Kategoriler
Doğru beslen!

Su İçme Alışkanlığı Kazanmak İçin Öneriler

Hayatta kalmanın en önemli gıdasıdır su. Vücudun normal ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için organların görevlerini yerine getirebilmesi için ve daha güzel bir cilde sahip olmak için su içmek gerekmektedir. İnsan vücudu sürekli hareket halindedir ve uykudayken bile sürekli çalışır. Bizlerin ise bu kusursuz mekanizmayı zorlamadan daha işlevsel hale getirebilmek için ihtiyaçlarını karşılamamız gerekir. Ne yediğimizden daha ziyade vücudumuz için önemli olan ne içtiğimiz ve ne kadar içtiğimizdir.

Uzmanlara göre kişilerin günlük tüketmesi gereken su tüketimi ortalama 2 litre olmalıdır. Bu miktar yaz aylarında ve kişinin yaptığı faaliyete göre değişim göstermekle birlikte limitin altında kalmamak önemlidir. Suyun hayatımızdaki yerini ve önemini bilmemize rağmen bazı kişiler henüz su içme alışkanlığını kazanamamıştır. Ancak zararın neresinden dönülse kardır ve bu alışkanlığı birkaç kolay adım bile kazanabilirsiniz.

Sıvı Tüketimini Gözden Geçirin

Aslında kişinin vücuduna yetersiz miktarda sıvı girmiyordur. Su tüketimini önemsemeyen kişiler sıvı tüketimini diğer içeceklerden karşılaşmaktadır. Kahve, çay, meyve suyu veya gazlı içecekler tüketerek kişi sıvı ihtiyacını karşılar ancak bu içecekler suyun yerini ve tutmadığı gibi görevlerini de yerine getirmemektedir. Suyun tam tersine üstelik çok fazla tüketildiği zaman vücuda zararları da dokunmaktadır. Bu içecekleri çok fazla tükettiğiniz için kendinizi susamış gibi hissetmiyor ve su içme eğilimde bulunmuyor olabilirsiniz. Ayrıca çay ve kahve daha fazla idrara çıkılmasına sebep olacağından suyun atılmasını da sağlar. Bu bilinç ile bu içecekleri tüketmeden önce biraz su içerek dengeyi sağlayabilirsiniz ve keyfi içmek yerine suyu susamış olmasanız da bilinçli içerek alışkanlık elde etmekte ki ilk adımı atabilirsiniz.

Görev Haline Getirebilirsiniz

Şu an tükettiğiniz su miktarı ne ise ve üzerine çıkarken zorlanıyorsanız mutlaka yanınızda bir su şişesi taşımanızı öneririz. İster yarım litrelik ister bir litrelik tercih sizindir yanınıza alarak 2 saat içerisinde bitirmeyi hedefleyin. Yudum olarak veya tam olarak içtikten sonra yeniden doldurarak dört veya iki şişeyi bitirdikten sonra keyfi olarak su içmeye devam edebilirsiniz. Ancak bu yöntem ile günlük tüketmeniz gereken miktara erişmiş olacaksınız.

Suyunuzu Özelleştirebilirsiniz

Suyu tek başına içmek size çok cazip gelmiyor ve içerken daha fazla keyif almak isterseniz içerisinde dilediğiniz karışımı katabilirsiniz. Örneğin salatalık, limon dilimi, maydanoz, tarçın veya karanfil gibi kişisel zevkinize göre suyun tadını değiştirerek tüketebilirsiniz.

Suyun Önemini Kendinize Hatırlatabilirsiniz

Günde en az 3 öğün tüketirken nasıl zorlanmıyor iseniz günlük içmeniz gereken su miktarını da zorunluluk olarak görmeli ve vücudun ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Vücuda eksik su girdiğinde tüm sistem sarsılırken, böbrekler ve sindirim sistemi de düzgün çalışamaz. Böyle bir sürecin uzun süre devam etmesi ile sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Tüm bu öneriler eşliğinde kendiniz için, sağlığınız için ve daha konforlu bir hayat için su tüketimini önemseyin. Sağlıklı günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir