Kategoriler
Doğru beslen!

Spor Öncesi Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler

Günümüzde spor pek çok insan tarafından yapılan sağlıklı bir egzersizdir. Gerek kilo vermek gerek mevcut kiloyu korumak gerekse sağlıklı yaşamak ve fit gözükmek için milyonlarca para, zaman ve enerji harcıyor. Bu noktada pek beslenme önemlidir. Normal insanlar için de çok elzem ve dikkat edilmesi gereken bir konu olan beslenme, sporcular için de önemlidir. Hem spor öncesi beslenme hem de spor sonrası beslenme oldukça ince ayrıntılarla yürütülmesi gereken diyet programları ile gerçekleştirilmelidir. Spor öncesinde vücudun belirli besinlerden alması gereken enerjiler vardır. Özellikle vücut geliştiren insanlar için beslenme ciddi bir konu olarak ele alınmalıdır. Bu noktada bahsi geçen bu konular hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik. Yazımızı sonuna kadar okuyana kadar spor öncesi ve spor sonrası beslenme hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Spor Öncesi Beslenmenin Önemi Hakkında

Spor öncesi beslenme önemli ve dikkat gerektiren bir konudur. Spor egzersizlerinden önce vücudun protein ihtiyacı olur. Bu noktada eğer protein beslenmesi gerçekleşmesi gerekir. Vücut geliştirme noktasında önemli olan şey proteindir. Vücut geliştirme için büyük bir oran yiyecekler ile kalan oran ise spor yapma sonucu elde edilir. Bu şekilde yapılan sporda yemeğin önemi büyüktür. Doğru yiyeceklerle oluşturulmuş spor öncesi programla sporunuzu destekleyebilir aynı zamanda vücut geliştirmenizde oldukça fazla ilerleme kaydedebilirsiniz.

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Spor öncesinde en doğru şekilde beslenme gerçekleşmesi için, doğru karbonhidrat, protein ve yağ doğru şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Tek bir besin türü ile beslenmekten ziyade bahsi geçen bu üç grupla beslenmek hem enerjinizi yüksek tutarak spor veriminizi arttırır hem de aynı zamanda sağlıklı beslenmenizi destekler. Özellikle egzersiz yapmadan 1 saat önce yenilen doğru besin ile enerji veriminizi yükseltebilirsiniz. Yapılacak egzersiz öncesi makarna (kepekli), tahıllı ekmek, meyve ve sebze tüketimi doğru karbonhidrat seçimine örnek olabilir.

 

Spor Sonrası Beslenmenin Önemi Hakkında

Spor sonrası beslenme, tıpkı spor öncesi beslenme kadar önem arz eden bir konudur. Spor sonrası vücut oldukça fazla güç kaybeder. Bu noktada spordan sonra beslenmeye de öncesi kadar olduğu gibi özen göstermek gerekiyor. Spor sonrası beslenmenin amacı esasında temel olarak spor sırasında kaybedilen glikojen miktarını vücuda geri sağlamak. Bu şekilde bir sonraki spor için kas kaybı yaşanmamış olur. Egzersiz sonrasında tüketilen doğru besinler ile vücudun ihtiyaç duyduğu değerler hemen geri sağlanır. Bu şekilde vücudun genel sağlık dengesi bozulmamış olur. Egzersizden sonra sadece protein tüketimi yanlış bir tutumdur. Olması gereken şey, tüketilen besinlerin miktarının kararınca olmasıdır. Çünkü fazla tüketilen besin, ister protein olsun ister karbonhidrat yağa dönüşür.

Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Spor sonrası beslenmenin nasıl olması gerektiği konusu hakkında birkaç öneriye dikkat etmelisiniz. Bu noktalardan ilki yeterli şekilde ve kararında karbonhidrat, protein ve yağı kararınca almaktır. Mutlaka ama mutlaka karbonhidrat ve protein bir arada alınmalıdır. Çünkü spor sırasında kaybedilen glikojen miktarı bu iki türün birleşimi ile vücuda tekrar depolanır.

Sporcu Beslenmesi Hakkında Genel Tavsiyeler

Sporcu beslenmesinde kafein çok önemli bir unsurdur. Kafein, gerek vücut gelişimi olsun gerekse sporun desteklenmesi olsun oldukça önemlidir. zira kafein iyi bir idrar söktürücüdür. Vücuttan atılması gereken su kafein sayesinde sağlanır.

Unlu mamullerden uzak durulması çok önemlidir. Kızarmış sebzelerden, gıdalardan kesinlikle uzak durulması gerekir. Fazla tuzdan ve şekerden mutlaka kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir