Kategoriler
Doğru beslen!

Tatlı Kriziniz Acı Son İle Bitmesin

Şekeri veya içerisinde şeker barındıran besinleri hepimiz çok severiz. Yedikçe mutlu olur mutlu oldukça daha çok yeriz ve bu böyle kısır bir döngüde reddedemeyeceğimiz bir duruma dönüşür. Bazen kendimizi mutlu hissetmediğimiz anlarda hiç canımız istemese de yeriz. Bayramlar, özel günler ve keyifli akşamlar derken yeriz de yeriz. Buraya kadar her şey çok güzel ancak tatlı tatlı mutlulukla tükettiğimiz bu kadar şekerin bize zararı yok mu? Elbette var. Özellikle bilim adamları kanserli hücreleri incelerken yaptıkları test sonucunda şeker çarpıcı şekilde hücrelere yarıyor ve şekerin kanserin en sevdiği yapı olduğu bilimsel olarak açıklanıyor.

Hiç Tatlı Yemeyecek Miyiz?

Bu sorunun cevabına mutlu olacağız cevabımız hayır. Şekeri kendi içerisinde gruplandırmak en doğrusu olacaktır. Rafine şeker dediğimiz şekli bizim için zararlıyken meyve şekerleri tam aksine faydalıdır. Meyve şekerinin içerisinde lif, vitamin ve mineraller bulunur ki diğer şekere oranla çok daha masumdur. Elbette bu da bolca tüketilebilir anlamına gelmez ancak kararında yiyerek tatlı keyfinizi bozmadan yaşayabilirsiniz.

Şeker Önemli Midir?

Eskilerin çok fazla şeker sevmediğini mutlaka bir yerde okumuşsunuzdur. Tarihin tozlu sayfalarında şeker yoktu ve mezarlar incelendiğinde dişlerde de çürükler çok azdı. Şeker ile hiç tanışmamış nesillerin bizim gibi sorunları olmuyordu. Ancak şekerin insan vücudu için önemli bir besin olduğunu da unutmamak gerekir. Şeker tek başına bir enerji deposudur ve yokluğunda organlar veya beyin hasar görebilir. Burada temel konu hangi yollar ile vücudumuza soktuğumuz olmalıdır. Kompleks karbonhidratlar şeklinde aldığımızda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Tatlı krizi yaşadığınız an baklagillerden hazırlanmış düşük kalorili bir öğün ile kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Örneğin kendinize fasulyeli bir tatlı yapabilirsiniz. Şeker yerine hurma püresi tercih ederek tat katabilirsiniz.

Neden Tatlı Krizi Yaşıyoruz?

Uzmanlara göre bu durum kan şekeri ile ilgilidir. Kan şekerinizdeki düşmeyi beyin risk olarak algılıyor ve size aniden tatlı isteği olarak durum geri dönüyor. O an bu krizden çıkmak için şeker tüketerek kısa bir süre için rahat edebilirsiniz. Ancak hızla yükselen kan çekeriniz yine ani bir hız ile düşecek ve siz kendinizi yine bu döngüde bulacaksınız. Eğer bu durumu çok fazla yaşıyorsanız mutlaka uzmana görünmenizi tavsiye ederiz.

Kolayı Var Bağımlı Olmayın

Eğer aniden tatlı ihtiyacı duyarsanız veya regl dönemindeyseniz hunharca çikolataya saldırmadan önce yönünüzü kuru meyvelere yöneltebilirsiniz. Bazen biraz şeker almanın sakıncası yoktur. Özellikle kadınlar belirli dönemlerde çok fazla şeker ister ve az kalorili tatlılar veya kuru meyveler ile bu dönemi atlatmaya çalışın. Burada en önemli sonuç şeker bağımlısı olmamaktır. Eğer uykunuzdan dahi şeker ihtiyacınız için uyanıyorsanız burada ters giden bir şey vardır ve acilen bir doktora görünmelisiniz. Doğru beslenerek ve uzun vadede hayatınızı bu programa göre ayarlayarak glisemik indeksi düşük besinler ile sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Son olarak ise zihninizin kölesi olmayın ve tatlı düşüncesinden kendinizi uzaklaştırıp beyniniz ile küçük oyunlar oynayın. İlginizi başka yönlere çekerek isteğinizi unutana kadar başka şeyler ile meşgul olun. Bu durum hem sizi şekerden uzak tutacak hem de hareket halinde olduğunuz için istemeden egzersiz yapacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir