Kategoriler
Doğru beslen!

Yaza Girmeden Detoksa Yönelin

Vücudunuzun arınması konusunda en etkili yöntemlerden birisi olan detoks, kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Detoksun kilo verdirmeden de önemli etkisinin, vücudunuzu toksinlerden arındırmak olduğunu söyleyebiliriz. Kendinizi yenilenmiş hissetmek isterseniz sizin için en uygun olan detoks yöntemlerinden birine başvurabilirsiniz.

Detoks Nedir?

Açıklayıcı bir anlatımla detoksun tam olarak ne olduğundan söz etmek gerekirse, detoks, vücudumuzda biriken toksik maddelerden arınmamıza yardımcı olan etkili bir yoldur. Detoks yöntemleri kendi içerisinde pek çok çeşide ayrılır ve siz kendinize en uygun bulduğunuz detoks türünü uygulayarak başlayabilirsiniz. Genellikle süresi oldukça kısadır fakat bu sürede yediğiniz ve içtiğiniz şeylerde kısıtlanır. Bazen sebze meyve tüketmek zorunda kalır bazen de detoks çayları ile besinlerinizi desteklersiniz.

Detoks Çeşitleri Nelerdir?

Detoks çeşitleri kendi içerisinde ayrılır. Bunlardan bir tanesi 1 – 3 gün aralığında oruç tutmaktır. Bununla birlikte besinlerinizi sınırlayabilirsiniz. Sadece taze meyve suları ve meyve sebze tüketebilirsiniz. Ya da sıvı olarak sadece tuzlu su ve limon suyu gibi sıvılar tüketebilirsiniz. Şifalı otlar bulup bunlardan bir kür yapabilirsiniz. müshil ya da lavma yoluyla bağırsaklarınızı temizleyebilirsiniz. Alkol sigara ve kahve kullanımınızı tamamen kesebilirsiniz.

Detoks Yapmanın Vücuda Sağladığı Yararlar

Detoks vücudunuzu tamamen yenilediği için size çok fazla yarar sağlayabilir. Bu yararlardan bazılar;

 • Bağışıklık sisteminiz güçlenir
 • Cildiniz yenilenir ve daha parlak görünür.
 • Zihniniz daha akıcı düşünmeye başlar
 • Saçlarınız güçlenir
 • Kilo vermenize yardımcı olur
 • Vücudunuzu toksik maddelerden arındırır.
 • Tüketilen besinler sayesinde, daha enerjik hissetmeye başlarsınız.

Detoksun Zararı Var mı?

Her şeyde olduğu gibi detoksun da aşırısı ve dikkatsizce yapılanı size zarar verebilir. Meyve karışımlarıyla içtiğiniz meyve suları size yarar sağlar. Ama bilmediğiniz otlarla yapılan karışımları içmek sağlığınızı olumsuz etkiler, hatta öldürebilir. Bu nedenle yaptığınız karışımlara dikkat etmelisiniz. Bağırsaklarınızı ihtiyaç olmadığı halde temizlemeye çalışmak, yararlı bakterilerin ölmesine, bu da halsizlik ve kabız ya da ishale yol açabilir. Tek yönlü detoks türlerini tercih etmemelisiniz çünkü beraberinde çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Kilo Vermek Enerjinizi Arttırmak İçin Detoksa Başvurun

Sağlıklı ve kontrollü bir şekilde yapılan detoks, kilo vermeniz konusunda size yardımcı olur. Aynı zamanda bu süreç içerisinde tükettiğiniz besinlerin sağlıklı olması, enerji açısından kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Temelde detoks diyeti zayıflamak için kullanılmaz fakat sağlıklı beslenmek vücudunuzu toksik maddelerden arındırmak, kilo vermenizi de sağlar. Vücuttaki gereksiz şişkinlik ve bunun yarattığı kilo, detoks ile gider.

Detoks Çayları Nelerdir?

Detoks yaparken içtiğiniz bazı çaylar, vücudunuzun arınması konusunda yardımcı olur. Bu çaylardan bazıları;

 • Yeşil çay
 • Zencefil çayı
 • Kekik çayı
 • Rezene çatı
 • Karahindiba çayı

Bunlar bilinen en yaygın detoks çayları ve aynı zamanda kolay ulaşabileceğiniz çaylar. Özellikle yeşil çayın sindirim sistemine çok büyük etkisi olduğu bilinir.

Detoks, Hangi Durumlarda Yapılmalı?

Öncelikle, hamile, yaşlı, çocuk, emziren kadınlar, kronik hastalığı olanların detoks yapmaması önerilir. Bununla birlikte durduk yere detoks yapmak size zarar verir. Detoks yapmadan önce bir doktora danışmak tercihiniz olabilir. Doktora danışmadan detoks ürünü kullanmayın. Uzun zamandır kendinizi yorgun hissediyorsanız, baş ağrılarınız arttıysa, stresli bir yaşamınız varsa, kendinizi daha dinç ve yenilenmiş hissetmek için detok yöntemine başvurabilirsiniz.

Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Detoks yapacakların bilmesi gereken en önemli şeylerden birisi, durduk yere detoks yapılmaması gerektiği. Bu size yarar değil zarar getirir. Sadece kilo vermek için detoks yöntemine başvurmayın. Detoks tek başına kilo vermek için sağlıklı bir yöntem değildir ve hastalanmanıza neden olabilir. Detoksu kendinizi yenilemeniz gerektiğini düşündüğünüz zamanlarda yapmaya özen gösterin. Aksi takdirde sağlıksız sonuçlar alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir