Kategoriler
Doğru beslen!

Sporcular İçin Protein Sentezinin Önemi Nedir?

Antrenman yapan kişilerin kaslarında ciddi bir hasar ortaya çıkar ve antrenmandan sonra vücut bu hasarı iyileştirmeye ve onarmaya çalışır. Sporcular bu hasarı en az zarar ile geçirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için protein içeren gıdalar tüketmeyi tercih etmektedir. Protein alındıktan sonra kanda çok miktarda aminoasit bulunur ve bu durum kaslardaki protein sentezini arttırır. Kas gelişimini arttırmak ve performansını sürekli yükseltmek isteyen kişilerin gerçek amacı protein sentezini arttırmak olmalıdır. Protein sentezini arttırmanın yolları ve spor ile ilişkisini merak edenler için detaylar yazımızda.

Kaslardaki Protein Sentezini Arttırmanın Yolları Nedir?

Kas kütlenizi arttırmanın ilk yolu antrenman yapmaktır. Yapılan antrenman beslenme programı ile desteklemediği müddetçe kaslarda beklenen gelişme görülemez veya süreç yavaş ilerler. Protein alımı ile bu süreç desteklenirken alınması gereken miktar kas kütlenize uygun olmalıdır. Fazla kas kütlesi olan kişi daha fazla protein alınmalı ki vücudun tüm ihtiyacı karşılanabilsin ve enerji açığa çıkarken kaslarda güçlenebilsin bu bilinen çok fazla bilimsel temelli olmayan bir bilgidir. Etkisi yoktur denilemez ancak bilimsel verilere göre başka yollarda bulunmaktadır.

Protein Sentezi Nasıl Gerçekleşir?

Gerekli miktarda protein alımında aminoasitlerin aktif hale gelmesi gerekir. Bunun içinde öncelikle kandaki ATP moleküllerinin aminoasitlere bağlanması ve enzimlerinde hareketlenmesiyle bileşimin sağlanmasıdır. Böylece hücreler protein moleküllerini oluşturacak ve kasların gelişmesi ve güçlenmesi için zemin hazırlanmış olacaktır.

Yağ ile Protein Sentezi Bağlantısı Nedir?

Vücuda giren protein oranına dikkat etmek tek başına yeterli değildir. Bunun için en önemli olgu neyin ne kadar tüketildiğidir. Günümüzde saf protein almak oldukça zordur. İstersek protein tozlarını kullanalım istersek besinlerden karşılayalım tek başına vücuda sokmak zordur. Bu sebepten vücudumuza mutlaka protein ile yağda girecektir. Burada bilimsel açıklamalar yağların proteinin sindirilmesini yavaşlattığını ortaya koyar ancak yağların protein sentezine olumsuz etkisi gözlenmemiştir. Sonuç olarak yağlar protein sentezinin gerçekleşme sürecini uzatırken etkisi üzerinde tek başına olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Ortalama Protein Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Eğer antrenman yapmıyor ve kilonuzdan memnunsanız kilonuzun yarısı veya %70’i kadar protein alımı uzmanlarca yeterli görülmektedir. Ancak spor yapan ve kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız protein ağırlıklı beslenmek doğru olacaktır. Bunun için kas kütleniz ile paralel tüketim doğrudur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli olay beslenme düzeninde orantılı tüketimdir. Unutulmamalıdır ki fazla protein de kişiye yağ olarak geri dönebilir. Alınan proteinin işlenmesi ve enerjiye dönüşmesi kasları desteklemesi esas önemli olandır. Aminoasitleri işlevsel hale getirmek için proteininin değerini unutmamak gerekir. Elbette sağlıklı beslenmek için gerekli oran karbonhidrat ve yağlarda vücuda mutlaka girmelidir. Bu sebepten her şeyden daha önemli olan dengeli beslenmektedir. Protein alımı ile protein sentezini arttırarak kas kütlenizi arttırırken önceliğiniz her zaman sağlık olsun diyerek sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir