Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlıklı Beslenmenin Sırrı Sebzeler

Modern dünyanın gelişmesi ile eskiye duyulan özlem her geçen gün artmaktadır. İşlenmiş gıdalar günümüzde zaman kazanmak için çok fazla tercih edilse de insan yaşamına olumsuz etkileri uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenen kişiler ise bu gıdalar yerine pişim süresi kısa, lezzetli ve sağlıklı olan sebzelere yönelmektedir. Bu sebeplerden ki vejetaryen olan kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kırmızı etin azaltılması ile sebze yemeklerine ağırlık verilmesi sağlıklı yaşam biçimlerinden biri olarak yorumlanmakta olup bu yeme şeklini yaşam boyu sürdüren kişilerin kilo problemi yaşamadığı da kanıtlanmıştır. Sebze ağırlıklı beslenmenin faydaları yazımızda.

Kilo Kontrolü Sağlar

Beslenme düzeninde et veya işlenmiş gıdaları çok fazla tercih eden kişiler genellikle kilo problemi yaşamakta olup obezite rahatsızlığına kadar durum ilerlemektedir. Et ve karbonhidrat ağırlıklı yerine sebze ağırlıklı beslenen kişiler ise fazla kilolarından daha rahat kurtulurken aynı zamanda kilolarını da korumaktadır. Ayrıca yağlı beslenen kişilerin uzun süreli yaşadığı sağlık sorunları sebze ağırlıklı beslenen kişilerde görülmemektedir. Et tüketmeyi çok fazla seviyorsanız dahi haftada 2 veya 3 gün sebze ağırlıklı beslenmek sağlığınız için oldukça önemlidir.

Kalbin Sağlığı İçin Sebze Tüketilmeli

Hayvansal gıdaların doymuş oranı oldukça yüksektir ve doğrudan kalbin çalışmasını zorlaştırmakta ve kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Kırmızı et yemekten vazgeçmeyecek olsanız dahi bilinçli bir şekilde sınırlı tüketmek kalbinizin sağlığını koruyacaktır. Et ağırlıklı beslenen kişilerin kalp krizi riski %45 iken sebze ağırlıklı beslenen kişilerin %20 riski bulunur.  Ayrıca sebze ağırlıklı beslenen kişilerin ömrünün daha uzun olduğu da ispatlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre çoğunluklu sebze tüketen kişilerin ömrü %34 daha uzundur. Kalp basıncından, kalp ritmine, kalbin sağlığına ve pek çok sorunda beslenme düzeni etkilidir.

Beyini Güçlendirir

Kırmızı etin vücudumuzda herhangi bir organı doğrudan desteklediği bilimsel olarak açıklanmamıştır. Ancak sebzeler diğer organlarda olduğu gibi beyni de güçlendirmekte ve korumaktadır. Çağımızın hastalıklarından biri olan Alzheimer’ın doğal yollarla önüne geçmek isteyen kişiler sebze ağırlık beslenmelidir. Hastalığa yakalanma riskini azalttığı gibi doğrudan önlenmesinde de etkilidir. Beyin gücünün yanı sıra mineral, vitamin ve lif bakımından zengin olmaları kansere karşı doğal kalkan oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar sebze ağırlıklı beslenen kişilerin kansere yakalanma riskini çok azalttığını ortaya koyarken ömrü de uzatması ile olası hastalıklarda vücudun direncini yükseltmektedir.

Kan Basıncını Dengeler

Bazı sebzeler kan basıncı üzerinde etkilidir ve kan basıncını dengelediği gibi düşük kan basıncını da yükseltmektedir. Kan basıncının dengeli olması hipertansiyon hastalığını önlerken ayrıca felç, Tip 2 diyabet ve tansiyon hastalıklarından da korumaktadır. Diyabet hastaları genellikle ömür boyu bir diyete tabi yaşar çünkü vücutta oluşacak fazla yağ insülin direncini arttırmaktadır. Sebze ağırlıklı beslenerek yağ oranını dengede tutabilirsiniz. Hayvansal gıdalardaki doymuş yağ oranının yüksekliği birçok organımızı olumsuz etkilemektedir. Doymuş yağın zararlarından biri de kolesteroldür. Hayatımızı yakından ilgilendiren organlarımızın işlevini olumsuz etkileyen doymuş yağın etkilerini azaltmak için sebze ağırlıklı beslenebilir veya et ile dengeli bir şekilde tüketerek sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir