Kategoriler
Doğru beslen!

Spor Performansında Hurmanın Yeri

Spor Performansında Hurmanın Yeri; Arap yarımadasından bize elen ve Türk mutfağında da kendisine oldukça geniş yer bulan hurma genellikle Ramazan ayı içerisinde ünlense de dört mevsim tüketilebilmektedir. Kilo vermek isteyen kişiler tarafından ara öğün veya tatlı olarak tercih edilmekle birlikte içerisindeki doğal şeker ile spor yapan kişiler tarafında da tercih edilmelidir. Düzenli spor yapan kişiler hurmayı mutlaka beslenme programına almalıdır. Hurmanın sporla ilişkisine dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hurmanın Besin Değerleri

100 gram hurma ortalama olarak 270 kaloridir ve içerisinde potasyum, kalsiyum, demir ve folik asit bulundurmaktadır. Diyet listesine girmesinin temel sebeplerinden biri olarak içerisinde lif gösterilmektedir. Lif kişide uzun süre tokluk sağlayarak kilo vermesine destek verecektir. Aynı zamanda hurmanın içerisinde A ve C vitamini de bulunur ve özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için tüketebilirsiniz. Son olarak hurmanın içerisindeki karbonhidrat oranını hatırlatmak isteriz. 100 gram hurmanın içerisinde yaklaşık 80 gram karbonhidrat bulunur ve bu durum hurmanın dikkatli ve kararında tüketilmesi için yeterli bir sebeptir.

Spor Performansında Hurmanın Yeri; Hurma Sporcuya Enerji Verir

Hurma tam bir doğal enerji kaynağıdır. Özellikle sporcuların egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında enerjiye çok fazla ihtiyacı vardır ve antrenman sırasında size ihtiyacınız olan enerjinin bir kısmını da hurmadan karşılamanız mümkündür. Dilerseniz egzersiz öncesi dilerseniz egzersiz sonrası hurma tüketerek enerji kazanabilirsiniz. Egzersiz sonrası hurma tüketerek yorgunluk hissini azaltabilir ve dinlenme süresini de kısaltarak daha etkili bir performans gösterebilirsiniz.

Spor Performansında Hurmanın Yeri
Spor Performansında Hurmanın Yeri

Hücre Yenilenmesini Sağlar ve Kas Yapısını Güçlendirir

Hurma hem lif hem de antioksidan açısından zengindir. Bu iki içerik ise vücuttaki hücre yenilenmesini sağlayarak yaşlanma belirtilerini azaltır ve cilt sorunlarına iyi gelir. Erken yaşlanma belirtileri konusunda özellikle oldukça etkili olan hurma cilt sağlığı için düzenli olarak kullanılırsa etkilerini gösterecektir. Hücre yenilenmesinin yanı sıra hurma içerisindeki B3 kaslar üzerinde de etkilidir. Kasların iyileşme sürecini arttırırken aynı zamanda kas sistemini de kuvvetlendirmektedir. Yapılan araştırmalar büyüme çağındaki çocukların düzenli hurma tüketmesi halinde psikomotor becerilere daha erken sahip olduğunu ortaya koymaktadır. B3 vitamini sadece kaslar değil aynı zamanda vücutta tüketilen karbonhidratın enerjiye dönüşme hızını da arttırmaktadır ki genel olarak enerji deposu denmesinin temel sebebi de hurmanın bu özelliğidir.

Tatlı Krizlerine Karşı Hurma

Uzun süre besin alınmaması, diyet listeleri ve düzensiz beslenme ani bastıran açlıkla birlikte tatlı krizlerine neden olmaktadır. İçerisinde rafine şeker bulunduran ürünlerden kaçmak ve tatlı isteğinizi de bastırmak için en doğru tercihlerden biri hurma olacaktır. Hurmanın doğal şeker bulundurması doktorların diyabet hastalarına da az miktarda tüketme özgürlüğü vermesinin sebebidir. Sağlıklı besin olarak kabul edilen hurmayı dilerseniz tek başına dilerseniz diğer besinler ile tüketebilirsiniz. Enerjik bir kahvaltı için yoğurtlu yulafınızın içerisine dahi bir miktar katmanız mümkündür.