Kategoriler
Doğru beslen!

Yoga Yaparken Hangi Diyet Uygulanır

Vücudu dinlendiren ve aynı zamanda kasları çalıştıran Yoga, günlük hayatınızın ritüellerinden olabilecek değerli bir spordur. Hem zihninizi hem de bedeninizi çalıştırmasıyla bilinen bu spor, bel, sırt, bacak, kol hatta yüz kaslarınızı bile çalıştırarak esnemenizi ve zayıflamanızı sağlayacaktır. Fakat doğru beslenmeden ve günlük olarak yapılmadığı takdirde faydaları azalır, yoga yapmanızın bir anlamı kalmayabilir. Çünkü vücut zamanlaması olan, kendi saatine göre hareket eden bir işleyişe sahiptir. Her gün aynı saatlerde yatığınız etkinlikler, onu bir süre sonra yapılacak aktiviteye hazırlar ve ona göre performans sağlamasına neden olur. Yogada önemli olan bir diğer unsur ise, beslenmenizi düzenli olarak yapmak olacaktır. Bunun için zihninizi dinlendirirken, bedeninizi de bazı yiyeceklerden uzak tutmalısınız.

Acı Yiyeceklerden Uzak Durulmalı

Bedeninizi ve daha da fazlası sindirim sisteminizi fazlasıyla yoran acı yiyecekler, vücudunuzun hazımsızlık yapmasına neden olacaktır. Onun için elinizden geldiğince acı yiyecekler ve içecekler tüketmemelisiniz. Özellikle acı biber yemek bu dönemde sağlıklı bir karar olmayacaktır. Yoga yaparken mideniz de zihniniz kadar rahat ve hafif olmalıdır.

Asitli Meyve Sebzeleri Az Tüketmelisiniz

Yoga bedeninizi ve zihninizi dinlendiren ve sizin bedeninizle iletişim kurmanızı sağlayan bir spordur. Bu nedenle yoga sırasında duruş ve oturuşlarınızı engelleyecek aşırı gazlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Mide şişkinliği yapacak çiğ sebzeler ve meyveler yoga yapmadan önce tüketilmemesi gereken yiyeceklerdir. Eğer diyet programınızda yer alıyorsa, çok az haşlayıp tüketebilirsiniz. Bu yiyecekler arasında soğan, sarımsak, lahana, mantar ve bezelye gibi yiyecekler yer alırken, vücudunuzu uyaracak diğer yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

Baklagiller Yoga İçin Altın Değerinde

Beslenme programına eklemeniz gereken yiyeceklerden birçoğunuz elinizden geldiğince baklagiller sınıfından seçmelisiniz. Özellikle gaz yapıcı baklagiller yerine seçmeniz gereken maş fasulyesi, soya filizi, mercimek ve sarı bezelye gibi gaz oranı düşük baklagiller olmalıdır. Kuru fasulye, nohut ve benzeri baklagiller bedeninizi yoracak, yoga hareketlerinizi kısıtlayacaktır. Mineral ve protein açısından yüksek değerleri olan bu baklagiller kaslarınızın çalışmasını ve artmasını sağlayacak altın değerinde önemli yiyeceklerdir.

Tatlı Baharatlar Tüketmeniz Faydalı Olacaktır

Yemeklerinizde ya da haşlanmış sebzelerinizde kullanabileceğiniz hafif ve faydalı baharatlar seçebilirsiniz. Acı pul biber ya da karabiber gibi baharatlardan uzak durmanız yoga için faydalı olacak, bedeninizi hafifletecektir. Bu baharatlar yerine, tatlı ve fresh baharatlar seçebilirsiniz. Fesleğen, zencefil, tarçın ve kakule yemeklerinize tatlı ve hoş bir lezzet katabilir.

Ekmek Olarak Tercihlerinize Dikkat Etmelisiniz

Kilo ve toksinleri atmak için o kadar uğraşmışken, ekmek olarak beyaz ekmeği seçmek pek de mantıklı değil tabi ki. Ekmek olarak çavdar, buğday ve mısır ekmeklerini tercih etmelisiniz. Kalori hesaplarına göre bir dilim ya da yarım dilim tüketerek yoga diyetinizi uygulayabilir ve sağlıklı beslenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir