Kategoriler
Doğru beslen!

Tatlı Ama Ekşi Çiğ Kızılcık

Tatlı ama ekşi çiğ kızılcık; Kırmızı rengiyle dikkatleri çeken antioksidan bombasıdır. Karadeniz ve Çukurova bölgesinde yetişen Kızılcık’ın kullanımı her geçen gün popülerleşiyor. Keşke bende bilseydim tüketirdim dememek için kızılcığa dair her detay sizlerle!

Şükran Günü Meyvesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde kızılcığın Şükran gününde masada olmazsa olmaz meyvelerinden olduğunu biliyor musunuz? Yakut kırmızısı rengiyle çok hoş bir görüntü yayarken sağlık içinde bir o kadar etkilidir.

Kızılcığı günümüzde yiyebilir veya suyunu çıkararak içebilirsiniz. Tek başına çiğ olarak tüketilebileceği gibi meyve suyu, marmelat veya reçel olarak da tüketilebiliyor. Birçok insan kızılcığı daha kolay tüketmek için çiğ olarak yenilip yenilemeyeceğini merak etmektedir. Üretilen kızılcıkların bir kısmını yanınızda taşıyarak çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Keskin ve çiğ tadı ile kızılcığı çiğ tüketmek herkesin harcı değildir. Tadından dolayı çoğu kişi yanına tatlandırıcılar ekleyerek tüketmeyi tercih ediyor.

Tatlı Ama Ekşi Çiğ Kızılcık

Çiğ Kızılcık Kullanımı

Bahsettiğimiz üzere kızılcığı çiğ tüketmek istediğinizde birkaç hususa dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle satın aldığınız kızılcığı temizlemeniz gerekir. Bunun içinde diğer meyveler gibi bol suda iyice temizleyiniz. Meyveyi yıkandıktan sonra daha uzun süre tüketmek için suyundan arındırın ve kurulayın.

Eğer çok fazla kızılcık satın aldıysanız bozulmaması için buz dolabında saklayabilirsiniz. İyice temizledikten sonra hava geçirmeyen bir poşette uzun süre dolapta tazeliğini korur. Ayrıca evde hazırladığınız her türlü içeceğin içine de katmak için küçük küçük porsiyonlama yapabilirsiniz.

Kızılcık Faydaları

Kızılcık süer besinlerden biri olduğu için çok fazla faydası bulunuyor. Doğal beslen doğal kal!  Düşüncesine sahipseniz hayatınızda kızılcığa yer açın. Çünkü kızılcık:

 • Lif oranı çok yüksektir. Tokluk hissi verir ve diyetlerde uygundur.
 • C vitamini barındırır ve kış aylarında gribe karşı kalkan oluşturur.
 • Kan pıhtılaşmasını engeller.
 • Ağızda ki zararlı mikropların azalmasına yardımcı olur.
 • Uyku kalitesini arttırır.
 • Kalsiyum besin değeri ile kemikleri güçlendirir ve korur.
 • Vücutta oluşan iltihapların idrar yolu ile atılmasını sağlar.

Gibi birçok faydası bulunuyor. Kızılcık şerbeti içtim! Deyiminin dilimizde var olmasının nedenleri bunlar olabilir mi?

Kızılcık Kilo Kontrolü Sağlar Mı?

Birçok diyet yapan kişi beslenme rutinine kızılcığı ekleyip ekleyemeyeceğini merak eder. Kızılcık lif oranı yüksek meyvelerden biridir. Bu nedenle gün içerisinde tükettiğinizde kendinizi daha tok hissedebilirsiniz. Ayrıca antioksidan özelliği de bulunur. Bu sayede sindirimin de daha düzenli yapılmasını sağlar. Bu özellikleri ile kızılcığı zayıflama sürecinde de tercih edebilirsiniz.

Tatlı Ama Ekşi Çiğ Kızılcık

Kızılcık Besin Değerleri

Kızılcık tüketmek istediğiniz ne kadar tüketmeniz gerektiği de önemlidir. Çiğ olarak tükettiğinizde özellikle tadından dolayı yüksek oranda tüketemeyeceğinizin garantisini veririz. Kızılcık besin değerleri:

 • 100 gram kızılcık ortalama olarak 65 kaloridir.
 • Bir avuç çiğ kızılcık yediğinizde ortalama 15 kalori alınır.
 • İçerisinde A vitamini, E vitamini ve C vitamini bulunur.
 • Potasyum, demir ve kalsiyum mineralleri vardır.
 • Lif açısından zengindir. 100 gram kızılcıkta 3,8 gram lif bulunur.
 • Suyunun ise 100 gramı ortalama 46 kaloridir.

Bu besin değerleri ile her diyet listesine girebilecek kalori oranına sahip. Ayrıca besin değerleri ile sağlıklı meyveler arasında yer alır.

Kızılcık Tüketimi

Ekşi tadıyla çiğ olarak tüketilebilir. Ancak eğer ekşi ve buruk tatları sevmiyorsanız ilave olarak da kullanabilirsiniz. Kızılcık şerbeti yapabilir veya reçelini az şekerle yapabilirsiniz. Kızılcık ezmesi, kızılcık marmelattı veya kızılcık tarhanası bile yapılabiliyor.

Tüm içeceklerin içerisinde de suyunu ekleyebilirsiniz. Ayrıca şeker katarak dilediğiniz gibi tatlandırabilirsiniz. Şeker yerine daha sağlıklı olması için bal gibi doğal tatlandırıcılar da seçilebilir.