Kategoriler
Doğru beslen!

Verdiğin Kiloları Geri Almama Rehberi

Kilo veren kişilerin görünümlerin iyileşmesinin yanı sıra aynı zamanda sağlık durumunda iyileşme görülmektedir. Dengeli ve sağlıklı beslenme ve spor ile kişiler istediği kiloya ulaşabilmekte olup ardından verilen kiloların kalıcılığını sağlamak adına bazı adımlar atılmalıdır. Kilo verme yöntemleri sonraki süreci de belirlemektedir. Sağlıklı ve düzenli bir şekilde verilen kilolar sonraki süreci de olumlu etkilemektedir. Eğer şok diyetler uygulandıysa ve kişi açlık sınırında yetersiz bir beslenme sınırında kilo verdiyse diyet bırakıldığında yeniden kilo alınmaya başlanması oldukça olasıdır. Bu sebepten kalıcı zayıflığın yolu beslenme düzeninde de kalıcı ve sağlıklı değişiklikler yapmaktan geçmektedir. Sağlıklı kilo vermenin yolları ve ardından kalıcılık için yapılması gerekenleri sizler için irdeledik.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek Gerekir

Popüler olduğu için birçok kişi internet üzerinden bazı diyetlere ulaşmakta ve hayatında uygulamaktadır. Oysaki yetersiz ve dengesiz beslenme verilen kiloların geçici olmasını sağlarken aynı zamanda sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Kişi öncelikle ihtiyaç duyduğu kadar besini mutlaka tüketmelidir. Programlı bir şekilde ilerleyerek bedenine zarar vermeden kilolardan kurtulmak atılması gereken ilk adım olmalıdır. Şok diyetlerde ilk etaplarda hızlı kilo verildiği gözlemlense de devamlılığı olmayacaktır. Kendinize özel olarak hazırlanan beslenme programı ile günlük almanız gereken kalori oranına denk şekilde ilerlenmelidir.

Egzersiz Yapılmaya Devam Edilmelidir

Kilo vermek isteyen kişiler için sporun yeri aşikardır ve istenilen kiloya erişildiğinde de yapılan egzersiz programına devam edilmelidir. Kilo verme sürecinde vücut adaptasyon sürecinden sonra alışma dönemine girer ki bu dönem metabolizmanın yavaşlamasına ve daha az yağ yakılmasına sebep olmaktadır. Bu durağan dönemde kilo vermeye devam etmek için egzersizin yeri çok büyükken istenilen kiloya erişildiğinde de yeniden kilo almamak için alışılan döngünün dışına çıkılmamalı ve egzersiz planına bağlı kalınmalıdır.

Hızlı Değil Kalıcı Kilo Verilmelidir

Uzmanlara göre en sağlıklı kilo verme listeleri ayda 2 ila 4 kilo arasında olanlardır. Bunun dışındaki beslenme programları uzun süre uygulanamayacağı gibi kalıcılığında kısa süreceği anlamına gelir. Kilo vermek sabır ve sebat işidir. Azimle ve istekle kendinize bir hedef belirleyerek ilerlemek gerekirken hedefe ulaştıktan sonra motivasyonunuzun sönmemesini sağlamak ve kilonuzu korumak için yeni bir programa geçiş yapılmalıdır.

Şok Diyet Uygulandığında

Kişinin günlük olarak alması gereken protein, karbonhidrat ve yağ oranı bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki kilo verme sürecinde fazla yağlardan kurtulmak istenir ancak vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Önemli olan yeteri kadar beslenmektedir. Fazlası size kilo olarak geri dönecektir. Sağlıksız ve yetersiz beslenme programlarında kanda ki yağ asitlerinin artışı gözlenmektedir ki bu durum geri dönüşü olmayan sağlık sorunları yaşamanıza da sebep olabilmektedir. Hedefiniz hızlı kilo vermenin yanı sıra kalıcı ve sağlıklı kilo vermeye çalışmak olmalıdır. Bu sayede verdiğiniz kiloları almanızda zorlaşacaktır. Beslenme programınızı hayatınıza yönelik hazırladığınızda ve dengeli beslenmeye devam ettiğiniz sürece istediğiniz kiloda kalmakta zorlanmayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir