Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlıklı Kilo Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Sağlıklı Kilo Almak İçin Bilmeniz Gerekenler; Yaz döneminin en sıcak günlerini yaşadığımız şu günlerde toplumumuzun büyük bir kısmı kilo vermek isterken kilo almak isteyenlerin sayısı da tahmininizden çok daha fazladır. Kilo vermek isteyen kişiler genellikle kilo almanın çok kolay olduğunu söylerken durum sanılandan daha zordur. Hamburger, patates kızartması, işlenmiş gıdalar vs. tüketerek yüksek kalori alarak kilo almak elbette kolaydır ancak bu durum sağlığınızı tehdit eder ve orantılı kilo alımını engeller. Kalp rahatsızlıklarından karaciğer hastalığına kadar kalıcı ve yaşam kalitenizi düşürecek hastalıkların pençesine düşmenizde olasıdır. Sağlıklı kilo almak için bundan çok daha fazlasını yapmanız gerekmektedir. Tartıda rakamları arttırırken sağlıklı görünüme kavuşmak için ihtiyacınız olan her şey yazımızda.

Dengeli ve Düzenli Beslenilmeli

Kilo almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey tabi ki yemek yemek olmalıdır. 3 ana öğün ve 2 ara öğün ile günlük beslenme rutini oluşturulmalı ve yiyeceğiniz her şey zamansal olarak belirlenmelidir. Bu durum iştahsız olduğu için kilo alamayan kişiler içinde etkilidir çünkü vücudunuz belirli saatlerde yemek yemeğe alışacağından o saatlerde karnınız acıkacaktır. Düzenli beslenmenin yanında dengeli beslenmek de önemlidir. Protein karbonhidrat ve sınırlı yağ tüketerek kilo alabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Bilmeniz Gerekenler; Kalorisi Yüksek Besinler

Kilo almak için harcadığınızdan daha fazlasını almanız gerekmektedir. Başlangıç olarak günlük beslenme rutininizde 300-400 kalori fazla almaya çalışarak yavaş ve düzenli kilo alımını gerçekleştirebilirsiniz. Yediğin her şeyin kalorisini başlangıçta yapmak ve porsiyonları gözle takip etmek yaşamınızı kolaylaştıracaktır. Böylece bir sonraki gün bir öncekinden daha fazla yediğinizi uğraşmadan tahmin edebilirsiniz. Kilo almak için yağlardan faydalanmanızda önemlidir. Avokado yağı, Hindistan cevizi veya zeytin yağı kullanarak sağlıklı alım gerçekleştirilebilir.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Bilmeniz Gerekenler
Sağlıklı Kilo Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Meyve ve Kuruyemiş Bol Tüketilmeli

Kilo artışını sağlamak için sadece ana öğünlerinize önem vermeniz gerektiğini düşünüyor iseniz yanılıyorsunuz. Sadece ana öğünler yeterli olsa ise kilo almaya çalışmazdınız. Bu sebepten ara öğünler atlanmadan kalorisi bol ve sağlıklı besinler tüketilmelidir. Kalorisi yüksek diye abur cubur tüketmek yerine tercihinizi kuru yemiş ve meyveden yana kullanabilirsiniz. Örneğin ay çekirdeği, kabak çekirdeği, ceviz, badem, fıstık ve fındık ara öğünleriniz için hem sağlıklı hem de bol kalorili olacaktır. Bunun yanında muz, mango, ananas, karpuz ve kavun gibi şeker oranı yüksek meyveler yine kilo almanızı destekleyecektir.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Bilmeniz Gerekenler; Süt Ürünleri ve Proteinin Önemi

Zayıflık problemi ile uğraşıyor iseniz hayatınızda süt ve süt ürünlerine daha fazla yer açmanız gerekir. Peynir ve yoğurt gibi süt ve süt ürünlerini daha fazla tüketerek kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca zayıf olmanızın sebeplerinden biri de kas kütlenizin azlığı ise kaslarınızı güçlendirmek ve kütlesini arttırmak için bir öğününüzü protein odaklı tüketebilirsiniz. Yeterli protein alınmadığı takdirde kilonuz olsa dahi istediğiniz görünüme ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Son olarak ise kilo almanın spor ile ilişkisini gerçekleştirmeniz gerekir. Beslenme düzeniniz ve düzenli spor ile istediğiniz kiloya sağlıkla erişmeniz mümkün olacaktır.