Kategoriler
Doğru beslen!

Sporcu Dostu: Tavuğun Bölgesel Protein Oranı

Yüksek protein değeri ile spor ile uğraşan kişilerin belki de en fazla tercih ettiği et ürünlerinden biridir. Yağ yakma sürecine destek olurken kas gelişimini destekleyen protein deposudur. Tavuğunda birçok kısmı bulunur ve sporcular hangi kısımlarında ne kadar protein olduğunu bilmemesinden benzer öğünler öğüterek süreci geçirmektedir. Bu durumu yaşamamak veya günlük sporunuza göre en uygun protein alabilmeniz için tavuk parçalarındaki protein oranlarını sizler için araştırdık.

En Çok Tercih Edilen: Tavuk Göğsü

Dünyanın neresine giderseniz gidin tavuk göğsü yiyen birilerine mutlaka denk gelirsiniz. 200 gram tavuk göğsünde ortalama 61 gram protein bulunmaktadır ve pişmiş bir şekilde 100 gram tüketerek bu rakamı 30,5 grama sabitleyebilirsiniz. Tavuğun içerisindeki kalorilerin %80 protein %20’si yağdır. Kas oranını arttırmak veya zayıflamak isteyen kişiler bu sebepten bol miktarda tavuk göğsü tüketmektedir.

Baget Tavuk

Tavuğun kalça kısmında baget ve buttan oluşur. Bagetli kısmı tavuğun en dış kısmıdır eti yumuşaktır ve lezzeti de fazla olan bölgelerinden biridir. Derisinden arındırılmış 50 gramlık baget etinde yaklaşık 15 gram protein bulunur. Bazı kişiler tavuğun bu kısmını derisiyle birlikte tüketmeyi sever ve o zaman kalori oranı da artmaktadır. Derisiyle tavuk butu 100 kaloridir ve %50’si protein iken %50’si ise yağdır.

Kalçalı Tavuk Butu

But seven kişiler genellikle kalçalı but tercih etmektedir. Yine lezzetli ve yumuşak kısımlarından biridir. Tavuk göğsüne göre ekonomik olarak daha cüzi miktardadır ve bu sebepten daha fazla tercih edilir. Derisi arındırılmış ve kemiksiz tercih yemek istiyorsanız protein oranı 14 gramdır. Özel olarak bilmek gerekir ki but kısmı tavuğun en hareketli olan kısmıdır ve bu sebepten bazı farklılıkları bulunur. Hareketli kısmı olduğu için burada kaslarda bulunur ve bu da sporcuları destekler. Aynı zamanda etin şeklinin ve renginin değişik olması da kasların yoğunlukta olmasıdır.

Kanat Kısmı

Kanat kendi içerisinde ayrılır. Birçok sporcu atıştırmalık niyetine de tüketebilmektedir. Derisiz tavuk kanadında yaklaşık 7 gram protein bulunmaktadır. Yani 100 gram tavuk kanadı tüketirseniz 35 gram protein tüketmiş olursunuz. Ancak genellikle derili bir şekilde tüketildiği için protein ve yağ oranını arttırmaktadır.

Hangi Kısmı Tüketilmelidir?

Eğer protein oranı yüksek ve yağ oranı düşük bir parça arıyorsanız kanattan uzak durmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Vücut geliştiren veya ağırlık kaldıran sporcuların en favori parçası ise şüphesiz ki tavuk göğsüdür. Yağ oranındaki düşüklük tercih edilme sebebidir. Kilo alırken kas oranınızı arttırmak istiyorsanız ise yağ oranı yüksek bölümler tercih edilmelidir.

Düzenli şekilde protein alınımına dikkat ediyorsanız bu bilgiler eşiğinde seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca tavuğun içerisinde sadece protein değil potasyum, sodyum ve fosforda bulunmaktadır. 100 gramlık tavuk göğsünde ortalama 300 gram potasyum bulunurken 100 gram sodyum ve 320 gram fosfor vardır.  Sağlıklı ve protein dostu tavuk ile spordan daha fazla verim alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir