Kategoriler
Doğru beslen!

Yulaf Ezmesi Mucizesi!

Yulaf Ezmesi Mucizesi; Yulaf ezmesi son zamanlarda yaygınlaştı. Yulaf ezmesinin neden sağlığı iyileştirdiğini ve diyet için neden iyi olduğu söylendiğini merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre! Hem de nasıl yenileceğini ayrıntılı olarak anlatacağız.

Yulaf Ezmesi Nedir?

Yulaf ezmesi, yemeyi kolaylaştırmak için harmanlanmış ve işlenmiştir. Çoğunlukla atlar ve diğer hayvanlar için yem olarak kullanılır. Tatlandırıldığında veya meyve ve kuruyemişlerle karıştırıldığında “granola” olarak bilinir.

Yulaf Ezmesi Mucizesi

Yulaf Ezmesi Türleri

Yulaf ezmesi üç türe ayrılabilir: her biri farklı özelliklere sahiptir.

İlk Çeşidi;

Preslenmiş (haddelenmiş) kesilmemiş yulaftır. Yaklaşık pişirme süresi 5 dakikadır. Isıtma genellikle gereklidir. Granüller büyük ve kalındır. Kokulu ve tatmin edici bir dokusu vardır. 5 dakika kaynatın, baharatlayıp veya tatlandırıp servis yapın.

İkinci Çeşidi;

Yulaflar kesildikten sonra ateşin kolayca geçmesi için ince bir şekilde bastırılır. Yaklaşık pişirme süresi 2-3 dakikadır. Hazır yulaflardan daha kalın ve daha çiğnenebilirdir. Malzemeler (kurabiye ve ekmek) olarak da kullanılır.

Üçüncü Çeşidi;

Yaklaşık pişirme süresi 1-2 dakikadır. Yulaf ezmesi pişirmenin en kolay ve en hızlı yoludur. Yumuşak bir dokuya sahiptir ve sindirimi kolaydır, bu nedenle çocuklar ve yaşlılar için önerilir. Olduğu gibi yiyebilirsiniz. Marketlerde genelde bu çeşidi satılır.

Yulaf Ezmesinin Diyet İçin Etkili Olmasının Nedenleri

Yulaf ezmesinin bağırsak aktivitesine ve diyete iyi geldiğine dair söylentiler duyuyoruz ama gerçek nedir? Bağırsak bakteri araştırmalarında uzman olanlar kilo vermeye yardımcı olduğunu söyler.

Karbonhidrat Alımını Azaltır

Yulaf ezmesi, yüksek diyet lifi içeriği ile karakterize edilir ve şeker içeriği, beyaz pirincin yaklaşık 1/3’ü kadardır. Bu nedenle, beyaz pirinç ve erişte gibi üretilen tahıllara kıyasla karbonhidrat alımının nispeten baskılanabileceği görülüyor. Kan şekeri seviyesindeki hızlı yükselişi baskılayarak orta düzeyde tokluk sağlar. Aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olduğu söylenir.

Bağırsak Hareketlerini İyileştirir

Lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini ve şişkinliği iyileştirme etkisi olduğu ve kısa vadede kilo kaybı hissi alabileceğiniz ön görülür.

Yulaf Ezmesi Mucizesi

Fermente Edilebilir Diyet Lifine Sahiptir

Fermente edilebilir diyet lifi, iyi bakterileri besleyen diyet lifidir. Bağırsak bakterileri diyet lifini parçaladığında üretilen kısa zincirli bir yağ asidi oluşur. Bu kısa zincirli yağ asidi, obeziteyi önlemek için yağ hücreleri üzerinde çalışır yani yediklerinizin yağa dönmesini önler.

Neden Son Günlerde Popüler Oldu!

Korona hastalığı nedeniyle insanlar evde daha fazla zaman geçirdi ve bazı kişilerde egzersiz eksikliğinden dolayı sözde korona kilo alımı yaşandı. Bu şartlar altında, sağlığa yatırım yapmak için daha fazla fırsat vardı ve farkındalık arttı. Bu yüzden sağlıklı tahıllar artık popüler hale geldi.

Yulaf ezmesi, pirinç gibi temel gıdaların yerine kullanılabildiği için diyetle ilgilenen insanlar arasında çok popüler bir malzeme haline geldi.

Ayrıca yulaf ezmesi, bağırsak aktivitesi için önemli olan fermente olabilen diyet lifi içermesiyle de dikkat çekmektedir. Şimdiye kadar bağırsak aktivitesinin temelini oluşturan yoğurt ile sadece bakterileri dışarıdan uzaklaştırdık ama aynı zamanda midedeki iyi bağırsak bakterilerini sürdürülebilir şekilde artırmak da önemlidir.

Bağırsak aktivitesi için yeni bir aşama açan fermente edilebilir diyet lifine daha yakından bakalım.

Yulaf Ezmesi Mucizesi

Bağırsak Aktivitesi İçin Fermente Olabilen Diyet Lifi!

Halihazırda bağırsak aktivitesinin bilincinde olan birçok insan, yoğurt ve peynir gibi fermente gıdalar kullanıyor olabilir. Elbette bunlar bağırsak aktivitesi için etkili besinlerdir ancak “fermente olabilen diyet lifi” şu sıralar bağırsak aktivite dünyasında dikkatleri üzerine çekiyor. Bağırsak fermantasyonunu teşvik etmede ve bağırsak bakterilerini dengelemede önemli bir rol oynar.

Vücudu olumsuz etkileyen kanserojenler gibi zararlı bakterileri azaltın ve bifidobakteriler gibi faydalı bakterilerin kolaylıkla yaşayabileceği bir ortam yaratır. Ek olarak, bu fermantasyon tarafından üretilen kısa zincirli yağ asitleri, kanser hücrelerinin büyümesini engellemek, obeziteyi önlemek ve kabızlığı iyileştirmek gibi çeşitli şekillerde sağlığın geliştirilmesine yardımcı olur.

Sağlık Ve Güzellik İçin Yulaf Ezmesi

Bir seferde yenebilecek uygun yulaf ezmesi miktarı 30 gr – 40 gr’dır. 30gr başına enerji 117 kcaL’dir. ( Bir bardak pirincin yaklaşık 200 kcaL olduğunu düşünürsek, kalorisinin oldukça düşük olduğunu görebilirsiniz.)

Beyaz pirinçten yaklaşık iki kat daha fazla bitkisel protein, yaklaşık 20 kat daha fazla diyet lifi içerir. Ayrıca kalsiyum, demir, B1 ve B6 vitaminleri ve antioksidan özellikleriyle bilinen E vitamini de dahil olmak üzere oldukça besleyicidir.