Kategoriler
Doğru beslen!

Siyah Mercimeğin Az Bilinen Faydaları

Ülkemizde çok fazla bilinmeyen ancak bilenlerin vazgeçemediği siyah mercimek Asya mutfağında oldukça ünlü bir yiyecektir. Mercimeğin yeşili ve kırmızısını Türk insanı çok tercih ederken siyah mercimek Beluga, minapa puppa, munga fasulyesi veya siyah cennet gibi çeşitli isimlere sahiptir. Asya kıtasından diğer kıtalara yayılan bu mercimek türü Hindistan mutfağında da kendisine geniş yer bulmaktadır. Eski dönemlerde özellikle askerler tarafından tercih edilmesi ile ünlüdür. Askerlerin tercih etmesinin sebepleri günümüz ile aynıdır. Uzun süre yok tutması ve kişiye kolay dönüşebilen enerji vermesi ile günlük protein miktarının da yarısına kadar karşılamaktadır. Geçmişi çok eskilere dayanan siyah mercimeği tanımak ve tüketmek için nedenlerinizi sıralayacağız.

Sporcu Dostudur

Spor yapan kişiler özellikle günlük protein ve karbonhidrat miktarına özen göstermektedir. Ortalama boyutlardaki bir tabak siyah mercimek ise yaklaşım 50 gramdır ve sadece 150 kaloridir. İçerisindeki karbonhidrat miktarı vücudun günlük enerjisini karşılamaya yeterlidir. Ayrıca protein ihtiyacını karşılamak için sürekli et ve et ürünleri yemekten sıkılan yahut et yerine geçerli başka bir besin arayan kişiler içinde uygundur. Günlük protein miktarının karşılanması için 100 gram tüketilmesi gerekmektedir. Vücudun besin dengesini sağlayabilmek ve yemek çeşitliliği yaratmak adına iki temel besin öğesini sunmasından ötürü tercih edilebilir.

Diyet Yemeğidir

Bir gün içerisinde 100 gram siyah mercimek tüketildiğinde günlük alınması gereken lif oranını da sağlamaktadır. Yüksek lif oranı ile kişiye uzun süreli tokluk hissi vererek kilo vermek isteyen kişiler tarafından öğlen veya akşam yemekleri için tüketilebilir. Yüksek lif oranının yanında kanser gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan hastalıklara karşı koruyucudur. Vücuttaki radyasyonu temizleyen ve serbest radikal hücrelerinin korunması içinde önemlidir. Hem sağlıklı, çok tok tutucu ve ölümcül rahatsızlıkların önüne geçen siyah mercimek düşük kalorisi ile de öne çıkmaktadır.

Vitamin ve Mineral Deposudur

B vitamini ve folik asit bakımından zengin olan bu besin kemiklerin ve kas yapısının güçlenmesi bakımından etkilidir. Ayrıca ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek olan kireçlenme veya kemik erimesi gibi rahatsızlıkların oranını düşürmektedir. Damar hastalıklarının yaşanma oranını azaltırken vücuttaki kan şekerini de dengeleyerek diyabet rahatsızlıklarını engeller. Bazı doktorlar kansızlık rahatsızlığına karşı siyah mercimeği önerirken fosfor oranının yüksekliği ile göz sağlığına da iyi gelmektedir.

Nasıl Pişirilir?

Siyah mercimeği diğer mercimeklerden ayıran ilk özelliği pişirmeden önce ayıklamak gerekmektedir. Ardından dilediğiniz boyuttaki bir tencereye alarak üzerini yarım parmak aşacak kadar su eklemeniz yeterlidir. 20 dakika kadar su ile kaynadıktan sonra tüketebilirsiniz. Pişirecek kişilerin bilmesi gereken ilk nokta diğer mercimekler gibi şişmemesidir. Formunu çiğ haline yakın bir hal alarak pişeceğinden çok uzun süre kaynatılmasına gerek yoktur. Dileyen kişiler çorbasını dileyen kişiler tek başına yemeğini yapabilirken salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Kırmızı et ve somon balığının yanına çok yakışan bir garnitür olduğu bilgisini de vermek isteriz. Faydaları saymakla bitmeyen siyah mercimeği beslenme rutininize alarak sağlığınız ve sporunuz için iyi bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.