Kategoriler
Doğru beslen!

Tok Tutan Ara Öğün Önerileri

Uzmanlar tarafından da önerildiği üzere sağlıklı bir beslenme programı iki ara üç ana öğünden oluşmaktadır. Ara öğünler ise ana öğünler kadar değerli görülürken atlanılmaması gerekmektedir. Çünkü ara öğünlerde vücudun enerjisini korurken, kan şekerini dengede tutar ve aynı zamanda vücutta insülin salgılanmasına yardım eder. Özellikle diyet yapan kişiler ara öğün takviyesi ile sürekli aç kalmadan ve vücudun enerjisini düşürmeden zayıflayabilir. Üstelik ara öğünler pratik ve hızlı bir şekilde hazırlanarak doyurucu ve faydalı özellikleri ile diyetin baş kahramanlarından biridir. Diyet yapan kişiler için tok tutan ve faydalı ara öğünleri inceleyeceğiz.

Kuru veya Taze Meyveler

Sağlıklı ve hafif bir ara öğün için taze meyve veya kuru meyveler tercih edebilirsiniz. Meyvelerin içerisinde kişilerin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bulunurken aynı zamanda lif oranları ile bağırsakları da destekler. Bağırsakların düzgün çalışması bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken diğer yandan da şişkinlik yaşanmasını engeller. Vaktinizin çok olmadığı veya her zaman yanınızda gezdireceğiniz meyveler ile ara öğünü geçirebilirsiniz. Kuru meyvelerde taze meyve ile aynı özelliklere sahiptir ve çantada taşınması daha kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken suları çekilmiş olduğu için boyutlarının küçük olacağıdır. Buna aldanıp da fazla tüketmemeye özen gösterebilirsiniz.

Çok Tercih Edilen Yoğurt

Vücuda oldukça faydalı olan yoğurt haftada birkaç gün ara öğün olarak tüketilebilmektedir. Kalsiyum miktarı fazla olduğundan yağ yakımını hızlandırırken aynı zamanda metabolizmanın da düzenlenmesine görev alır. Sindirim sistemini hızlandırırken kemiklerin de sağlığını korumaktadır. Dilerseniz içine chia tohumu, yulaf ezmesi veya keten tohumu ekleyebilir yahut taze meyveler ilave edebilirsiniz. Tatlı tüketmek istiyorsanız içine az miktarda tarçın ilave ederek tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Pastörize yoğurt tüketmek yerine ve yağımı yoğurtları tercih etmenizi öneririz.

Bağışıklık Dostu Kefir

Yoğurt gibi kefirde süt ürünlerinin arasındadır ve yoğurttan çok daha faydalıdır. Yağ, protein ve karbonhidrat açısından dengeli oluşu besin değerlerinin fazlalığı kefirin besleyici bir ara öğün olmasını sağlıyor. Folik asit, A, B2 ve B12 vitaminleri içerirken aynı zamanda biotin kaynağıdır. Kabızlık gibi sorunların yaşanmasını engellerken sindirim sistemini de düzenler. Kemik sağlığı açısından faydalıdır ve kolay taşıması ile dilediğiniz her yerde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kararında Kuru Yemiş

Ara öğün denilince akla ilk gelen yiyeceklerden biri de kuru yemişlerdir. Besin değerleri yüksektir ve vitamin mineral açısından zengindir. Kemikleri güçlendirirken beyin sağlığını da korurlar ve sağlıklı yağlar ile damar sağlığını korumaktadır. Antep fıstığı, badem, ceviz ve fındık gibi kuru yemişlerden bir avuç kadar ara öğün olarak tüketebilirsiniz. İçerisinde sağlıklı yağlar bulunduğu için çok fazla tüketilmesi diyetinizi bozabileceğinden kararında tüketilmesine özen gösterilmelidir. Uzmanlar 4-5 tane badem 7 tane cevizin ara öğün için yeterli olacağını dile getirirken dilerseniz kuru meyveler ile birlikte de tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir