Kategoriler
Doğru beslen!

Siyezden Gelen Şifa

Tarihi tarımın yapıldığı ilk dönemlere kadar dayanan siyez ülkemizde de son 10 yılda sağlığa olumlu etkileri ile adını duyuruyor. Günümüze kadar formunu değiştirmeden gelen ve çok farklı faydaları ile popülerleşen bu tahıl ürünün, buğdayı unu, bulguru ve ekmeği yapılıyor. Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından tercih edilirken ısrarla ekmekten vazgeçemeyen kişilere uzmanlar beyaz ekmek yerine siyez ekmeğini öneriyor. Buğdayın en ilkel hali olarak bilinen siyez ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Siyez tahıl ürünü günümüzde yine eski tip değirmenler ile işlendiği için kullanım alanı kısıtlı olmakla birlikte sağlıklı yaşam meraklılarının istediği birçok cevabı vermektedir. Siyezin faydalarını merak edenler için detaylar yazımızda.

Zengin Besin Değeri Sunmaktadır

Siyezi ister un ister ekmek olarak tüketin içerisinde B vitamini, A vitamini, E vitamini ve yüksek oranda lif bulunmaktadır. Ayrıca Selenyum, folik asit, demir, fosfor, magnezyum açısında da zengindir. Siyez katılarak yapılan yemekler oldukça lezzetli, sağlıklı ve aynı zamanda doyurucudur. Bu sebepten diyet listelerinde mutlaka yer almalıdır. Folik asit özellikle hamileler tarafından fazla tüketilen bir ürünken siyez tahılını tüketerek olumlu etkilerini hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Sindirim Sisteminden Metabolizmaya

İçeriğinde yüksek lif içermesinden ötürü hazmı oldukça kolaydır ve doğrudan sindirim sisteminin korunmasına destek vermektedir. Beyaz ekmek ne kadar sindirim sistemini yoruyor ise siyez ekmeği ise tam tersi sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Ekmek tükettiğinizde kabızlık, şişkinlik ve karın ağrısı gibi şikayetleriniz var ise beyaz ekmek yerine siyez ekmeği tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Metabolizma hızı ise her yaş için önemlidir ve korunmalıdır. Siyez tahılında ise protein ve lif oranı sebebiyle metabolizma hızını arttırıcı etki bulunmaktadır. Bu sebepten kilo vermek isteyen kişiler siyez buğdayını veya siyez ununu kullanabilir.

Radyasyonu Emmeyen Tahıl

Özellikle siyez bulguru ve buğdayı radyasyonu asla emmez. Radyasyona karşı doğal bir kalkanı bulunur ve bu özelliği ile birçok ülkede sağlık ve askerî açıdan siyez ürünleri deposu bulunmaktadır. Radyasyondan korunduğu ve tükettiği kişiyi de bu konuda koruyacağından kanser riskini de azaltmaktadır. Özellikle kolon kanseri riskini aza indirgeyen bu ürün atalarımız döneminde günümüze gelmesinin çok da şaşırtıcı bir sonuç olmadığı ispatlamaktadır.

Siyezin Diğer Faydaları

Pirinç yerine tüketilebilir oluşu ve posaya sahip olması sağlıklı yaşam için tercih edilirken kolesterolü de düşürmekte etkilidir. İçerisinde hiç kolesterol bulunmamasından ötürü de tercih edilebilir. Hamile kalmak veya hamilelik sürecinde de besin değerleri yüzünden tercih edilirken aynı zamanda anne sütünü de arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Düşük glisemik indeksi ile kan şekerini düzenlerken doymamış yağ içererek damar sağlığını da korumaktadır. Siyez tahıl grubu pişirirken bitkisel yağ kullanmayı ihmal etmemenizi de hatırlatmak isteriz. Taş değirmenlerden gelen güzellik ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir