Kategoriler
Doğru beslen!

Sonbahara Girerken Beslenme Önerileri

Yaz mevsiminden sonra, herkesin duygu ve düşünce durumlarında hormonlardan kaynaklı değişiklikler olduğu gibi hayati önem taşıyan beslenme alışkanlıklarında da bir takım değişiklikler oldu tabi. Bunun için yazın koşturmalı ve heyecanlı aktiviteleri arasında, beslenme düzensizliği de yaşamış olabilirsiniz. Ama artık kışa hazırlık dönemine girmiş bulunmaktayız. Bunun için egzersiz, diyet programları ve sonbaharın bin bir çeşit meyve ve sebzelerinden faydalanmak gerekiyor. Vücudunuzu stresten, yağlardan ve zararlı besinlerden arındırmanın zamanı geliyor.

Detoks Yapmak İçin Sonbahar En Etkili Mevsim

Vücut ısımızın ve kan dolaşımımızın  değişim gösterdiği Sonbahar, detoks yapmak isteyenler için muhteşem bir mevsim olabilir. Özellikle sonbaharın ilk ayının bir ve ikinci haftası yapacağınız detoksların faydasını daha kısa zamanda göreceksiniz. Mevsim değişimlerinde, vücudumuz ısı kaybı ve kan dolaşımı durumlarında değişiklik gösterir. Bu süreçte kendini toplamak, vücuttaki zararlı maddeleri atmanın yolunu bulmaya çalışacaktır. İşte size fırsat! Ona biraz yardım ederek, bu işlemi daha kısa zamanda yapmasını sağlayabilirsiniz.

Sonbaharın Muhteşem Meyveleri!

Yaz mevsiminden sonra, sonbaharın tazelik dolu ve sağlıklı meyveleriyle siz de öğünlerinizi renklendirip yeni bir meyve diyeti programına girebilirsiniz. Lezzetli meyve tabağı tariflerinden esinlenerek, kendinize sağlıklı öğünler hazırlayabileceğiniz Sonbahar tabağı, içinde balkabağı, elma ve ayvayla bir vitamin bombasına dönüşebilir. Damar sertliği için ayva, kalp için elma ve vitamin bakımından oldukça zengin olan balkabağı sayesinde omga-3, diyet lif ve minerallerle sağlıklı bir mevsim geçirebilirsiniz. Beyin, kalp ve damar sağlığı için birbirinden muhteşem olan bu üç meyve, sonbaharda sizi dinçleştirecek ve kışın daha az ve kısa hasta olmanızı sağlayacaktır.

Sonbahar Sebzesi Karnabaharla Salata

Genellikle yemeği yapılan karnabaharı hiç çiğ bir şekilde tüketmeyi denediniz mi? Muhteşem bir lezzet ve vitamine sahip olan karnabahar, yapacağınız salatayla birlikte hem sizi, hem de sevdiklerinizi kanserden koruyacak özelliklere sahiptir. İçerisinde bulunan anti kanserojen maddeler sayesinde, kısa zamanda vücudunuzdaki hücrelerin yenilenmesini sağlayacak karnabaharı, çiğ bir şekilde doğrayıp, turp, taze soğan ve sevdiğiniz yeşilliklerle servis edebilir, sağlıklı bir menü hazırlayabilirsiniz. Ama ben çiğ yiyemiyorum diyorsanız, fırınlayıp ya da haşlayıp tüketmekte faydalı bir seçim olabilir. Sonbahar’da sürekli sebze ve meyve tüketmek hem midenizin dinlenmesini, hem de kısa zamanda vücudunuzdaki toksinlerden arınmanızı sağlayacaktır.

Kırmızı Et Diyeti Yapabilirsiniz

Özellikle kurban bayramından sonra, çok fazla kırmızı et tükettiğinizi düşünüyorsanız, sonbaharda kırmızı et diyeti vücudunuzdaki yorgunluğu atmanızı sağlayacaktır. Genellikle sonbahar aylarında halsiz ve yorgun hissedilir. Bunun nedenlerinden biri de yenilen ve tüketilen yiyeceklerin fiziksel olarak verdiği ağırlıklardır. Kırmız et bunun sebeplerinden biri olabilir, özellikle sonbaharda, kırmızı ete 1 aylık bir ara verin. Sürekli tüketmenizin bir faydası olmayan kırmızı et, midenizi ve sindirim sisteminizi rahatsız edebilen bir yiyecektir. Kırmızı et yerine, çoğunlukla balık tercih edebileceğiniz sonbahar mevsimiz, hem enerji dolu hissetmenizi, hem de kısa zamanda motive olmanızı sağlayacaktır.

Sonbahar Depresyonuna İyi Gelen Besinler

Kışın geleceğini haber veren sonbahar, yağmurlu ve karanlık bir mevsim olduğu için depresif hissetmenize neden olabilir. Bunun için yapacağınız en önemli şeylerden biri kafain ve nikotinden uzak durmak olacaktır. Uzak duramıyorsanız azaltmayı denemelisiniz. Depresyon için b12 vitamini barındıran kuru yemişler ve sütlü gıdalar tüketmelisiniz. Muz, armut, ceviz, nar ve elma tüketiminin yanında, bolca kabuklu deniz ürünler ve yumurta gibi yiyecekler de depresyona iyi gelmektedir. Ciğer, balık ve kefir bolca b12 vitamini bulunan yiyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir