Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlıklı Kilo Alma Rehberi

Sağlıklı Kilo Alma Rehberi; Kilo almak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Kilo almak için uygun bir diyet listesi ve doğru egzersiz yapılmalıdır. Sürecin doğru yönetilmesi kilo alım hızını arttırırken bölgesel değil orantılı kilo alma süreci yaşanmaktadır. Kilo almaya karar verdiyseniz öncelikle bir doktora danışmalı ve herhangi bir sağlık sorununuz olmadığına emin olmalısınız. Kilo almak için tüyoları yazımızda bulabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Doğru Besinler

Kilo almak istiyorsanız öncelikle kalori hesabı tutulmalıdır. Doktorlarında verdiği yemek listelerinde sağlıklı ve kalorisi yüksek besinler yer almaktadır. Kilo almak istiyorsanız öncelikle yaktığınız kaloriden daha fazlasını tüketmeniz gerekmektedir. Her gün yaktığınız kaloriden 500-1000 kalori fazla aldığınızda düzenli ve sağlıklı kilo alımı gerçekleşmektedir. Tükettiğiniz besinlerin içeriklerine, besin değerlerine ve yağ oranlarına bakarak besinlerinizi seçmeniz gerekmektedir. Kilo almak için sağlıksız ve bol yağlı besinlere yönelmek bölgesel kilo alımını sağlarken aynı zamanda sağlığınızı da tehdit etmektedir. Besin seçerken kalorisi kadar besin değerlerini de dikkate alarak daha doğru kilo artışı sağlamak mümkün olacaktır.

Sağlıklı Kilo Alma Rehberi; Proteinin Önemi

Sağlık kilo alma sürecinde en fazla tüketilmesi gereken besin kuşkusuz ki proteindir. Protein kas kütlesini arttırmak için etkilidir ve alınan kilolar yağdan değil kastan alındığı sürece fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bu cümleler sadece protein tüketilmeli olarak adlandırılmamalıdır. Diğer besinlerin eksikliği yine sağlık sorunlarına yol açabileceğinden diğer besinlerinde olduğu protein ağırlıklı bir diyet programı uygulanmalıdır. Bu sebepten yumurta, balık, kırmızı et, beyaz et, süt ve süt ürünleri, baklagiller ve lifli gıdalar daha bol tüketilmelidir.

Sağlıklı Kilo Alma Rehberi
Sağlıklı Kilo Alma Rehberi

Doğal Şeker Kullanılmalı

Kilo almak için şekerin yeri yadırganmayacak kadar büyüktür. Ancak bilinen sofra şekerinin fazlası vücuda zarar vereceğinden doğal şekerlere yönelmek gerekir. Örneğin meyve şekeri kalorili ve sağlıklıdır. Meyve tüketerek hem sağlıklı beslenebilir hem de içerisinde şeker oranı ile kilo alımına destek verebilirsiniz. Taze meyveler tüketebilir veya taze sıkılmış meyve sularını tüketebilirsiniz. İçerisinde doğal şeker bulunduran başlıca meyveler:

  • Muz
  • Şeftali
  • Kayısı
  • Üzüm
  • Armut

Gibi meyvelerdir ve ara öğünlerinizde bu meyveleri tüketebilirsiniz.

Tüm bunların yanında hiçbir zaman aç kalmamalı ve her zaman atıştırma tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinizde kuru yemiş tüketmek kilo artış hızını arttıracaktır. Badem, fıstık, fındık, ceviz ve kabak çekirdeği gibi yüksek kalorili kuru yemişler yenilebilir.

Sağlıklı Kilo Alma Rehberi; Öğün Saatleri

Kilo alırken kalori hesabı kadar öğünler ve öğünlerin düzeni de çok önemlidir. Günde üç ana öğün iki ara öğün tüketilmesi tavsiye edilir. Sık yemek yemek ve aç kalmamak kilo almayı kolaylaştırırken öğünlerinizde protein ağırlıklı olması kaydıyla karbonhidrat ve yağ oranına da dikkat edebilirsiniz. Bir tabakta hem yağ hem karbonhidrat hem de protein bulunması kilo alımını sağlayacaktır. Gece yemek yemek kilo alımını sağlasa da sağlıksız olacağı için önerilmemektedir. Yiyeceklerinizi sağlıklı yağlarla hazırlayarak ve her gün benzer saatlerde öğünlerinizi tüketerek sağlıklı kilo artışı sağlanabilmektedir.