı kilonun karşılığına gelmektedir. Yahut bir dilim ekmekte yaklaşık 5 gram protein bulunur ve bu da beş kiloya karşılık gelmektedir. Yediklerinizi sadece kalori olarak değil protein açısında da incelemeniz dengeli beslenme için gereklidir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Altın Değerinde Kurallar; Omega-3 Yağının Önemi

İskelet sisteminin temel yapısını korumak, kemik sağlığını arttırmak için omega-3 yağının büyük bir önemi bulunmaktadır. Omega-3 yağı gibi vücuda yeterli oranda kalsiyumda alınmalıdır. Omega-3 yağını düzenli tüketmek özellikle ileri yaşlarda kişilerin yaşam kalitesini ciddi oranda arttırmaktadır. Yağlı tüm balıklarda bu yağ bulunabildiği gibi cevizde de ciddi oranda omega-3 yağı bulunur. Kalsiyum ise süt ve süt ürünlerinde ve tahıllarda bulunmaktadır. Beslenme programınıza haftada birkaç gün balık ekleyebilir ve özellikle ara öğünlerinizde kalsiyum oranını arttırmak için süt ve süt ürünleri tüketimini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmek İçin Altın Değerinde Kurallar; Lif Tüketimi

Sağlıklı beslenmenin anahtarlarından biri de sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktır. Sindirim sisteminin çalışmasını sağlamak ve metabolizmayı hızlandırmak için lifli gıdaların kullanılması önemlidir. Lifli besinler tüketerek sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz ayrıca bu gıdalar uzun süre sindirilmeye çalışıldığından kilo vermek isteyen kişiler tarafında da tercih edilmelidir. Bu besin grubu tokluk süresini uzatarak kişinin uzun süre açlık çekmemesini sağlayacaktır. Ayrıca lifli gıdalar kanser gibi pek çok hayati rahatsızlıklarında oranını düşürmektedir. Dengeli ve düzenli beslenme programı oluştururken sizlere önerdiğimiz dört altın kuralı hatırlamanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.