Kategoriler
Doğru beslen!

Sporla Tuz İlişkisi Nedir?

Birçok uzman un, tuz ve şekerden mümkün olduğunca uzak durulmasını söyler. Ancak bilindiği ise insan için su ne kadar önemli ise tuzda önemlidir. Yemeklerimizde kullandığımız tuzların vücudumuza yararlı ve zararlı etkileri bulunur. Tarihe beyaz altın olarak geçen ve bir dönem maşa ödemesi için tuz dağıtımı yapan ülkeler çok da geride kalmamıştır. Tuzun hayatımızdaki yerini merak edenler için ayrıntılı tuz yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Tuz Çeşitleri Nelerdir?

Bilinen 6 çeşit tuz bulunmaktadır. Yemek tuzu, deniz tuzu ve himalaya tuzu kendi içerisinde iri ve ince taneli olmak üzere ikiye ayrılır. Himalaya tuzu halk arasında bilinen kaya tuzudur. Bu tuz çeşitleri kayalardan, denizlerden, göllerken, vakum ve tava yöntemi ile çıkarılabilmektedir. Ülkemizde tuz üretimi bakımından ileri ülkelerden biridir ve zengin tuz yatağı göllerine sahiptir.

Sofra Tuzu Zararlı Mıdır?

Sofralarda kullanılan sodyum klorürün tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Çünkü bu tuzlar rafine edilmiş yani işlemden geçirilmiştir. Sağlığa faydalı olan minerallerden arındırılmış olup birçok işlem sonucunda kimyasal hale gelerek alıcıya sunulmaktadır. Vücudun tuza ihtiyacı kanıtlanmış bir gerçektir ancak sofra tuzlarının içerisinde sadece sodyum klorür bulunmaktadır. Bunun yerine kristal kaya tuzunun kullanılması tavsiye edilmektedir. İçerisinde minareleri bulunan tuz sık sık acıkma ihtiyacınızı sona erdirirken, metabolizmayı hızlandıracak ve kişiye enerji verecektir. Bu sebepten spor yapan kişilerde dahi rafine tuz yerine kristal kaya tuzunu tercih ederek tuz ihtiyaçlarını daha sağlıklı bir şekilde karşılayabilir.

Sporculara Kristal Kaya Tuzu

Kristal kaya tuzunun içerisinde insan vücudunda olması gereken 95 mineralden 85’, yer almaktadır. Doğal, kendi doğasında çıkarılan, rafine edilmemiş, yoğun fabrikasyon işlem görmemiş ve dengeli elementlerin sunulması sağlık açısından kıymetlidir. Kristal kaya tuzu ile yapılan deneylerde açıkça görülen gerçek bağışıklık sistemini güçlendirdiğidir. Bunun yanında kişiye enerji verir ve hücrelerin yenilenmesine görev alır. Rafine edilmiş tuz ise yalnızca iki mineral içermektedir. Dolayısı ile kaya tuzunun çok gerisinde kalmaktadır. Bu sebepten kişi sporcu olsun veya olmasın rafine edilmiş ve iyot bakımından da yoksun sofra tuzu kullanmak yerine kaya tuzunu hayatına almalıdır.

Sofra Tuzu Kullanımı Sınırlandırmak İçin Yöntemler

Sofra tuzu kullananlar için tehlike çanları çalıyor demektir ve kaya tuzu kullanmak istemiyorsanız sofra tuzunu da hayatınızdan mümkün olduğunca çıkartmak sizin elinizdedir. Bunun için öncelikle yemek yediğiniz sofralarda fazladan tuzluk koymayı bırakmalı ve ekmeklerinizi de dahi alırken tuz oranına dikkat etmelisiniz. Yemeklerinizi pişirirken tuz yerine baharatlara yönelerek tat katabilirsiniz. Yediğiniz birçok içerisinde tuz bulunur. Tuz miktarını dengelemek için sudan geçirerek tüketmeyi deneyebilirsiniz. Son olarak eklemek isteriz ki yemeklerinizi çok tuzlu seviyor iseniz aynı zamanda bu yağlı ve şekerli yemekler yapmanızdan ötürü olabilir. Yemekler de ki yağı ve şekeri azaltarak daha az tuz eklemeniz yeterli olacaktır. Sağlıklı bir bedene kavuşmak için ne yediğinizi de önemsemeli ve hayatınızda tuza az yer vermelisiniz. Sağlıkla Kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir