Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlıklı Yaşamın Gizli Kahramanları Kuruyemişler

Beslenme programlarından söz ederken ilk düşündüğümüz ana yemek olmaktadır. Kırmızı et, beyaz t, sebzeler, karbonhidratlar, süt ve süt ürünleri elbette ki çok etkilidir. Yeme listeleri belirlenirken meyve sularından daha az şekerli tatlılar bile düşünülürken kuruyemişler kişilerin nedense en az tercih ettiği grupta yer alıyor. Kuruyemişlerin yağ oranlarının yüksek olduğu düşüncesi ile listelerde kendisine çok az yer buluyor. Oysaki kuruyemişlerinde bu listelerde mutlaka yer alması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ara öğünlerde badem, fındık veya ceviz gibi kuru yemişlerin yer alması sadece diyet için değil sağlık açısında da önemlidir. Kuru yemişlerle ilgili ön yargılarınızı bir kenara bırakmanızı sağlayacak vücuda faydalarını sizler için araştırdık.

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Tüketilmeli

Günlük hayatın koşuşturmacası, zorlayıcı spor programları derken kalbinim çok fazla yoruluyor ve kan basıncımız sürekli değişkenlik gösteriyor. Kan basıncını ve kalp ritmini düzenleyen ceviz bu konuda kişilere yardımcı olmaktadır ve özellikle sporcu kişilerin mutlaka tüketmesi gerekir. Yağ oranı fazla olacağından kararında tüketmek gerekir. Örneğin 20 gram cevizde 150 kalori bulunur ancak kalbi ve damarları korurken aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür ve içerisinde E vitamini bulunmaktadır. Ara öğünlerinizde cevize yer vererek bağışıklık sistemini de güçlendirebilirsiniz.

Lif Zengini ve Cilt Dostu

Ülkemiz fındık hazinesi dersek yanılmış sayılmayız. Fındıkta ceviz gibi kalp ve damar sağlığını güçlendirir ve korurken aynı zamanda içerisinde lif oranı ile tokluk hissine de erişebilirsiniz. E vitamini ve protein içermesi ile de tam bir sporcu dostudur. Vitamin seviyesi ile fındık saçları güçlendirirken cildin parlamasına yardımcı olur ve ara öğünlerde ihtiyacınız olan enerjiyi size verecektir. Yağ oranı yine yüksek sayılabilecek kuru yemişlerden biridir ve 20 gramda 160 kalori bulunmaktadır. Az miktarda tüketimi de faydalarından yararlanmanıza yetecektir.

Gizli Kahraman Badem

Bir kuru yemişten çok daha fazlasını bademde bulabilirsiniz. İçerisinde kalsiyum, demir, E vitamini, B vitamini ve lif bulunmaktadır. Diyet yapan kişiler ara öğün olarak bademi çok sık tüketmektedir çünkü tokluk hissini çok hızlı sağlamaktadır. Kalorili kuru yemişlerden biri olduğu için aşırıya kaçmamak doğru olacaktır. Sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız 5 badem yiyerek kabızlık sorununu aşabilirsiniz. Antioksidan özelliği ile vücudu da rahatlatırken vitaminleri ile cilt güzelliğini de desteklemektedir.

Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Kuru yemişlerin yağ oranları yüksek olduğundan kaç gram tüketileceği çok önemlidir. Uzmanlarda spor yapan ve yoğun çalışan kişiler için günde ortalama 50 gramın yeterli olacağı bilgisini vermektedir. Sporcular için en etkili yöntemin ise karışık kuru yemişler olduğunun altı çizilmektedir. Fazla kuru yemiş tüketimi sporcunun yağ ve kalori kazanmasına neden olacaktır. Kuru yemiş tüketiminin ise kavrulmuş değil çiğ olarak tercih edilmesi gerektiğini ve çiğ yemişlerin kalori oranının daha düşük olduğu bilinmektedir. Ancak diyet yapan veya çok fazla kalori almak istemeyen kişilerin ceviz, fındık ve bademi günlük yeme programlarında en az birini seçerek tüketmesi hem spor için hem de sağlık için gerekli olduğu bilinmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir