Kategoriler
Doğru beslen!

Serotonin Arttırıcı Yöntemler Nelerdir?

Son dönemlerde depresyonun çoğalması, ruhsal sağlığın bozulması ve uyku sorunları için antidepresan adı verilen ilaçları kullanan kişilerin sayısında büyük artış gözlemlenmektedir. Bu ilaçlar serotonin düzeyinin arttırılıp vücudun rahatlaması sağlamaktadır. Serotinin sadece ilaçlar ile değil doğal yöntemler ile de arttırılan bir hormondur. Mutluluk hormonu olarak da adlandırılan ve kişiyi oldukça iyi bir duruma getiren serotonini arttıran yollar ve eksikliğine oluşan sağlık sorunları yazımızda.

Serotonin Eksikliğinde Ortaya Çıkan Sorunlar Nelerdir?

Mutluluk hormonu salgılandığında kan damaları da kasılmaya başlar ve seviye düştüğünde yeniden damarlar eski haline döner. Örneğin baş ağrısı başladığında damarlar kasılırken geçtiğinde damatlar yeniden normalleşmektedir. Serotonin eksik olduğunda kişide ruhsal bir sorun oluştur ve kişi daha karamsar bir ruh haline bürünür. Stres, kan şekerinin düşmesi, yorgunluk, açlık ve fazla ışık serotoninin düşmesine neden olan etkenlerdendir. Kişi bu süreçte çikolata, beyaz peynir, süt ve süt ürünleri, domates veya mandalina tüketerek serotonin salgılanmasını sağlayabilir. Serotonin eksikliği kişilerin cinsel hayatlarını da etkilemektedir. Yapılan araştırmalar seviyesi düşük kişilerin cinsel eğilimlerinin de daha az olduğunu kanıtlamaktadır.

Serotonini Arttıracak Doğal Çözümler

Mutluluk hormonu seviyesini arttırmak isteyen kişiler triptofan açısından zengin besinler tüketmelidir. Kırmızı et, yumurta, hindi eti, badem, ceviz, yoğurt ve peynirde bolca bulunmaktadır. Bunun yanında B kompleksi vitaminleri de etkilidir. Özellikle B6 vitamini doğrudan hormon salgılanmasını sağlamaktadır. Muz, avokado, patates ve brüksel lahanasının içinde B6 vitamini bulunmaktadır. Gün ışığından doğru bir şekilde faydalanmak gerekir. Ayrıca kişiler D vitamini desteği de alabilir. D vitamini sadece kemikleri değil aynı zamanda vücutta serotonin üretiminde de etkilidir.

Sporsuz Bir Yaşam En Büyük Hatadır!

Spor yapmak istiyor ancak bir türlü harekete geçemiyorsanız sebeplerinden biri serotonin düşüklüğü olabilir. Bilgisayar başında veya akşam saatlerinde televizyon karşısında pasif bir dönem geçirmek sadece mutluluk hormonunu değil aynı zamanda psikolojinizi de olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebepten en azından haftanın üç günü 40 dakika dahi olsa spor yapılmalıdır. Dilerseniz evinizde, dilerseniz salonda spor yapabileceğiniz gibi yürüyüşe çıkabilir veya stresini azaltacak ve size iyi gelecek egzersizlerde bulunabilirsiniz. Yapılan araştırmalar özellikle tempolu koşu ve fitness egzersizlerinin serotonin düzeyini arttırmak için çok doğru olduğunu ispatlarken sporun her türlüsü gereklidir.

Serotonin Fazlalığı Sorun Mudur?

Serotonin seviyesinin çok fazla artması halinde kişilerin kalp krizi riski artabilirken ayrıca kemikler ve iç organlarında zayıfladığı kabul edilmektedir. Bunun yanında düşük serotonin ise kas ağrısı, anemi, iştah kaybı, düşük bağışıklık sistemi ve depresyona yol açabilmektedir. Yüksek oranda serotonin eksikliğinde ise yüksek ateş, çok fazla terleme ve mide bulantısı yaşanabilir. Sonuç olarak serotonin azlığı ve fazlalığı kişilere sağlık sorunu yaşatabilmektedir. Doğal yollar ile serotonini arttırmaya çalışırken kararında besinler tüketilmeli ve seviye ölçümü için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Sağlıklı kalın mutlu kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir