Kategoriler
Doğru beslen!

Yemeği Yavaş Yiyerek Kilo Vermek Mümkün Mü?

Yemeği Yavaş Yiyerek Kilo Vermek Mümkün Mü; Kilo vermek istiyorsanız bilmeniz gereken ilk şey yediğiniz her şeyin kalorisidir. Kilo vermek teoride oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey harcadığınız kaloriden daha azını tüketerek kilo vermeyi sağlayabilirsiniz. Ancak pratikte kilo vermek bir o kadar zordur çünkü insanın nefsiyle başa çıkması, canının çektiği besinlerden ziyade kalorisi düşük sağlıklı besinlere yönelmek, spor yapmak, düzenli uyumak ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Yapılan son araştırmalara göre kişinin iştahını kapatmasında ve tabağındaki besinlerde doyum noktasına ulaşma stratejilerden biri de yavaş yemekten geçiyor. Yavaş yiyerek nasıl kilo verilir? Merak ediyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Çiğnemek Önemlidir

Pek çok işi sindirimin ağızdan başladığını bilmeyerek ve unutarak besinleri çok az çiğneyerek yutmaktadır. Oysaki sindirim ağızda başlar diyerek besinlerin iyi sindirilmesi, organların daha az çalışmasını sağlamak ve mide rahatsızlıklarını gidermek için besinler iyi çiğnenmelidir. Bir besini ne kadar çok çiğnerseniz o kadar kolay sindirilir ve bu durum aynı zamanda daha hızlı bir şekilde doyma hissiyatına erişmenizi sağlar. Çok çiğnemek daha az yemek yemenizi sağlayacağından kilo verme hızınız artacak ve daha hızlı istediğiniz kiloya erişebileceksiniz. Bunun yanında diğer bir dikkat edilmesi gereken husus ise ne kadar çok çiğnerseniz o kadar hızlı yorulursunuz ve yemek yeme istediğiniz bu şekilde daha hızlı sönecektir.

Yemeği Yavaş Yiyerek Kilo Vermek Mümkün Mü?
Yemeği Yavaş Yiyerek Kilo Vermek Mümkün Mü

Nasıl Yavaş Yiyeceksiniz?

Eğer yemeklerinizi hızlı yiyorsanız yavaş yemeğe alışmak biraz zamanınızı alabilir. Bunun için kademeli olarak veya kontrollü bir şekilde yavaş yemek yeme alışkanlığı kazanmaya çalışabilirsiniz. Bunun için ilk olarak lokmalarınızı çok büyük almayın ve küçük porsiyonlar tüketmeye çalışabilirsiniz. Küçük porsiyonlar için tabaklarınızı küçültmenizi tavsiye ederken yavaş çiğnemek için kaşığınızı ve çatalınızı da küçültmenizi öneririz. Tatlı kaşıklarını kullanarak küçük bir lokmayı ağzınıza alın ve yaklaşık 20 kez çiğnedikten sonra yutabilirsiniz. Yemeğinizi yerken sadece yemeğe odaklanın ve karşınızda TV gibi dikkatinizi dağıtacak ortamlardan kaçının. Dilerseniz slow bir müzik açarak yavaş yemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Yemeği Yavaş Yiyerek Kilo Vermek Mümkün Mü; Düzenli Bir Yemek Masası

Yemek saatlerinizi düzenlerden bilinçli hareket etmeniz gerekmektedir. Araştırmalar ayakta yemek yeme alışkanlığı olan kişilerin kilo alma hızının çok daha yüksek olduğunu ispatlamaktadır. Bu sebepten yemeklerinizi masada düzenli bir ortamda tüketmeniz yararlı olacaktır. Bu durum yemeğe olan dikkatinizi arttırırken kaçamak yapma ihtimallerinizi da azaltacaktır. Özellikle akşam yemeklerini masada küçük porsiyonlarda ve çok çiğneyerek tüketerek kilo verme hızınızı arttırabilirsiniz.

Sadece Yavaş Yemek Yetmez

Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi kilo vermek istiyorsanız her zaman harcadığınız kalori aldığınız kaloriden daha az olmalıdır. Bu sebeple yediklerinize dikkat etmeden sadece yavaş yemek yiyerek bir ölçüde kilo verebilirsiniz ancak yeterli olmayacaktır. Bu sebepten size uygun beslenme programı oluşturup, yavaş çiğneyerek ve düzenli spor yaparak daha formda ve daha sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz.