Kategoriler
Doğru beslen!

Ton Balığının Sporcuların Hayatındaki Yeri

Ülkemizde konserve olarak satılan ton balığı pratik hazırlanan ve formuna dikkat eden kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ton balığı günlük mineral ve vitaminlerin bir bölümünü karşılarken ayrıca içerisinde B12 ve Omega 3 vitaminleri de bulunmaktadır. Dileyen kişiler ızgara, fırın, buğulama veya güveç şeklinde yaparken dileyen kişiler çeşitli besinler ile birleştirerek leziz ve besleyici yemekler hazırlayabilir. Protein deposu olması açısında da sporcularda öğünlerinde ton balığına yer vermektedir. Ton balığı ile ilgili merak edilen her şey yazımızda.

Ton Balığının Besin Değerleri

Ton balığının protein değeri yüksektir. 100 gram ton balığında yaklaşık 25 gram protein bulunmaktadır ve Omega-3 değeri en yüksek balık çeşitleri içerisinde yerini almasa da A vitamini, B vitaminleri, potasyum, folik asit ve kalsiyum içermesi tercih edilme sebebini arttırmaktadır. 100 gram ton balığında yaklaşık 14 gram yağ bulunurken 230 kaloridir. Light ton balığı ise sadece 96 kaloridir. Daha az kalori almak isteyen kişiler yağını süzdürerek kullanabilir. Kalorisi düşük gıdalar içerisinde yer aldığından diyet yapan kişiler tarafından tercih edilebilir.

Faydaları Nelerdir?

Omega-3 yağı içermesinden mütevellit damar ve kalp sağlığına iyi gelirken kan akışını da hızlandırarak kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. Ayrıca protein değerinin yüksek olması kan basıncını düzenlerken kansere karşı korucuyu etkisi de bulunmaktadır. Antioksidan özelliği ile vücuttan toksinlerin atılmasını sağlarken depresyona ve strese karşı etkilidir. Selenyum içeriği ile iştahınızı kontrol altınıza almanızda da yardımcı olacaktır. D vitamini içermesi ile cilde ve saça iyi geldiği de araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Zararları Var Mıdır?

Uzun süre zarfında yüksek oranda ton balığı tüketmeniz içerisin de ki cıva oranı yüzünden önerilmemektedir. Ayrıca hamile kadınların yine cıva oranı sebebiyle doktoruna danışmadan tüketmesi uygun görülmezken ispatlanan herhangi bir alerjiye sebep olmadığıdır. Konserve olarak tüketilecek ise açıldıktan sonra hemen tüketilmeli ve bir saatten fazla açık kalmış balık tüketilmemelidir. Protein oranı yüksekliğinden ötürü böbrek rahatsızlığı olan kişilerin eser miktarda kullanması gerekmektedir. Bunun yanında doğrudan ton balığının kanıtlanmış zararı bulunmamaktadır.

Pratik Ton Balıklı Tarifler

Besleyici ve sağlıklı bir ara öğün için dilerseniz salata hazırlayabilirsiniz. Taze yeşilliklerle yapabileceğiniz salata çeşitleri olduğu gibi doyuruculuğunu arttırmak için içerisine şehriye de ekleyebilirsiniz. Şehriyeleri haşladıktan sonra damak zevkinize uygun olarak basit ve doyurucu diyet ara öğününüz hazırdır. Ton balığını mayonez ile kullanmak son dönemde çok tercih ediliyor. Ton balığı, mısır, nane yaprakları, domates ve ton balığını karıştırarak hafif bir öğün geçirebilirsiniz. Son olarak ise en fazla tercih edilen ton balıklı makarnadır.  Pratik ve doyurucu oluşu ile her yaştan kişinin damak zevkine hitap etmektedir. Makarnayı haşladıktan sonra dilerseniz soğan, nane, maydanoz ve biraz zevkinize uygun sos ile karıştırarak kısa sürede oldukça doyurucu ve lezzetli bir menü oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir