Kategoriler
Doğru beslen!

Uyumadan Önce Atıştır Kilo Ver!

Yatmadan önce yemek doğru değildir. Yatmadan önce yemek yersen kilo olarak sana geri döner. Akşam saat 19.00’dan sonra yemek, vücudu yorar ve kilo almanı çabuklaştırır.

Bunlar genelde birçok kişiden duyulan sözlerdir. Bu neredeyse artık şehir efsanesi olmak üzere. Yatmadan önce atıştırmalık yemek, kilo alımına neden olabilir. Bu tam bir mit.

Çoğu insanın, yatmadan önce yediği, atıştırmalıklardan kaçırdığı bilinir. Ama nedense doktorlar ve diyetisyenler, uyumadan önce atıştırmanın neredeyse ölümcül olacağını söylerler. Ama siz uyumadan önce atıştırmalı ve kilo vermeye başlamalısınız. Nasıl mı?

Kan Şekeriniz Dengelenir

Bir insan uykuya daldıktan sonra kan şekeri düşmeye başlar. Bunun neden yatmadan önce bir şeyler yememesidir. Burada şu kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Tabaklar dolusu yemekten bahsetmiyoruz. Atıştırmalık, ufak tefek şeyler. Bir tane bar, bir parça meyve, kuru yemiş gibi besinler.

Vücudun glukagon hormonunun önemli bir görevi bulunuyor. Glukagon yağ yakan bir hormundur. İnsülin işini yaparken, glukagon işini yapamıyor. Kan şekerinin düşük olması, insülinin kan şekeri almaya çalıştığı anlamına gelir. Bu durum ise glukagon adlı hormonun, yağ yakmamasına neden olur.

Gece yatmadan alınacak doğru miktardaki doğru besinler, kan şekeri seviyenizi düzgün tuttuğu için, kilo vermenizi de kolaylaştıracaktır. Bu da demektir ki, uyurken yağ yakabilirsiniz. Ama glukagon sayesinde.

Ertesi Güne Zinde Kalkarsınız

Vücutta ghrelin ve leptin adlı iki sindirim hormonu bulunur. Ghrelin açlık hormonunu kontrol ederken, leptin tokluk hormonunuzu kontrol eder. Kan şekeri ise, bu iki hormonu etkisi altına alabilir.

Gece yatmadan önce alınmayan bir atıştırmalık, kan şekerinin dengesinin bozulmasına ve ghrelin hormonunun yükselmesine neden olur. Buna bağlı olarak leptin hormonunun seviyesi düşer. Bazen uykunuzdan ansızın uyanır ve mutfağa koşarsınız. İşte bu durum tam da bunu anlatıyor.

Ghrelin seviyenizin düşmesi ve leptin seviyenizin azalması, açlık hissetmenize neden oluyor. Yatmadan önce alınacak ufak bir atıştırmalık, ertesi sabah düzenli bir uykudan uyanmanızı ve güne daha rahat ve zinde kalkmanıza yardımcı olacaktır.

Uygun Zamanda Uygun Besinler

Yatmadan önce tabaklar dolusu yemek yemekten bahsetmiyoruz aslında. Yağ ve karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden bahsediyoruz. Burada protein uyku düzenini bozacağından protein ağırlıklı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

İşlenmiş yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine; tereyağı, avokado, zeytin, hindistancevizi yağı, fındık, meyve ve sebze ağırlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir. Bunun yanında muzlu bir puding, avokado püresi, tarçınlı tatlı patates, bir bardak yoğurt en güzel gece atıştırmalıklarını oluşturur.

Yatmadan Önce Protein Tozu Tüketmek

Yatmadan önce birçok kişi atıştırmalık tüketir. Aslında daha önceden de açıkladığımız gibi, gece doğru zamanda ve doğru besinle atıştırmalık yemek, kan şekerini düzeltir, açlık ve tokluk hormonlarını düzenler. Bunun için yağ ve karbonhidrat ağırlıklı yenmelidir.

Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişiler, protein tozu kullanırken artık, başka sporlarla ilgilenen ya da hiç sporla alakası olmayan kişilerce de kullanılmaktadır. Protein tozları, kas yapmak, performansı artırmak, vücudun protein ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır.

Proteinlerde en önemli sorun, laktozdur. Laktoz hassasiyeti olan kişilerin protein tozu kullanması sakıncalıdır.

Gece Atıştırmalıklarıyla Daha Sağlıklı

Yapılan araştırmalar, gece atıştırmalıklarının kilo verme bakımından da daha sağlıklı olduğunu kanıtlamaktadır. Kan şekerinin düzenlenmesi, açlık ve tokluk hormonunun dengede kalması için gece atıştırmalıkları, kişinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Gece Karbonhidrat Tüketimi İnsülin İlişkisi

İnsülin hassasiyeti, gece daha fazla hissediliyor dense de bunu tam olarak açıklayan bilimsel araştırmalar henüz yoktur. İnsülin hassasiyeti, sabahları kişiyi daha fazla etkiler.

Uzun vadede insülin hassasiyetini geliştirmek için sağlıklı yağ oranı ve beslenmenin dengeli şekilde yapılması gereklidir. Bunun için karbonhidrat tüketimini, insülin hassasiyetine göre ayarlamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir