Kategoriler
Doğru beslen!

Spordan Önce Beslenme Nasıl Olmalı?

Spordan Önce Beslenme Nasıl Olmalı; Spordan önce dengeli ve yeterli beslenme antrenman performansını iyi yönde etkilemektedir. Antrenman öncesi daha fazla enerji toplayarak kaslarınızı daha iyi çalıştırabilirsiniz. Kaslarınız daha iyi çalışması spordan alınan verimi arttırmaktadır. Spordan önce protein ve karbonhidrat açısından zengin besinlerin tüketilmesi enerjinizi arttıracaktır. Sporu aç karnına yapmak antrenman verimini düşürürken sağlık sorunları yaşanmasına neden de olabilir.

Antrenman Öncesi 1 Saat

Antrenman önceki gün ne yediğinizin hiç önemi yoktur. Spor öncesi 1 saat ne yediğiniz önemlidir. Bu durum kan şekerinizden tansiyona kadar pek çok durumu etkiler. Kasların gelişmesi için enerjiye ihtiyaç vardır ve özellikle vücut geliştiren kişiler bu yüzden beslenme rutinlerine harfiyen uymaktadır. Antrenman öncesi sağlıklı beslenme vücuda enerji olarak dönecektir. Besinler aldığınız enerji vücudunuzu antrenmana hazırlar ve enerjinizi arttırır. Enerjinin artması doğrudan kasların daha hızlı gelişmesini sağlayacaktır.

Spordan Önce Tüketilmesi Tavsiye Edilen Besinler

Spordan önce tüketilmesi gereken besinlerin yanında tüketilmemesi gereken besinlerde önemlidir. Bol yağlı ve işlenmiş şekerden uzak durulmalıdır. Spordan önce tüketilmesi önerilen sağlıklı besinler:

  • Yulaf: Sporda enerjinizi arttıracak ve tokluk hissi verecek yulaftan en fazla 50 gram tüketebilirsiniz.
  • Muz: Muz karbonhidrat deposu olup antrenman için gerekli olan enerjiyi size verecektir. Bir adet orta boy muz ile gerekli enerjiyi sağlayabilirsiniz.
  • Yoğurt: Sağlıklı besleyici yoğurt dilerseniz sade dilerseniz kuru meyvelerde tüketebilirsiniz.
  • Kuru meyve: Antrenman öncesi en ideal beslenmedir.
  • Meyveli içecekler: Spordan önce taze meyvelerin suyunu sıkarak içerseniz hem vitamin hem de enerji almış olursunuz
  • Yumurta beyaz: Yumurta bütün tüketilirse vücutta şişkinlik yapabilir. O yüzden sarısı yerine beyazını tercih ederek gerekli enerjiyi alabilirsiniz.
Spordan Önce Beslenme Nasıl Olmalı
Spordan Önce Beslenme Nasıl Olmalı

Spor Öncesi Neden Beslenmeliyiz?

Vücudun kaslarını geliştirebilmesi için önce yıkması ardından yeniden inşa etmesi gerekir. Antrenmanlar her zaman sporda yapılmaz bazen kasların gelişmesi antrenman sonrası yemek yeme esnasında da gerçekleşir. Spordan önce beslenerek bu oluşumu destekleyebilirsiniz. Direnç antrenmanları sonrası protein düşerken antrenmandan sonra protein sentezi seviyesi yükselmektedir. Bu durumunda vücut dengesine kavuşmak için spordan öncede spordan sonrada beslenmelidir. Spordan sonra genellikle protein ağırlıklı ve daha doyurucu besinler tercih edilirken spordan önce enerjinizi arttıracak ve kaslarınızın daha hızlı geliştirmek amacıyla basit, fresh ve sağlıklı seçimler yapılmalıdır.

Spordan Önce Beslenme Nasıl Olmalı; Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenme programı kişiye özel olmalıdır. Örneğin eğer şeker size sağlık sorunu yaratıyor ise spordan önce kuru meyve tüketilmemesi gerekir. Spordan önce ne yediğinize karar verirken mutlaka sağlık sorunlarınız var ise ona göre düşünülmelidir. Aksi halde antrenman verimini arttırmak için sağlığınızdan olabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesi ile beslenme programı oluşturmanız daha doğru olacaktır. Spordan önce mutlaka vücudunuza protein veya karbonhidrat girmelidir ancak besin seçiminde kişi özgürdür. Sporun verimini arttırmak için beslenme kadar uygun kıyafet seçimi de önemlidir. En uygun spor kıyafetleri için www.sportive.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.