Kategoriler
Doğru beslen!

Yeme Alışkanlıklarını Değiştirmek Kolay!

Yeme Alışkanlıklarını Değiştirmek Kolay!; Diyetinizi değiştirmek, gerçekten sağlıklı bir yaşam sürmenin en sürdürülebilir yoludur. Uzun vadede, kişisel beslenme hedeflerinize ulaşmanın en iyi yoludur. Bu basit ipuçlarıyla başarılı olmanız garanti.

Bir şeyler değişmeli, böyle devam edemem; Bu düşünce, bir kez daha sağlıklı bir şeyler pişirmek yerine o hazır yemeği fırına koyduğunuzda ortaya çıkar. Genellikle ani bir değişiklik için can atıyorsunuz, ancak yine de diyetinizi gerçekten değiştirmeyi başaramıyorsunuz.

İnsanlar, özellikle beslenme söz konusu olduğunda, alışkanlık yaratıklarıdır. Bu nedenle, diyetinizi değiştirmeye ve olumlu değişiklikler yapmaya karar verirseniz, yeni beslenme alışkanlıklarının rutin hale gelmesi belirli bir zaman alacaktır.

Basit ipuçlarımızla, uzun vadede hedeflerinize ulaşmanız ve diyetinizi değiştirmeniz kesinlikle daha kolay olacaktır.

Yeme Alışkanlıklarını Değiştirmek Kolay

Yeme Alışkanlıklarını Değiştirmek Kolay! Ama Bunu Önceden Bilmelisiniz

Diyetinizi değiştirirken, sağlıksız alışkanlıklar unutulmalı ve sağlıklı alternatiflerle değiştirilmelidir. Ancak bu, kalori saymakla ilgili değil, eski ve kötü beslenme alışkanlıklarını değiştirme amacı ile ilgilidir.

Daha fazla meyve ve sebze yemeye söz vermek çoğu zaman yeterli değildir. Bunun yerine somut bir hedef formüle etmelisiniz. Örneğin: “Şu andan itibaren kahvaltım daha çok meyve, öğle yemeğim daha çok sebze olmalı.” Bu hedefe gerçekten ulaşmak için belirli bir beslenme planına ihtiyacınız var.

Yeme Alışkanlıklarını Değiştirmek Kolay!; Hedefinize Adım Adım Bu Şekilde Ulaşırsınız..

  1. Yeme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Tam olarak ne değişmeli? Akşam atıştırması, kahveye bir çay kaşığı şeker veya tatlı için çikolata: Kötü alışkanlıklarımızın çoğu zaten rutin hale geldi. Ancak çoğu zaman ölümcül olabilen tam da bu küçük şeylerdir.

Bu yüzden diyetinizi değiştirmeden önce, tam olarak neyin değişmesi gerektiğini kendinize sormalısınız. Özellikle başlangıçta ne yediğinizi ve ne zaman yediğinizi yazmanız kişiye özel beslenme planı oluşturmanıza yardımcı olur.

  1. Diyetinizi Değiştirmek İçin Motivasyonunuz Nedir?

Diyetinizi neden değiştirmek istediğinizi kendinize sorun. Motivasyonun nedir? Hedefiniz nedir? Diyet değişikliğinden ne elde etmeyi umduğunuz konusunda net olmak çok önemlidir. Bu, daha iyi bir cilt arzusu, genel olarak daha sağlıklı bir yaşam tarzı veya kilo verme hedefi olabilir. Hedefinizi formüle ettikten sonra, zayıf anlarınızda sizi motive edecek ve destekleyecek birine söyleyin.

  1. Diyetinizi Değiştirmek Fedakarlık Değil, Kazançtır!

Değiştirilen diyetin zevk kaybını temsil etmediğini, ancak değişikliğin sizin ve vücudunuz için bir kazanç anlamına geldiğini anlamak önemlidir. Bir beslenme planı oluşturmak, yeni tarifler denemek ve sağlıklı yiyeceklerle yemek pişirmek çok fazla çeşitlilik getiriyor. Birkaç hafta sonra yeni alışkanlıkların vücudunuz ve sağlığınız için iyi olduğunu fark edeceksiniz. Yani bu gerçek bir kazanç.

Yeme Alışkanlıklarını Değiştirmek Kolay

  1. Perhiz Yerine Sağlıklı Beslenme Düzeni

Beslenme düzeninizi değiştirerek, uzun vadede benimsediğiniz yeni alışkanlıklar edinirsiniz. Bu nedenle, kısa sürede mümkün olduğunca fazla kilo vermek için her gün kalorilerin sayıldığı radikal bir diyete başlamakla ilgili değil.

Hepimiz hızlı kazanmayı severiz. Özellikle hızlı bir şekilde çok kilo vermek istiyorsanız. Ne yazık ki, diyetler genellikle uzun vadede sağlığınız için iyi değildir. Bu yüzden uzun vadede sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmek istiyorsanız en mantıklı yol beslenme şeklinizi değiştirmektir. Böylece kalori saymadan kalori yakabilir ve sürekli tartılara bakmadan sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

  1. Yeni Bir Şey Deneyin

Egzotik meyveler, lezzetli baharatlar ve yeni hazırlama yöntemleri günlük yaşama ivme kazandırıyor. Diyetinizi değiştirirken yeni tariflere ve henüz size yabancı gelen yiyeceklere dahil olmalısınız. Bu, değişikliği sağlıklı beslenmeye yönelik mantıklı bir adımdan çok daha heyecan verici bir deney haline getiriyor. Sadece diyetinizi geliştirerek değil, aynı zamanda gerçekten yeni tatlar deneyerek taze başlangıçlar yapın.

  1. Her Gün Yemek Pişirmek Yerine Yemek Hazırlamak

Her gün sobanın önünde durmak oldukça zaman alıcı ve yorucu olabilir. İş yerinde geçen uzun bir günün ardından, hemen hazır bir yemeği ısıtmaya başlarsınız. Bu sorunun çözümü ön pişirmedir.

Yemeklerinizi birkaç gün boyunca hazırlamalısınız, böylece her zaman elinizde sağlıklı bir şeyler olur. Ayrıca, haftanın yemeklerini tamamen planlamalısınız. Beslenme planınızda her zaman iki günlük bir tarif planlamanız en iyisidir, böylece haftalık alışverişten tasarruf etmiş olursunuz.