Kategoriler
Doğru beslen!

Spor Yaparken Nasıl Beslenmeliyim?

Sporunuzu tam olarak yapıyorsunuz peki nasıl beslenmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Son zamanlarda sporcular için doğru beslenme, çevrede oluşan bilgi kirlilikleri ve yanlış tavsiyelerden dolayı ayrı bir hayli önem kazandı. Bu yüzden yaptığımız spordan verim alabilmek için doğru beslenme hakkında bilgi edinmemiz gerekiyor. Spora başlamadan önce mutlaka sağlık kontrollerimizi yaptırmalı, kalp, akciğer fonksiyonlarımızın, karaciğer ve böbrek metabolizmamızı ve insülin direncimizi kontrol ettirmeliyiz. Buna bağlı olarak beslenme ve uyku düzenimizi ayarlamalıyız.

İlk altın kural mutlaka dolu bir mide ile spor yapmamak, ikinci kural ise bol bol sıvı alımı!

Kaliteli karbonhidrat egzersizin başlıca kaynağıdır çünkü yeterli düzeyde alım yapmazsak performansımızı düşürerek daha fazla yorulmamıza neden olur. Spor sırası ve bitimi sırasında glisemik endeksi düşük, uzun süreli kaliteli karbonhidratlar tercih etmeliyiz. Yağlı yiyecekler yüksek kalori nedeniyle kilo kontrollerinizi güçleştirebildiği için spor öncesi ve sonrası çok yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.

Doğru beslenmek için:

  1. Hangi sporu yapmalısın, karar ver!
  2. Yeterli sıvı alımına dikkat et!
  3. Hazır ve paketli gıdalardan kaçın!
  4. Kaliteli proteinleri yalnızca doğal ürünlerden almaya çalış!

Sporda sindirimin sağlanması için vücuduna zaman tanı ve spordan en az 1,5 saat önce besinini almış ol ve spor günleri günde 3 L su iç!

Çünkü beslenme, sporun yararını ve etkinliğini artırmak için çok önemli bir anahtar.

Spor dolu sağlıklı günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir