Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

Sanılmasın ki dünyada herkes fazla kiloları veya obez olmaktan mustariptir.  Sayıları daha az olsa da binlerce ideal kilosuna ulaşamayan cılız veya sıska olarak tabir edilen inanlarda vardır. Fazla zayıf olsa durumu da fazla kilo kadar sağlığı tehdit veren bir durumdur. Eğer çok zayıf olmamakla birlikte yine vücudunuzdaki kas oranını arttırmak istiyorsanız benzeri bir uygulama yapmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo alabilirim? Diye merak ediyorsanız ayrıntılar yazımızda.

İdeal Kilonun Altında Olmanın Sağlığa Etkileri

Uzmanlara göre obezite kadar cılız olmakta sağlığı ciddi tehdit eden bir durumdur. Araştırmalar bu durumun erken ölüm riskini arttırdığını ortaya koyarken beklenilenin aksine obezite de bu oran çok daha azdır. Buda anlaşılıyor ki kilolu olmak çok zayıf olmaktan daha az riskli bir durumdur. Ayrıca araştırmaların detayında ise zayıf erkeklerde bu riskin çok daha arttığı gözlemlenmektedir. Zayıf bir beden enfeksiyonlara daha açık oluyor ve bağışıklık sistemi de doğrudan zayıflıyor. Ayrıca ileriki yaşlarda bedenin hormonlarını yenileme oranı düşerken yeterli beslenmeme gibi durumlar söz konusu olduğunda bu durum hızlanarak devam ediyor ve kişinin yaşamsal fonksiyonları beklenilenden daha çabuk bozuluyor.

Kalori Önemlidir

Bilimsel olarak kilo alma meselesine eğildiğimizde ilk düşünmemiz gereken elbette kalori olacaktır. Tükettiğinizden daha fazla kalori alarak kilo almayı başarabilirsiniz. Ancak yağlı ve sağlıksız besinler tüketerek dengeli bir vücut yerine bölgesel olarak genişleyebilir ve fazla yağ ile birtakım hastalıklara davetiye çıkarabilirsiniz. Örneğin kalp rahatsızlığı, diyabet veya kaslardaki zedelenme ile çok daha kötü sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yine de bu durum kalori hesabını değiştirmemektedir. Eğer yavaş yavaş ve dengeli kilo almak istiyorsanız harcadığınız miktardan 500 kalori fazla alabilirsiniz. Hızlı bir şekilde kilo almak istiyorsanız ise 1000 kaloriye kadar fazlaca alabilirsiniz. Bilmelisiniz ki yiyecekleri olabildiğince sıvı hale getirerek daha çabuk sindirebilir ve doymuşluk hissiyatını azaltabilirsiniz.

3 Ana Öğün 2 Ara Öğün

Kilo almak istiyorsanız öğünleriniz çok önemlidir. Karbonhidrat ve yağ içeren öğünler tercih edilmelidir. Elbette ileride oluşacak hastalıklar göz önüne alınarak her zaman ölçü tutturulmalıdır. Yağ oranında ipin ucunu kaçırmamak için ara öğünlerde daha basit ancak kalorisi yüksek atıştırmalıklar belirleyebilirsiniz. Burada en önemli olay çok yemektir. Kilo almak için sağlam öğünler tüketmek şarttır.

Sağlıklı kilo almak istiyorsanız en önemseyeceğiniz konu aldığınız protein miktarı olmalıdır. Kaslarınızın gelişmesi içinde proteine vücudunuz ihtiyacı olacaktır. Örneğin bol miktarda et ürünleri, fındık, badem, süt ürünleri ve baklagiller tüketerek sağlıklı yemekler ile protein alımını arttırabilirsiniz.

Kasların Aktif Olması

Kilo almaya başladıktan sonra yağlı bir görüntü yerine kaslı bir görüntü istiyorsanız ağırlık kaldırmak işinize yarayacaktır. Böylece kilolar yağa değil kasa dönüşecek ve fiziğinizdeki gözle görülür değişmeleri fark edeceksiniz. Kardiyo çalışarak veya ağırlık kaldırarak ve basamaklı olarak gücü arttırarak dilediğiniz kiloya sporun da yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Son olarak ise hatırlatmak isteriz ki öncelikle bir doktora başvurarak gerekli tahliller ile kilo almam sebebinizi araştırmalı ve herhangi bir sağlık sorununuz yok ise normal şartlarla kilo almayı başarabilirsiniz. Sağlık her şeydir. Nasıl olursan ol sağlıklı ol!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir