Kategoriler
Doğru beslen!

Yaz Aylarında Ferahlık Veren Lezzetler

Yaz Aylarında Ferahlık Veren Lezzetler; Yaz aylarında sıcaklar kişileri besinlerden uzaklaştırmaktadır. Yaz sıcaklarında beslenme rutini bozulmakta olup dengeyi sağlamak zorlaşır. Bunaltıcı sıcaklar etkisini ilk olarak iştahsızlık olarak göstermekte olup vücudun ihtiyaçları karşılanmadığı için sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Oysaki yaz ayları metabolizmanın çok daha hızlı çalıştığı ve sıvı ihtiyacının çok daha fazla olduğu dönem olmasından mütevellit beslenme düzeni daha dikkatli oluşturulmalıdır. Yaz aylarında formunuzu korumak, vücuda enerji oluşturmak ve güçsüz düşmemek için beslenme programınıza ekleyebileceğiniz ferahlık veren besinlere listemizden göz atabilirsiniz.

Yaz Aylarında Ferahlık Veren Lezzetler; Soğuk Yulaf

Yulaf diyet listelerinin gözdesiyken sporcular tarafından da çok tercih edilmektedir. Eğer canınız hafif ve doyurucu bir lezzet istiyor ise tercihinizi yulaftan yana kullanabilirsiniz. Yulafı isterseniz kahvaltınızda isterseniz ara öğünlerinizde kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesini dilerseniz sütle dilerseniz yoğurt ile karıştırarak içerisinde muz çilek, böğürtlen veya çilek gibi taze meyveler ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Kalori hesabı yapıyor iseniz yine ceviz, fıstık veya fındık ezmesi de ekleyebilir veya daha hafif bir tat istiyorsanız kuru meyveler ile karıştırabilirsiniz. Çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi yulafı pişirerek de tüketmek damak zevkine kalmıştır. Lif oranının yüksek olması ve içerisinde protein barındırması ile doyurucu, hafif ve ferah bir lezzet ortaya çıkmaktadır.

Salata Çeşitleri

Günümüzde salata kavramı değişmiştir ve ana öğün yerine geçebilecek lezzetli salatalar hazırlamak mümkündür. Yemeğinizin yanına hazırlayabileceğiniz gibi masanın baş kahramanı olarak salatayı da tercih etmeniz mümkündür. Yeşillikleri kâseye doldurup dilerseniz içine peynir, ton balığı, kırmızı et, veya balık eti gibi birçok opsiyon ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz. Çeşidinin bol olması sürekli aynı yemeği yiyormuş hissini de ortadan kaldıracağından ferah ve çeşitli bir yemek elde edebilirsiniz. Salatanızı çeşitli damak zevkinize uygun soslarla da sağlıklı, fit ve ferah bir lezzete ulaşabilirsiniz.

Yaz Aylarında Ferahlık Veren Lezzetler
Yaz Aylarında Ferahlık Veren Lezzetler

Yaz Aylarında Ferahlık Veren Lezzetler; Soğuk İçecekler

Yaz aylarında ferahlık deyince akla ilk olarak soğuk içecekler gelmektedir. Sıcaklardan bunaldıysanız ve sıvı bir şeyler istiyorsanız sağlıklı içecek hazırlayabilirsiniz. Buz gibi ferah ve lezzetli smoothie hazırlayarak gününüzü güzelleştirmek ve içerisinde koyacaklarınızı seçmek tamamen size kalmıştır. Kırmızı meyveler, turuncu meyveler, yoğurt, süt, muz, avokado, çilek, dut, böğürtlen veya yulaf ekleyerek ferahlatan içeceğinizi hazırlayabilirsiniz. Bu içerikler karıştırıcıdan geçeceği için tüketmesi de kolay olacaktır.

Taze Sebzeler ve Izgara Kırmızı Et

Yaz aylarında kızartmalar ve yağlı besinler genellikle tercih edilmez. Sıcakla birlikte zorlanan mide ağrıya neden olabilmektedir. Ancak vücudun protein ve enerji miktarını da karşılamak gerekir. Bu sebepten kızartma yerine ızgara tercih edebilirsiniz. Izgarada balık, kırmızı et veya tavuk eti pişirerek yanına ferahlatıcı salatalarda ekleyerek besleyici, doyurucu ve besin değeri yüksek bir ana öğün hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında spor yaparak ve bol su içerek ferahlığı sağlayabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Tüm içerikleri hazırlarken içerisine koyduğunuz ürünleri dikkatle seçerek almanız gereken kalori miktarının üzerine çıkmamaya çalışmanızda faydalıdır. Sağlıklı ve ferah günler dileriz…