Kategoriler
Doğru beslen!

Seyahat Ederken Sağlıklı Beslenebilirsiniz

Birçok kişinin aklında, seyahat ederken nasıl sağlıklı besleniriz konusunda bir endişe bulunmaktadır. Yeni yerleri keşfetmeyi seven birçok insan, seyahat esnasında gittiği yerlerdeki yiyecekleri de ister istemez tatmak ister.

Seyahat ederken bile sağlıklı beslenebileceğinizi biliyor musunuz? Bu hiç de zor değil. Hava değişimi, uçmanın getirdikleri, seyahat edilen yerlerdeki yöresel yemekler, kendi mutfağınızdan uzak kalmanın zorluğu, seyahat sırasında sağlıklı beslenmekten de uzaklaşmayı neden olmaktadır.

Ama yanılıyorsunuz. Bunların hiçbir sağlıklı beslenmeye engel değil. Nasıl mı?

Dengeli Beslenin

Vücudun her zaman proteine ihtiyacı vardır. Çoğu proteinler soğuk yerleri sevdikleri için bu konuda en kolay taşıyabileceğiniz protein ürünleri, su ya da zeytinyağında bekletilmiş somon ve ton balığı paketleridir. Bunun yanında en kolay taşınabilir protein kaynağı fıstık ezmesi ya da fındık ezmesidir.

Yağlar çok kolay taşınabildiği için, fındık paketlerini yanınızda taşıyabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz için, istediğiniz yemeği yapabilecek olanağınızda bulunur.

Karbonhidratlar için taze sebze ve meyveler mükemmel bir seçimdir. Önceden doğranarak paketlere koyabileceğiniz havuz ve kereviz, yıkanmış üzüm, kuru meyve (ki en ideali mango), fazla yer kaplamayan ürünlerdir.

Atıştırmalıkları Paketleyerek Taşıyın

Seyahate çıkarken yanınızda kolaylıkla paket halinde taşıyabileceğiniz ürünler var. Mesela bir elmayı doğrayıp paketleyerek yanınızda taşıyabilirsiniz. Bir kaşık badem yağı ve toz protein ile taşıyabileceğiniz bir başka paketlenebilecek atıştırmalık, size yol boyunca eşlik edecektir.

  • Havuç ve brokoli gibi yiyecekler zeytinyağı ya da badem ezmesine batırılarak paketlenmelidir.
  • İyi haşlanmış yumurta
  • Peynir dilimleri
  • Önceden pişirilmiş ya da kavrulmuş taze patates
  • Önceden hazırlanmış salata

Tüm bu atıştırmalıkları yol boyunca rahat taşımak için paketleyebilirsiniz. Hazırlayacağınız ufak atıştırmalık paketleri, sizi yol boyunca idare edecek ve seyahat sırasında çok daha sağlıklı şekilde beslenmiş olacaksınız.

Dışarıda Yemek İçin Araştırma Yapın

Pansiyon tipi bir yerde kalacaksınız, kendi yemeğinizi kendiniz yapabileceğiniz bir fırsat yaratmış olursunuz. Kendi sağlıklı beslenmenize göre sebzelerinizi pişirebilir ya da et yemeklerinizi ızgara yapabilirsiniz. Bunun için sadece 1-2 saat harcamanız yeterlidir.

Eğer kalınacak yer dışında yemek yiyecekseniz muhakkak önceden bir araştırma yapılmalıdır. Gidilecek restoranlarda araştırmanız gerekenler ise oldukça basit. Organik mi, alerji dostu mu, yerel yiyecekler mi, vejetaryen mi, otçul mu olduklarını araştırmanız, seyahatte bile sağlıklı beslenmeniz için atacağınız birkaç adımdan biridir.

Seyahatte Kalınacak Otelde Mini Bar Arayın

Kalacağınız otelin mini barı, sizin istediğiniz yiyecekleri barındırmakta birebirdir. Böylece sadece kendinizin yiyebileceği atıştırmalıkları, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için yiyeceklerinizi saklayabilirsiniz.

Otel kahvaltısında yiyemeyeceğiniz birçok ürün olacaktır. Siz de bu kahvaltılıkları önceden kontrol edebilir ve yiyebileceğiniz ürünleri ayırarak sadece bu kahvaltılık çeşitlerinden yiyerek, sağlıklı bir kahvaltı yapmış olursunuz.

Soğutma İçermeyen Gıdalar Tercih Edin

Paketleme yapacağınız yiyecekler dışında, seyahat sırasında paket yapmayı gerektirmeyecek ya da soğutma gerektirmeyen gıdalar da bulundurulmalıdır. Meyve barları, kuruyemişler, badem yağı ve Hindistan cevizi yağı, elma, muz, portakal gibi meyveler yanınızda soğutma gerektirmeden taşıyabileceğiniz ürünlerdir. Üstelik meyve ürünlerini dilimleyerek paketler halinde yanınızda taşıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir