Kategoriler
Doğru beslen!

Vücut Geliştirenler İçin Doğru Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Vücut geliştirmek isteyen veya aktif olan çalışan kişiler bilmelidir ki doğru beslenme yapılan antrenmanlar kadar önemlidir. Vücutta var olan yağların kasa dönüşmesi ve kas kütlesinin istenilen seviyeye kadar artmasını sağlamak için beslenme programının önemi büyüktür. Beslenme programında öncelikle protein ağırlıklı besinler kullanmak gerekir ki vücudun kas kütlesi yükselsin. Vücut geliştirmek istiyor yahut programınızın doğruluğunu gözden geçirmek istiyorsanız detaylar yazımızda.

Protein Alınmalı

Kas oranını yükseltmek için vücuda giren protein oranı eksik olmamalıdır. Proteinin en fazla etkili olduğu dönem ise antrenmanlardan önce veya sonra protein tüketilmesidir. Antrenman süreniz ne olursa olsun iki besin arasında 1,5 saatten fazla süre geçmemelidir. Protein vücuda enerji verecektir ve kasların gelişmesi için etkili olacaktır. Yeteri kadar enerji toplamayan vücut hareketlerini tamamlamak için var olan kasları parçalama yoluna gider ki bu durum bir sporcunun en korktuğu durumu yaşamasına neden olur.

Zararlı Yiyeceklerden Uzak Durulmalı

Kaslarınızı geliştirdiğiniz dönemde vücudunu yoracak besinlerden olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir. Asitli içecekler, hazır yiyecekler, şeker oranı yüksek gıdalar ve fast food sizi fazladan yoracak ve zararlı yiyecekler kategorisinde yer alır. Kas kütlenizi arttırmak istiyor iseniz yağ oranını en az indirgeyerek tüketmek gerekir. Birçok uzman sıfır yağ alımını tavsiye etmezken bu oranın artması kas kütlenizden ziyade yağ kütlenizi artmasına neden olur ki bu da kaslarınızın gözle görülür bir şekilde azalmasına neden olacaktır.

Karbonhidrat Düzeyi

Vücut kas kütlesini arttırırken en fazla proteinden yararlanır ancak karbonhidratlarda yüzdelik olarak az olsa dahi etkilidir. Bu sebepten az miktarda karbonhidrat da tüketilmelidir. Kinoa, bulgur, yulaf, tam tahıllı besinler veya pirinç tüketebilirsiniz. Dilerseniz ana öğün yerine kahvaltıya karbonhidratlarda ekleyebilirsiniz. Karbonhidrat alımının seviyesini kiloya göre düzenlemek gerekir. Örneğin zayıf biri iseniz ve kilo alarak vücut geliştirmek istiyor iseniz karbonhidrat miktarını arttırmanızda yarar olacaktır.

Vücudunuzu Tanıyın ve Uygun Listeyi Oluşturun

Kas gelişimini sağlamak için öncelikle güçlü bir bedene ve belirli bir kiloya sahip olmak gerektiğinden zayıf iseniz kilo almaya çalışmalısınız. Kilo fazlanız bulunuyor ise yağdan kilo vererek kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Kalori vücut geliştirmek isteyen kişilerin en fazla dikkat etmesi gereken noktadır ve protein, karbonhidrat ve yağ oranı ile kasların gelişmesi sağlanabilir. Sabahları mutlaka haşlanmış yumurta tüketilmesi gerekirken spordan sonra ise genellikle protein değerinden ötürü haşlanmış tavuk tercih edilmektedir. Yağ fazlanız var ise yağ yakıcı gıdalar tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Yağlar azalmadan dilediğiniz kaslı görüntüye ulaşmanız güçleşecektir. Bol su tüketilerek ara ve ana öğünlerin kalori miktarlarının yanında besin grubu da değerlendirilerek düzenli beslenme programı oluşturulmalıdır. Yağların azalması ile kaslarınızın güçlendiğini ve ortaya çıktığını gözlemleyeceksiniz. Örnek bir program için ise kahvaltıda yumurta, sebze ve yulaf ezmesi tüketilebilirken öğlen süt ve ızgara tavuk akşam ise sebze, ızgara biftek ve az miktarda makarna tüketebilirsiniz. Yağ oranı ve karbonhidrat oranı dengeli protein ağırlıklı programlar tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir