Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler; Dengeli ve sağlıklı beslenmek insanların hayatının tüm zamanında uygulaması gereken ve yediden yetmişe her birey için geçerli olan kural olması gereken bir olaydır. Sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerin yaşam kalitesi arttığı gibi yaşam süresi de uzamaktadır. Birçok araştırmaya konu olan bu başlığı incelerken etrafınızdaki kişileri da hatırlayarak ön gözlem yapabilirsiniz. Yaşı oldukça geçkin kişilerin hala sağlıklı ve formda bir şekilde yaşadığını gözlemleyebiliyorsanız bu kişi o yaşlardaki hareketli ve sağlıklı durumunu genetiğine ve dengeli beslenmesine borçludur.  Sağlıklı ve dengeli beslenmek için neler yapılmalı? Detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yemekleri Nasıl Pişiriyorsunuz?

Neleri tükettiğiniz önemlidir ancak bir yemeği asıl önemli yapan nasıl pişirildiğidir. En sağlıklı yemeği ve bol yağda kızartırsanız içerisinde çok fazla yağ kalacak ve çok fazla bileşik bir araya geldiğinden sağlık oranını azaltacaksınız. Bu sebepten yemeklerinizi yağda kızartmak yerine ızgarada pişirebilir, haşlayabilir veya buğulayabilirsiniz. Kalorisi yüksek bir yiyeceği dahi bu üç yöntemden birini kullanarak pişirmek sağlık oranını arttıracaktır ayrıca bahsettiğimiz gibi dengeli beslenmek istiyorsanız her zaman aynı pişirme yöntemini kullanmak doğru olmayacaktır.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler; Tok Tutan Protein Tercih Edilmeli

Uzmanlar beslenmesini protein ağırlıklı yapan insanların daha az kalori aldığını ortaya koymaktadır. Çok fazla yan ürün ve ekmek tüketmeden protein ağırlıklı beslenen insanların hayatının hiçbir döneminde kilo problemi olmayacaktır. Protein barındıran ürünler kişiyi daha hızlı doyururken aynı zamanda tok kalma süresini de arttırmaktadır. Diyet yapıyor veya sağlıklı beslenmek istiyorsanız günlük beslenme programınızda %30’unu proteinden yana kullanabilirsiniz. Ayrıca protein kişilerin kaslarının gelişmesini sağladığından kas kaybını önler. Spor yapan kişilerin egzersiz sonrası protein ağırlıklı bir yemek hazırlamasının temel sebebi de zedelenen kasların onarılmasını sağlamaktır.

Şeker ve Tuz Tüketimine Dikkat Edilmeli

Şekerin ve tuzun sağlık üzerinde zararlı etkileri herkes tarafından bilinmekte ve kabul edilmektedir. Şeker kişinin kolayca kalori almasını sağlarken fazla şeker kullanılması kan şekerini hızlıca yükseltip ardından hızlıca düşmesini sağlayacağından ani bastıran tatlı veya açlık krizi yaşamak kolaylaşır. Bu isteği bastırmak için kişi yine beslenecek ve sağlıklı beslenme periyodunun dışına çıkacaktır. Bahsettiğimiz sadece toz veya küp şeker değil içerisinde şeker bulunan her ürünü kapsamaktadır. Paketlenmiş gıdalarda satın alırken içerisindeki şeker miktarı her zaman gözden geçirilmelidir. Fazla tuz tüketimi de yine kan basıncını olumsuz etkiler ve çok fazla tuz tüketen insanların kalp krizi geçirme riski artar. Uzmanlar bir kişinin günde 5 gramdan daha fazla tuz tüketilmesinin sağlıklı olmadığı vurgusunu yapmaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenme için şeker ve tuz tüketimi dikkate alınmalıdır.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler; Lifli Gıdalar Tüketilmeli

Lifli gıdalar doğrudan sindirim sistemini olumlu etkiler ve kilo vermek isteyen kişiler için en doğru tercih içerisinde lif bulunan gıdalar tüketmektir. Dengeli beslenmek için lifli gıdaların tercih edilme sebebi ise kan şekerini dengelemesi ve kişiye uzun süreli tokluk vermesidir. Ayrıca lifli gıdalar kalp sağlığını da korumaktadır ve kişinin yaşam kalitesini arttırmaktadır.