Kategoriler
Doğru beslen!

Vücut Geliştirme Diyet Programı

Pek çok insan zayıflamanın yanında fit görünmek, sıkı bir vücuda sahip olmak istiyor. Bunun için çok fazla sayıda insan spor yapıyor, kendilerine en uygun antrenmanlar ile vücut geliştiriyor. Bu diyet programlarını doğru beslenme programları ile destekliyorlar. Ki bu çok önemli bir konudur. Vücut geliştirme mutlaka ama mutlaka doğru beslenme programı ile yürütülmesi gerek bir süreçtir. Aksi taktirde istenilen performansta bir vücuda sahip olmanın sürecinin uzayabileceği gibi aynı zamanda da bunun yanında bu süreç çok sağlıksız geçebilmektedir. Bu sebeple doğru bir beslenme oldukça elzemdir. Bu yüzden siz değerli sporcularımız için vücut geliştirme diyet programını alanında en uzman kişiler tarafından sizlere iletmek için kaleme aldık.

Diyet Programı Nedir?

Diyet programı, hayatımızı devam ettirmek için hayati derecede önemli olan beslenme öğelerinin doğru ölçülerde ve doğru zamanda alınmasını programlayan sistemin adıdır. Diyet programında programın içeriği kadar istikrar, azimlilik, kararlılık ve disiplin de çok önemlidir. Diyet programı her gün aynı saatlerde tüketilmesi lazım gelen besinlerin ne olduğunu ve ölçülerini ifade eder. Bu sebeple beslenme programı disiplin ister. Düzenli bir yemek yeme saatini ifade eder. Eğer diyet programına başlamak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şeyler şunlardır: hedef, istikrar ve azim.

Diyet Programının Önemi Nedir?

Beslenme bir insan için oldukça önemlidir. Gereğinden fazla beslenmek nasıl sağlığı oldukça olumsuz etkiliyorsa gereğinden az beslenmek de aynı şekilde oldukça zararlıdır. Beslenmede dikkat edilmesi gereken öncelikli şeylerden biri düzenli olmasıdır. Günün belli aralıklarında, her gün aynı zaman diliminde olacak şekilde beslenmek oldukça doğru bir yöntemdir. Ayrıca beslenme programı besin değeri yüksek, doğal ve doğru besinlerden oluşmalıdır. Zira beslenme programı beslenmemizi desteklemez, beslenmemizi yönlendirir. Bu sebeple bize en çok enerji veren, doğru besinlerden oluşmalıdır. Bunun yanında diyet programında önemli olan unsurlardan biri de su içmektir.

Diyet Programında Su İçmenin Önemi

Diyet programında, programın içeriğinde mevcut olan besinlerin değerlerinin ne kadar zengin olmasının büyük önem arz etmesi gibi aynı zamanda beslenme programında su içmenin de aynı şekilde önemi büyüktür. Beslenme programında su içmek, öğün aralıklarında ve öğünlerle birlikte olmalıdır. Ara ara ve bardak bardak içilen su hem sindirimi kolaylaştırır hem de oldukça sağlıklıdır. Su, vücutta bulunan istenmeyen maddelerin atımında olsun vücudun devinimini sağlaması noktasında olsun oldukça önemlidir. Genel ortalama bir ifade ide her gün yaklaşık 3 litre su içmek gerekir. Beslenme programında da aynı rakam geçerlidir. Ayrıca vücut geliştirirken yapılan antrenmanlar vücudun su kaybetmesine sebep olur. Bu da su alımını zorunlu kılar. Yoksa vücut doğru çalışmamaya başlar.

Vücut Geliştirirken Diyet Programına Uymanın Önemi Nedir?

Vücut geliştirmek zorlu bir süreci ifade eder esasında. Hem azim hem istikrar hem de güç gerektirir. Bu süreç içerisinde vücut geliştirme kadar önemli olan şey diyet programına uymaktır. Çünkü bu program kaslarınıza, vücudunuza gerekli enerjiyi doğru miktarlarda sağlar. Bu da doğru beslenmenizi sağlarken aynı zamanda vücut geliştirmenizi oldukça olumlu anlamda etkiler. Kas gelişiminizi besin destekli yürütmeniz konusunda yardımcı olur.

Vücut Geliştirme Diyet Programı

İşte sizler için hazırladığımız vücut geliştirme programımız:

Sabah

 • 2 Haşlanmış Yumurta
 • 2 Dilim Yağsız Peynir
 • Domates ve salatalık
 • 1 Dilim ekmek
 • Meyve

Öğlen

 • 200 Gram Et/Tavuk
 • 1 Dilim Ekmek
 • Salata
 • Meyve

Akşam

 • 200 Gram Et/Tavuk
 • 1 Dilim ekmek
 • Salata
 • Meyve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir