Kategoriler
Doğru beslen!

Yaz Diyeti: Tarçınlı Su

Tarçın her haliyle sevilen baharatlardan biridir. Türk mutfağında da bol bol kullanılır. Tatlılara içeceklere veya yemeklere eklenilen tarçın katıldığı ürünün lezzetini arttırmaktadır. Yaz aylarında sıcak dönemlerde yemek yemekte zorlanıyor ve zayıflamak istiyorsanız tarçınlı su içerek kilo vermeye çalışabilirsiniz. Her mutfakta mutlaka olan tarçını formda kalmak ve yağlardan kurtulmak için tüketmek oldukça iyi bir fikirdir. Tarçınlı su diyeti ile zayıflayabilir ve sindirim sisteminizi düzenleyebilirsiniz. Tarçınlı su diyeti yaparken bilmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Tarçınlı Suyun Mucizesi Nedir?

Su sade şekli veya çeşitli karışımlarla da olsa her zaman faydalıdır ve vücudumuz için gereklidir. Gündelik koşturmalarda sıvı tüketimini unutarak vücudumuza olumsuz bir katkı yapıyor olabiliriz. Sıvı kaybı yaşayan vücut ödem toplayabilirken metabolizmanın da yavaşlamasından dolayı kilo alımı gözlenebilir. Ayrıca diyet yaparken tüketilen besinlerin az kalorili yapısı ile vücut tatlı krizleri yaşayabileceğinden kişi diyetini bozabilir veya sınırı dışına çıkabilir. Tarçın içeren su tüketerek tatlı krizlerini engelleyebilirsiniz. Tarçını suyunuza ekledikten sonra soğuk bir şekilde tüketmeniz yaz aylarında sizi ferahlatırken sıvı alımını da sağlayacak ve içerisindeki bileşenler ile kan şekerini dengeleyecektir. Tüm bu sebeplerden ötürü tarçın ile su tüketerek formunuzu korumanız mümkünken sağlıklı bir içecek olduğunu da bilmek gerekir.

Tarçınlı Su
Tarçınlı Su

Tarçınlı Su Tüketmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı su diyeti uygulayan kişiler için vücuda en büyük faydası kuşkusuz ki vücuttaki kan şekerini dengeliyor oluşudur. Kan şekerinin dengelenmesi vücudun tatlı isteğini bastıracak olup şeker hastalığına yakalanma oranınızı da düşürecektir. İçerisindeki antioksidanlar ile vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlarken iltihaplara karşıda vücudun direncini yükseltecektir. Kan dolaşımını hızlandırır ve kişinin kendisini daha enerjik hissetmesine yardımcı olurken tansiyonu da dengeler. Son olarak ise günlük beslenme diyetinize ekleyerek yağ yakımını hızlandırarak kilo verebilirsiniz.

Tüketim Miktarı Ne Olmalıdır?

Tarçın içeren suyu hazırlamak çok pratik olduğundan taze olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Suyunuzu hazırlarken dilerseniz çubuk tarçın dilerseniz toz tarçın kullanabilirsiniz. İçmek istediğiniz miktara günde uzmanlar günde 1 LT. tüketiminin uygun olacağını söylerken dilerseniz bu miktarı 2 LT. olarak da belirleyebilirsiniz. İstediğiniz miktardaki suyun içerisinde bir çubuk tarçın veya bir çay kaşığı toz tarçın ekleyerek buzdolabında birkaç saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Eğer toz tarçın sizi rahatsız eder ise önce suda kaynatabilir ardından soğutarak içebilirsiniz.

Tarçınlı Su İle Nasıl Zayıflanır?

Tarçınla özdeşleşen su zayıflamak için oldukça etkili bir içecektir ancak kısa sürede çok fazla kilo vermek gibi bir isteğiniz var ise sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Tarçınlı su içerek zayıflamak için sadece içecek yeterli değildir. Günlük beslenme programınıza dikkat ederek dengeli ve düzenli beslenerek metabolizmanızı hızlandırmak ve diyetinizi güçlendirmek için tarçın konulan su içerek zayıflayabilirsiniz. Bunun yanında mutlaka spor yapılmalıdır. Düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve tarçınlı su ile sağlıklı kilo vermek mümkündür.