Kategoriler
Doğru beslen!

Termojenik Besinler ile Fazla Yağlardan Daha Hızlı Kurtulun!

Kilosundan memnun olmayan kişilerin tek çaresi fazla yağlardan kurtulmaktır. Yağ yakım sürecini hızlandırmanın da iki yolu bulunur. İlk yol beslenme düzeni ikinci yol ise spor yapmaktır. Kilo vermeye yardım eden besinler tüketilerek bu süreç hızlanabilir. Yağ yakımını arttıran besinlerin diğer adı da termojenik olarak adlandırılır ve vücut ısısı yükselerek daha fazla kalori yakar ve böylece yağ yakımı da otomatik artar. Yağ yakımını hızlandırmak istiyor ve daha fazla bilgi istiyorsanız ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Termojenik Yağ Yakıcı Nedir?

Aslında bu tabir supplementlerden gelmektedir. Bu besinler siz antrenman yapmazsanız bile vücudun çalışmasını sağlar ve enerji harcatır. Enerjiye kaynak oluşturacak durum ise yağlardan harcanır ve yağlarınızda parçalanmalar meydana gelerek kilo verme sürecini hızlandırmış olursunuz.

Faydaları

Termojenik içeriği olan besinler tüketerek veya doğrudan da alabilirsiniz. Bu içerikteki maddeler vücudun yağ asitlerini çözümlerken aynı zamanda tiroit bezlerinin de çalışmasını sağlar. Kötü kolesterolü düşürürken aynı zamanda metabolizma hızını da arttırır. Yağ yakımı ile vücut kendini daha zinde hisseder ve tokluk hissi vermesi ile diyetinizi kolaylaştırır.

Hangi Besinlerde Bulunur

  • Yeşil Çay: Yeşil çay metabolizma hızını arttırır ve yağ yakım sürecini hızlandırır. Uzmanlar sabah yeşil çay tüketiminin bu etkiyi arttıracağını belirtirken aynı zamanda düzenli kullanımda kronik hastalıklara karşıda koruyacağını test etmiştir. Fazlasının zararlı olduğunu da hatırlatmak isteriz. Günde en fazla 2 bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Acı Biber: Acı biber yağ yakım sürecini hızlandırdığı gibi kişiyi daha çabuk doyurmakta ve uzun süre tokluk hissi vermektedir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına da fayda sağladığı gibi diğer baharatlarda da termojenik etki bulunduğunu söylemek isteriz.
  • Hindistan Cevizi Yağı: Son dönemlerde en popülerleşen yağlardan biridir. Soğuk sıkım olanını piyasada kolayca bulabilirsiniz. Saçtan cilde kadar birçok faydası bulunan bu yağ tüketildiği zaman yeni yağların depolanmasını önlerken yağ yakım hızını da arttırmaktadır.
  • Hardal: Acı sos ve hardal ile besinler tüketildiğinde ekstra termojenik etki oluşmaktadır.
  • Kuşkonmaz: Diyet yapanların sıklıkla tükettiği kuşkonmazda yağ yakımını çok fazla arttırmaktadır.
  • Greyfurt: Diğer narenciyelerden ayrılan bu meyvede ciddi oranda C vitamini bulunurken aynı zamanda kötü kolesterolü de düşürmektedir. Yağ yakımın da olumlu etkileri görülmektedir.
  • Tahıllar: Kepekli veya tam buğday tahıl grupları hem yağ yakımını hızlandırırken hem de içerisindeki zengin lif kaynağı tokluk hissini arttırmaktadır. Zor sindirilmesinden ötürü çok fazla enerji harcarlar ve bu enerji yağlardan karşılanarak kalori kaybetmenize de sebep olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu besinleri tükettiğiniz sürece yağ yakımının artmasını sağlayabileceğiniz gibi takviye olarak da edinebilirsiniz. Takviye olarak kullanmak isterseniz ürünün içerisindekiler kısmını incelemenizi isteriz. Bu ürünlere olası bir alerjiniz var ise kullanırken temkinli davranmalı ve kullanım oranlarını da göz önünde bulunarak fazlasından kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir