Kategoriler
Doğru beslen!

Tatlı Krizlerinde Bilinçli Tüketim

Tatlı Krizlerinde Bilinçli Tüketim; Tatlıya kim hayır diyebilir ki? Milyonlarca insanın hayatında hayır diyemeyeceği bir lezzet var ise o kuşkusuz tatlıdır. Güzel bir şeyde olduğu gibi tatlıda bilinçli ve kararında tüketilmesi gereken bir besindir. Birçok kişi çikolataya veya tatlıya olan düşkünlüğünden ötürü diyet yapamadığını veya diyetlerinin kalıcı olmadığından şikâyet etmektedir. Çok tatlı tüketmek ise ne yazık ki çok fazla kalori alımına neden olurken kişileri de olağan dışı kilo almaya neden olmaktadır. Sizde sık sık tatlı krizine giriyor ve tatlı isteğiniz yüzünden kilo artışı yaşıyorsanız bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Tatlı krizlerinde sizlere önereceğimiz yöntemlerle bu krizi en az kalori ile fırsata çevirebilirsiniz.

Kan Şekerinizin Düşmesine İzin Vermeyin

Tatlı tüketmek mutluluk hormonu salgılanmasına neden olduğundan birçok kişi psikolojik olarak tatlı yeme eğilimi göstermektedir. Stresli, kaygılı, gergin veya heyecan duyulan anlarda aklınıza ilk gelen şeylerden biri de tatlı yemek olmaktadır. Oysaki bu durumu perdeleyebilmek ve yaşanma olasılığını en az indirgemek için yapmanız gereken ilk şey dengeli beslenmektir. Dengeli beslenerek vücudunuzdaki kan şekerini de dengede tutarak ani bastıran tatlı krizlerini engelleyebilirsiniz. Diyet yaptığınız dönemde tatlıya olan düşkünlüğünüzün artmasının bir diğer nedeni de budur. Çok fazla besinsiz ve uzun süre aç kalmanız kan şekerinizin düşmesine neden olduğundan tatlı krizleri yaşama olasılığınız artmaktadır.

Tarçınlı Su İle Ferah Bir Mola
Tarçınlı Su İle Ferah Bir Mola

Meyve Tüketmeye Özen Gösterin

Vücudumuzun her şeye ihtiyacı vardır ve şekerli gıdaları canının çekmesi de bu sebeptendir. Uzun süre aç kalmak yukarıda da değindiğimiz gibi tatlı krizleri oluşturacağından bu tatlı krizlerini azaltmak ve yaşanmamasını engellemek için ara öğünlerinize özen göstermeli ve iki ana öğün arasına mutlaka ara öğün yerleştirmelisiniz. Sürekli eliniz tatlıya gidiyorsa ara öğünlerde meyve tüketimi gerçekleştirmek doğru olacaktır. Meyvenin de içerisinde şeker olduğunu hatırlatarak kararında tüketilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ara öğünlerinizde kuru meyve veya yoğurtlu meyve tüketebilirsiniz. Dilerseniz soğuk bir süte biraz meyve katabilir veya meyveleri bir çırpıcı yardımıyla ezerek soğuk bir içecek hazırlayarak tatlı krizlerini engelleyebilirsiniz.

Tatlı Krizlerinde Bilinçli Tüketim; Bol Su Tüketimi

Psikolojik ve fiziksel nedenlerden ötürü canınız tatlı istiyor olabilir ancak her zaman bu doğru sinyal olmayabilir. Gün içerisinde ara öğünlerinizi aksatıyor veya yeterli miktarda su tüketmiyorsanız aldığınız sinyalin hatalı olduğunu düşünebilirsiniz. Yeterli miktarda su tüketilmediğinde yine eliniz her zaman tatlıya gidecektir. Bu sebepten gereken oranda sıvı tüketimi yapılmalıdır. Susuzluk da açlık yarattığından ve tatlı krizleri yaşadığınızda su içebilirsiniz. Böyle anlarda bir bardak su isteğinizi bastıracaktır.

Tatlı Krizlerinde Bilinçli Tüketim; Dikkatinizi Başka Bir Yere Verin

Çikolata krizi yaşadığınız anlarda dikkatinizi başka bir şeye vermek isteğinizi bastırmanıza yardım edecektir. Örneğin gün içerisinde canınız tatlı istiyorsa yaptığınız işe kısa bir mola vererek arkadaşlarınızla sohbet edebilir veya birkaç sayfa kitap okuyarak algınızı değiştirebilirsiniz. Müsait olma durumunuza göre yürüyüşe çıkabilir, film izleyebilir veya ılık bir duş alabilirsiniz. Dikkatinizi dağıtmanız ve zihninizi başka bir işle meşgul etmeniz açlık hissini bastırdığı gibi tatlı krizlerini de engelleyecektir.