Kategoriler
Doğru beslen!

Spor Öncesi Tüketilebilecek Enerji Deposu Besinler

Antrenman öncesi tüketilen besinlerin çok büyük önemi vardır. Çünkü bu besinler size enerji verecek ve egzersizlerinizden tam verim almanıza yardımcı olacaktır. Performansınızı arttırmak için neler tüketmeniz gerektiğini merak ediyor veya çeşitlendirmek istiyorsanız sizler için yine harika bir liste hazırladık.

Yoğurt ve Sen Ne Eklersen

Başlığımız aslında tek başına iştah açmaya yetti. Yoğurdu kim sevmez ki hele ki içine koyulabileceklerin sınırsız olduğunu düşünürsek. Elbette spor öncesi çok ağır besinler tüketmek doğru olmayacağından biz size taze meyveler önermekteyiz. Meyveler sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olacaktır ve yoğurt da kaslar için bir miktar protein sağlayacağından mükemmel bir spor öncesi ara öğününüz olabilir. Dilerseniz taze veya kurutulmuş incir, muz veya yanına yakıştırdığınız herhangi bir meyveyi ekleyebilirsiniz.

Elbette ki Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesini çok duydunuz ancak Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gerekir ve yulaf ezmesini anmadan geçmek olmazdı. Çok pratik ve tam bir sporcu dostu. İsterseniz içerisinde badem, chia tohumu da katarak kendinize enerji bombası yapabilirsiniz. Yoğurtlu da hazırlanan bu karışıma yine sporcuların en sevdiği yaban mersini de ekleyerek uzun süre antrenman enerjisi ortaya çıkararak hedefleriniz seviyeye erişmek için yeterli olacaktır.

Güç İsteyenlere

Tek tek tüketmeyi sevdiğimiz besinlerin karışımını düşünün. Bu listenin baş sıralarında olmayı hakkıyla kazanacaklar. Muz, bal ve fıstık ezmesi. Kaslarınıza karbonhidrat sağlarken aynı zamanda kan şekerinizde düzenlenecek ve enerji bombası haline geleceksiniz.  Spordan yarım saat önce bu muhteşem karışımı tüketerek spor için gerekli olan enerjiyi açığa çıkarabilirsiniz. Kaslarınız yerinde dursun siz karbonhidrattan enerji üretin.

‘Bugün Canım Pek Yemek İstemiyor’ Diyenlere

Bazen canımız gerçekten hiçbir şey tüketmek istemez. Ama aç karınla sporda yapılmaz. Oluşabilecek sağlık sorunun yanı sıra bu kaslarınız içinde oldukça zararlı olacaktır. Bu gibi günlerde kuru üzüm ve badem yiyebilirsiniz. Dilerseniz elmayı da yanına ekleyerek hafif ancak size spor için gerekli enerjiyi verecek bir öğün ortaya çıktı bile. Çok fazla besleyici ve doyurucu olmamakla birlikte acil durumlarda sizi kurtaracak kadar enerji verecektir.

Kafein!

Kafeinin spora etkileri çok tartışıldı ve artık olumlu olduğu konusunda hemen hemen herkes hem fikir. Evet bu bir öğün değil ancak spordan 30 dakika önce bir bardak kahve tüketerek enerjinizi yerine getirebilirsiniz. Etkisi 4 saat sürmektedir ve bu spor sonrası da daha çabuk toparlanmanıza yardımcı olacaktır.

Spor Öncesi Tüketilmemesi Gerekenler

Spor öncesi ağır besinlerden mutlaka uzak durulmalıdır. Unutmayın fazla proteinin bile zararı olmaktadır. Bu sebepten dengeli ve ölçülü beslenmek en sağlıklı olanıdır. Uzmanlar spordan en az 3 saat öncesine kadar tuzlu ve kızartmalardan, unlu mamullerden özellikle beyaz ekmekten ve yapay tatlandırıcılardan uzak durulmasını öneriyor.  Yağ, protein ve karbonhidrat içeren besinler en ideal olanıdır. Ne yediğinize dikkat ederek spordan tam verim alabilirsiniz. Şimdiden iyi sporlar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir