Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlıklı Yaşamak Sağlıklı Beslenmekten Mi Geçer?

Sağlıklı beslenmek hem sağlıklı yaşamak hem de vücut formunun korunması için oldukça önemlidir. Anne karnında daha başlayan bu serüven gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık döneminde de devam eder. Dengeli beslenmek ve sağlıklı yaşamak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu gereklilikler hastalıklardan korunmak, ideal vücuda ulaşmak, yaşam kalitesini arttırmak ve sağlığı uzun süre koruyabilmek adına önemlidir. Sağlıklı yaşamı gerçekleştirebilmek için öncelikle dengeli beslenmek gerekir. Harcadığınız enerjiye uygun olarak yeterli ve dengeli beslenmek ise ömür boyu bitmez bir süreçtir. Bilinçli davranarak ve sağlıklı beslenerek kaliteli bir hayat sürebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek adına atılması gereken adımları sizlerle paylaşacağız.

Sağlıklı Beslenmek Tam Olarak Nedir?

Vücudumuzun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için besinlere ihtiyacı vardır. Bu besinler ise bu fonksiyonların çalışabilmesi için gereken enerjiyi açığa çıkarır. Yağlar, proteinler ve diğer besin grupları besinleri oluşturur. İskelet sistemi, kas sistemi, solunum, boşaltım, sindirim ve diğer tüm sistemin doğru çalışabilmesi ayrıca hormonların da salgılanabilmesi için bu besinler olmazsa olmaz konumdadır. Bu besinlerin ihtiyaç duyulan oranda tüketilmesi kişinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarını ortaya çıkarır ve sağlıklı yaşam sürdürülür. Sağlıklı beslenme programı adında kalıplaşmış bir program doğru değildir. Kişilerin sağlık durumu, yaşı, cinsiyeti ve kendine has özellikleri ile program çeşitlenmektedir. Kişiye özgü beslenme programları ile sağlıklı beslenme programının oluşturulması gerekmektedir.

Temel Besinlerimiz

Vücudun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için vitamin, yağ, protein ve karbonhidratları yeteri kadar alması gerekir. Proteinler temel besin öğelerindedir ve motor becerilerinden, bağışıklık sistemine, bilişsel işlevlerden enerji üretimine kadar farklı görevleri bulunur. Karbonhidratlar ise temek enerji kaynaklarından olup meyveler, baklagiller ve tahıllar ile vücuda alınır. Enerjinin ortaya çıkmasını sağlarken aynı zamanda kan şekerini dengeleme görevini de üstlenmiştir. Yağlar ise hormon dengesinin korunması adına önemlidir. Fazla ve düzensiz tüketilmesi kilo artışına sebep olurken eksikliği sağlıksız beslenmeye neden olur. Hayvansal yağlar yerine Omeg-3 ve zeytinyağına yönelerek vücudun yağ alımı da sağlanabilmektedir.

Sağlıksız Beslendiğimizde Oluşabilecek Sorunlar

Pandemi sürecinde de çokça aşina olduğumuz kronik rahatsızlıkların temeli beslenmeye dayanmaktadır. Dengesiz ve sağlıksız beslenmek kronik rahatsızlıkları arttırırken obeziteye de neden olmaktadır. Kalp ve damar rahatsızlıklarının yanı sıra metabolik rahatsızlıklara varan süreç gerçekleşir. Organ fonksiyonlarınızda bozulmalar, eklem hastalıkları, büyüme ve gelişimde gerilik, zayıflık, mineral ve vitamin eksikliği, kansızlık, halsizlik ve sürekli yorgunluk gibi rahatsızların anahtarı sağlıksız beslenmedir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Beslenme programı oluştururken öncelikle tüm besin gruplarından faydalanmak gerekir. Günde üç ana öğün ve iki ara öğün oluşturulmalıdır. İlaç kullanıyor veya rahatsızlığınız var ise programınıza doktorunuzun da onayıyla değişiklikler yapabilirsiniz. Yetişkin bir insanın günde ortalama 2000 kaloriye ihtiyacı vardır. Fazla olması kilo alımına az olması ise enerjinin karşılanamamasından zayıflığa sebep olurken halsizlik de yaşanabilir. Her besin piramidinin yer aldığı bir program ile dengeli ve sağlıklı beslenerek sağlığınızı arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir