Kategoriler
Doğru beslen!

Tarçınlı Su İle Ferah Bir Mola

Tarçınlı Su İle Ferah Bir Mola; Türk mutfağında her yemekte baharat kullanılır. Her yemeğe bir miktar baharat katmak yemeğin lezzetini arttırmaktadır. Bazı baharatlar ise yemeklerin yanı sıra bazı içeceklere de katılarak muazzam bir lezzet ortaya çıkarırken aynı zamanda metabolizma hızlandırıcı özelliği ile kilo vermek isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. Tarçınlı su çok eski yıllardan beri yemeklere katılırken zayıflamak isteyen kişiler tarafından içecek olarak da tercih edilmektedir. Uygun ölçüde ve kararında kullanıldığında tarçınlı su birçok uygulayacağınız diyet gibi formda kalmanıza destek verecektir. Ferahlatıcı içecek olan tarçınlı su hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızdan bulabilirsiniz.

Neden Tarçınlı Su Tüketilmelidir

Vücudun sıvı ihtiyacı çok fazladır ve günlük hayatın koşuşturmacasında en fazla ihmal edilen şey yine vücudun sıvı ihtiyacını tam olarak karşılayamamaktır. Yeteri kadar sıvı tüketmemek vücutta ödem toplamasına sebep olurken metabolizma hızı da yavaşlamaktadır. Az sıvı tüketilmesi aynı zamanda cilt sağlığını, saçların parlaklığını, cilt lekelerini ve sindirim sistemine kadar vücudumuzun pek çok bölgesini olumsuz etkileyebilmektedir. Az sıvı tüketimi aynı zamanda kişiyi daha fazla yemeğe itecek ve kişi ideal kilosunun üzerine çok daha kolay çıkacaktır. Tarçınlı su tam olarak böyle zamanlarda devreye girmektedir. Su içmeyi unutuyor veya yeteri kadar sıvı alamadığınızı düşünüyorsanız suyunuza güzel bir aroma katarak içilebilir oluşunu arttırabilirsiniz. Tarçınlı su vücudun sıvı ihtiyacının giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda kan şekerini de dengeleyeceğinden tatlı krizlerinin önüne geçilmesine de yardım edecektir.

Tarçınlı Su İle Ferah Bir Mola
Tarçınlı Su İle Ferah Bir Mola

Tarçınlı Su İle Ferah Bir Mola; Ne Kadar Tüketilmeli?

Uzmanlar yetişkin ve sağlıklı bir insanın kış aylarında 2 litre yaz aylarında ise 3 litreye kadar sıvı tüketmesi gerektiğini söyler. Özel olarak ne kadar sıvı tüketmeniz gerektiğini merak ediyorsanız kilonuzu 0.3 oranı ile çarparak tam olarak içmeniz gereken sıvı miktarını hesaplayabilirsiniz. Tarçınlı suyu ise günde 1 veya 2 litrelik bir suda hazırlayarak gün boyu yudum yudum tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Tarçınlı su hazırlarken ister toz tarçın ister çubuk tarçın kullanabilirsiniz. Bir çubuk tarçın veya bir çay kaşığı toz tarçın suyunuzu hazırlamanız için yeterli olacaktır. Kabuk tarçını istediğiniz oranda suya ekledikten sonra biraz bekletip tüketebilirsiniz. Ayrıca tek başına tarçın suyu tüketmek yerine dilerseniz içerisine maydanoz, zencefil, limon, nane, misket limon veya salatalık da eklemenizde herhangi bir sakınca yokken tadı çok daha lezzetli bir detoks içeceğine dönüştürmeniz tavsiye edilir.

Tarçınlı Su İle Ferah Bir Mola; Tarçınlı Suyun Zayıflamaya Etkisi

Sadece tarçınlı su içerek zayıflamak gibi bir hedefiniz var ise başarısız olabilirsiniz ancak uyguladığınız diyet listesi ve sporun yanında tarçınlı su tüketerek kilo vermek mümkündür. Tarçınlı suyu ara veya ana öğünlerinizde tüketerek metabolizma hızınızı arttırmak için kullanabilirsiniz. Yaz sıcaklarında buzlu su ile hazırlayacağınız tarçınlı su rahatlamanıza da yardımcı olacaktır.

Tarçınlı Su İçmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı su tatlı krizlerini engellemek için uzmanların en fazla önerdiği reçetedir. İçerisindeki antioksidanlar ile vücuttaki kötü toksinlerin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Kötü kolesterole karşı yine tüketebileceğiniz gibi vücuttaki yağların erimesinde etkisi çok fazladır. Tarçınlı su içerek kilo verebileceğiniz gibi ferah bir mola vererek yüzünüzde gülümseme oluşturabilirsiniz.