Kategoriler
Doğru beslen!

Spor Yaptıktan Sonra Tüketilecek Besinler

Spor yaparken genellikle amaçlanan şey, sağlıklı bir vücuda sahip olmak, fazla kilolardan kurtulmak ve daha dirençli olmaktır. Fakat bunları hayatınıza uyarlamanız için sadece spor yapmanız yeterli olmaz. Sporla birlikte beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sadece spor yaparak beklediğiniz sonuçları almanız, biraz zor olabilir.

Spor ve Beslenme İlişkisi

Beslenme düzeni her insanın hayatında önem teşkil eden konulardan birisidir. Söz konusu spor yapan birisi olursa, durum daha da fazla hassasiyet kazanır ve spor yapan birisinin, diğer insanlara göre daha dikkatli beslenmesi gerekir. Spor genellikle daha sağlıklı ve dinç bir görünüme sahip olmak ya da kilo vermek için yapılmaktadır. Bundan sonuç almanız beslenme düzeninizi de amacınıza göre ayarlamanız gerekir. Kas yapmak istediğinizde vücut çalışabilirsiniz fakat egzersizlerinizi tamamladıktan sonra yağlı besinler tüketmek, sonuç almanızı zorlaştıracaktır. Bununla birlikte sporu destekleyen besinlerin tüketimine de önem verilmesi gerekmektedir.

Antrenman Sonrasında Tüketilen Besinler Çok Önemli

Günlük olarak nasıl beslendiğinizden ziyade, antrenman sonrası yediğiniz şeyler sporunuzu daha fazla etkilemektedir. O yüzden her şeyden önce kendinize bir antrenman sonrası besin planı çıkarmanızda fayda var. antrenman sonrasında protein ağırlıklı besinler tüketerek, yaptığınız spordan alacağınız sonucu hızlandırma şansını elde edebilirsiniz. Bununla birlikte çalışma esnasında kaslarınızı yorduğunuz için, kaslarınız beslenmeye en çok antrenman sonrası ihtiyaç duyuyor. Antrenmandan sonra kaslarınızı besleyecek yiyecek ve içecekler tüketmeye özen gösterin.

Antrenman Öncesinde Ne Yemeli?

Öncelikle spordan önce yemek yeme eylemini en az bir saat önceden gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir. Kendinizi fazla tok hissederken antrenman yapmaya çalışmak hem sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir hem de antrenman esnasında istediğiniz sonuca ulaşmanıza engel olabilir. Yani karnınız tokken antrenman yapmak sizi güçlendirmez, performanstan düşürür. Bu nedenle yediğiniz şeylerin de bu noktada önemi vardır. Antrenman öncesinde ağır şeyler yememeye özen göstermelisiniz. Hatta karnınızı tam doyurmamak en sağlıklısıdır. Daha çok sandviç ya da ekmek olmadan sebze ağırlıklı şeyler tüketerek antrenmana gidebilirsiniz. Antrenman öncesinde neler yemeniz gerektiğine birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Tahıllı ekmek arasında, az yağlı peynirli, domatesli soğuk sandviç
 • Haşlanmış tavuk ve haşlanmış makarna
 • Yoğurt ya da meyveli yoğurt
 • Ayran
 • Kuru meyve (Kayısı, üzüm vb.)

Antrenman Sonrasında Ne Yenmeli?

Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerden ziyade, spordan sonra ne yiyeceğiniz konusuna daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü spor sonrası yorulan kaslarınızı yeniden toparlamayı, yalnızca tükettiğiniz besinlerle sağlayabilirsiniz. Hem spor öncesinde hem de spor sonrasında aç kalmaktan kaçınmalısınız. Her iki durumda da sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Spor öncesinde çok ağır besinler tüketmemek gerektiğini söylemiştik. Spor sonrasında durum biraz daha değişiyor. Vücudunuzun gerekli protein, karbonhidrat ihtiyacını spor sonrası karşılamanız gerekir ve bu yüzden kendinize güzel bir tabak hazırlamanızda fayda vardır. Peki bu tabağın içerisinde neler olmalı diyorsanız, önerilerimiz şu şekilde;

 • İlk öneriyi hepiniz tahmin ediyor olabilirsiniz; haşlanmış tavuk, lapa pilav ve salata
 • Ton balıklı sandviç ve portakal ya da greyfurt suyu
 • Somon balığı (yağ oranı oldukça düşüktür) ve salata
 • Baklagil çeşitleriyle yapılmış herhangi bir yemek
 • Kuru yemiş ve kuru meyve
 • Taze meyve
 • Fıstık ezmesi

Spor Yaparken Diyet Yapmak Gerekir mi?

Spor yaparken yaptınız spordan sonuç almanız için beslenme düzeninizin büyük önem taşıdığının altını çizmiştik. Bu noktada anlaşılması gereken şeyin diyet yapmak olmadığını da söylemek gerekiyor. Diyet yapmak ve sağlıklı beslenmek birbirinden farklı şeylerdir. Sağlıklı beslenmeyi hayatımızın akışına iliştirip bir alışkanlık haline getirmeliyiz fakat diyet için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu nedenle spor yaparken diyet yapmak zorunda değilsiniz. Fakat sağlıklı beslenmeye özen göstererek, yaptığınız sporun işe yaramasını sağlayabilirsiniz.

Sporda Doğru Bilinen Fakat Yanlış Olan Beslenme Alışkanlıkları

Spor yaparken beslenme düzeni üzerine pek çok kişi bir şeyler söylüyor fakat bunların hepsine doğru diyemeyiz. Bu yanlışlardan bir tanesi, spor yapan kişisinin her gün et tüketmesi gerektiği. Protein olan her yiyeceği tüketebilirsiniz, bunu yalnızca etten almak zorunda değilsiniz. Aynı şekilde sebze ve meyveden gerekli besin değerlerinin alınamayacağı bilgisi de yanlıştır. Örneğin mercimekten alacağınız besin değerleri, etten alacağınız besin değerleri ile aynı ölçüdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir