Kategoriler
Doğru beslen!

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Antioksidanlar

Hem vücut hücreleri tarafından üretilen hem de gıdalardan alınan hastalıklara karşı mekanizmayı güçlendiren kimyasal maddeye antioksidan ismi verilmektedir. Sağlıklı yaşam için antioksidanlar olmazsa olmaz etkilerdendir. Gıdalardan alınan antioksidanlar ekzojen olarak bilinirken vücut tarafından üretilenlerin ismi ise endojendir. Stresten cilt sağlığına kadar birçok koruyucu etkisi olan bu maddenin faydaları ve hangi besinlerden elde edileceğini sizler için araştırdık.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Cilt yaşlanma belirtilerini çok hızlı gösteren dokulardan oluşmaktadır. Cildin sağlığını koruyabilmesi için antioksidana ihtiyacı vardır. Yaşlanma etkilerini yavaşlattığı gibi erken yaşlarda cilt sağlığını da korumaktadır. Radikallerin etkisinin gözlenmesinin gecikmesini sağlayan antioksidanlar cildin parlamasını ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlarken aynı zamanda kırışıklıkların da daha az belirginleşmesine rol oynar. Güneşin yararlı etkilerinin yanında zararlarını yine en az indirgemek için vücudun bu maddeye gereksinimi bulunmaktadır. Özellikle 30 yaşından itibaren elastikliğini kaybetmeye başlayan cilt için kullanımı çok önemlidir.

Bağışıklık Sistemini Korur ve Güçlendirir

Serbest radikaller olarak bilinen zararlı etkiler için vücudun daha fazla korunması gerekir ve bu durumda fazladan enerji ihtiyacını doğurur. Vücudun doğal savunma mekanizması olan bağışıklığın güçlenebilmesi ve fazladan enerji akışının ortaya çıkabilmesi için gıdalar yardımıyla antioksidan alımını arttırmak gerekmektedir. Hücre hasarlarını en aza indirgemek ve var olan moleküllerin güçlenmesi için hasar yapıcı moleküllerin baskılanmasında görev alır.

Antioksidan Kaynağı Besinler Nelerdir?

Fasulye gerek sindirim sistemi gerekse lif oranı yüzünden çok fazla tercih edilirken tam bir antioksidan deposudur. Bunun yanında yaban mersini, bitter çikolata ve çilek ara öğünlerde kişiler tarafından tercih edilirken aynı zamanda düzenli tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Yapılan araştırmalar sonucunda karalahana antioksidan açısından zenginken aynı zamanda C, K ve A vitaminleri barındırması ile bağışıklık sistemini de doğrudan olumlu etkilemektedir. Yaşlanma karşıtı antioksidan alımını arttırmak isteyen kişiler ise içerisinde likopen bulunan gıdalar tüketmelidir. Örneğin; kiraz, kayısı, karpuz ve greyfurt likopen açısından zengin meyveler arasındadır. Detoks için çok fazla kullanılan ve uzmanların günde mutlaka bir bardak içilmesini önerdiği yeşil çay vücudu serbest radikallere karşı koruma görevini de üstlenmiştir. Cilt sağlığı için yine mutlaka Omega-3 yağ asitleri tüketilmelidir.

Besinler Dışında Antioksidan Alınabilir Mi?

Dileyen kişiler antioksidan açısından zengin besinleri düzenli tüketmek yerine C vitamini, K vitamini, Selenyum veya Coenzim-Q10 içeren takviye edici gıdalarda kullanabilir. Antioksidan eksikliğine yol açan durumlardan kaçınmak da tercihiniz olabilir. Sigara içmek, alkol tüketmek, fazla radyasyona maruz kalmak, virüs kapmak, çok fazla doymamış yağ tüketmek, aşırı demir alımı, vücuda az oksijen girişi, toksinler ve kan şekerinin çok yüksek olması zararlıdır. Kilo vermek isteyen kişiler yine antioksidan ağırlıklı besinlerle beslenerek metabolizma hızını arttırabilir ve diyetlerini sağlık açısında da kuvvetlendirebilir. Sonuç olarak yapay ve doğal yollar ile antioksidan alımını gerçekleştirebilirsiniz. İşin önemli kısmı doğru miktarda kullanarak olumlu etkilerinden yararlanmaya çalışmak olacaktır. Bol miktarda meyve ve sebze tüketimi ile sağlıklı antioksidan alımını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir