Kategoriler
Doğru beslen!

Sonbahar Kapıdayken Faydalı Sonbahar Besinleri

Sonbahar Kapıdayken Faydalı Sonbahar Besinleri; Havaların serinlemeye başladığı ve sıcak yaz günlerini geride bıraktığımız bu günlerde ayrı bir güzelliği olan sonbahara giriş yapmış bulunuyoruz. Sonbahar mevsimi özellikle sebzeleriyle ünlüdür ve birbirinden lezzetli ve insan sağlığı için çok faydalı olan sonbahar besinlerini sağlıklı beslenmek adına tüketmek önemlidir. Soğuyan hava ile mevsim geçişlerinden minimum zarar ile çıkmak isteyen kişiler bu aylarda tükettiği besinlere dikkat etmelidir. Kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlü tutulması sağlıklı bir son bahar ve kış dönemi için gerekmektedir. Sonbaharda tüketebileceğiniz birbirinden faydalı besinleri sizler için irdeledik.

Ispanağın Faydaları

Mevsim sonbahar olunca aklımıza gelen ilk sebze kuşkusuz ki ıspanaktır. Seveninin çok olduğu bu sebzeyi haşlayarak, kızartarak, çeşitli besinlerin içerisine katarak yahut böreğin içine koyarak tüketebilirsiniz. Mineral ve vitamin açısından zengin olan ıspanağın içerisinde K vitamini, C vitamini, E vitamini, A vitamini bulunurken ayrıca bakır, mangan, potasyum, kalsiyum, sodyum ve çinkoda bulunmaktadır. Kansere karşı koruyucu özelliği de bulunmaktadır. Ispanak metabolizmayı hızlandıracak ve bağışıklık sistemini güçlü tutan sonbahar besinleri arasındadır.

Sonbahar Kapıdayken Faydalı Sonbahar Besinleri
Sonbahar Kapıdayken Faydalı Sonbahar Besinleri

Sonbahar Zamanı: Karnabahar

Ekim aylarında tezgahlarda yerini alan sonbahar sebzelerinde biri de karnabahardır. Antioksidan özelliği ile vücuttaki kötü toksinlerinde atılmasına yardımcı olurken kansere karşı koruyucu etkisi bulunur. Ayrıca liflidir ve diyet yapan kişiler için tercih edilebilmektedir. Karnabaharın içerisindeki lif oranı tokluk hissi verirken ayrıca uzun süre kişinin acıkmamasını da sağlayacaktır. Sindirim sistemini düzenlerken kilo vermek isteyen kişiler sonbahar aylarında haftada bir veya birkaç kez karnabahar tüketebilir.

Sonbahar Kapıdayken Faydalı Sonbahar Besinleri; Havuç ’un Yararları

Salatalarda, yemeklerde veya çorbalarda pek çok yerde kullanılan havuç ekim ayında hasat alınan sebzelerden biridir. İçerisindeki A vitamini sayesinde vitamin ihtiyacınızı karşılarken kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirirken ayrıca özellikle göz sağlığı için çok faydalıdır. İçerisinde lif bulunur ve lifli yapısı sayesinde diyetlerinizde de kullanabilirsiniz. Havucun besin değerleri incelendiğinde K vitamini, A vitamini, C vitamini ve E vitamini bulunurken ayrıca kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko bakımında da zengindir. Havucu isterseniz çiğ olarak isterseniz pişirerek tüketebilirsiniz. Sonbahar sebzeleri arasında en kolay tüketim havuçta yer alırken dilerseniz suyunu çıkararak da tüketebilirsiniz.

Sonbahar Kapıdayken Faydalı Sonbahar Besinleri; Sonbaharın Gözdesi Brokoli

Lahana grubunda yer alan brokoli hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı sonbahar yemekleri arasında gösterilebilir. Lif oranı çok yüksektir ve yine uzun süre tokluk hissi vereceğinden kilo vermek isteyen bireyler tüketebilir. Sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi ile vücudunuzda şişkinlik yahut kabızlık yaşıyorsanız haşlanmış brokoliyi tercih edebilirsiniz. Diyet dönemlerinde brokoliyi tercih etmenizin bir diğer sebebi ise kalori düşüklüğüdür. Büyük bir tabak brokoli tüketerek doygunluk hissine erişirken içerisinde vitamin ve mineraller ile faydalarını görebilirsiniz. Kansere karşı koruma özelliği bulunurken göz sağlığından kan şekerine kadar yine birçok faydası bulunur. Sonbahar sebzelerini taze olarak tüketerek sağlıklı beslenme programı uygulayarak kış aylarına güçlü bir şekilde hazırlanabilirsiniz.