Kategoriler
Doğru beslen!

Sıcaklarda Dehirdasyona Uğramamak İçin Tüyolar

Sıcaklarda Dehirdasyona Uğramamak İçin Tüyolar; Su en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Vücudun doğru ve dengeli şekilde çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Kısa vadede rahatsızlıklar gözlenmese dahi uzun vadede sıvı yetersizliği ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Sıvı kaybı kış aylarında az olmakla birlikte yaz aylarında çok fazla sıvı kaybı yaşanmaktadır ve aşırı susuz kalınması dehidrasyon yaşanmasına sebep olabilir. Günlük tüketilmesi gereken miktarın altında sıvı miktarı mutlaka alınmalıdır. Sıcaklarda susuz kalmamak ve sıvı tüketimini arttırmak için yapılması gerekenleri yazımızdan takip edebilirsiniz.

Su Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Vücudun sıvı tüketimi alabilmesi için en doğru ve en temel yol elbette ki su içmektir. Vücudumuzun ortalama %60’ı sudan oluşmaktadır. Yaz aylarında su tüketimi ve susuzluk hissi bu yüzden daha fazla olmaktadır. Susuzluk hissine cevap vermek önemlidir. Su içmekte zorlanıyor iseniz dahi yanınıza mutlaka bir küçük şişe alarak su tüketimini arttırmaya çalışabilirsiniz. İsterseniz içtiğiniz su miktarını not edebilir veya çeşitli uygulamak ile su tüketimi takibini yapabilirsiniz. Bu uygulamalar belirli saatlerde size uyarı vererek su içmeniz gerektiğini hatırlatmaktadır. Mutlaka yanınızda veya çalışıyor iseniz masanıza bir bardak su ekleyerek su içmeyi devamlı olarak sağlayabilirsiniz.

Suyunuzu Tatlandırabilirsiniz

Su içmeyi sevmiyor ve tadı size anlamsız geldiği için su içmekte zorlanıyorsanız suyunuza çeşitli besinler ekleyerek tadını değiştirebilir veya güzelleştirebilirsiniz. Suyunuzu tatlandırmak için dilediğiniz büyük boy şişeye su ekledikten sonra besinleri ekleyerek dilerseniz hemen dilerseniz bir gece buzdolabında beklettikten sonra tüketmeniz uygun olacaktır. 1-2 litrelik şişeye oda sıcaklığında suyu doldurduktan sonra içerisine nane, limon, salatalık, biberiye, tarçın, misket limon veya maydanoz ekleyerek suyunuzu tatlandırabilirsiniz. Bu tarif aynı zamanda detoks suyu olarak da kabul edilmektedir. Mevsimine göre taze sebzeleri de seçenek olarak kullanmanız mümkündür.

Sıcaklarda Dehirdasyona Uğramamak İçin Tüyolar
Sıcaklarda Dehirdasyona Uğramamak İçin Tüyolar

Bitki Çayı Tercih Edilebilir

Sıvı tüketimi denilince akla sadece su ve tatlandırılmış su gelmemektedir. Gün içerisinde çay, kahve veya bitki çayları da bol bol tüketilmektedir. Çay ve kahvede eser miktarda kafein bulunmasından ötürü uzmanlar çok sık tüketilmemesi gerektiğini vurguladığından su dışında tercihinizi bitki çaylarından yana kullanabilirsiniz. Yaz aylarında bitki çayı tüketmek yine vücutta detoks etkisi yaratacak olup ödemin oluşmasının da önüne geçebilirsiniz. Hali hazırda ödem oluştu ise bitki çayı tüketerek şişkinliği azaltabilirsiniz. Hatırlatmak gerekir ki ödemin oluşma sebeplerinden biri de vücudun susuz kalmasıdır. Dilediğiniz bitki çayını içerek vücudun dehidrasyon yaşamasını engelleyebilirsiniz.

Maden Suyu İyi Bir Tercihtir

Maden suyu da su gibi vücut için faydalı bir içecektir. İçerisinde şeker bulunmaması ve doğal kaynaklı olması diyet yapan kişiler tarafında da tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Günde bir şişe dilerseniz iki şişe maden suyu tüketerek sıvı alımını arttırabilirsiniz. Ayrıca maden suyunun içeriği ile metabolizmayı hızlandıracak ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yarar sağlayacaktır. Sıcak havalarda sıvı tüketimine özen göstererek sağlıklı ve huzurlu bir yaz geçirebilirsiniz.