Kategoriler
Doğru beslen!

Yulaf Ezmesini Sevmenin Yolları

Yulaf Ezmesini Sevmenin Yolları; Yulaf besin değeri yüksek olması, sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayan lifli yapısı nedenleri ile sporcuların temel besinleri arasında yer almaktadır. Ancak kuru ve tat olarak çok sade bir ürün olduğundan yenmesi için farklı tarifler uygulanıyor.

Kahvaltı dahil günün her öğününde yenebilen bir besin olan yulaf protein değeri çok yüksek olduğundan ihtiyacınız olan proteini karşılamaktadır. Kahvaltınızda omletinizin içerisine, un yerine ince öğütülmüş yulaf olarak tatlınızda ve daha pek çok yiyeceğin içerisinde kullanarak tadını değiştirebilirsiniz.

Özelikle sporcular için önemli bir besin olan yulaf içecek olarak da yağsız süte katılarak içilebilir hale getirilmektedir. Yulaf ezmesini yoğurdunuzun içinde bir süre bekleterek yumuşatabilir meyvelerle destekleyerek tatlılık katabilirsiniz. Yağsız süte bir miktar yulaf, buz ve kahve eklemeniz soğuk içecek olarak rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Bu şekilde pek çok tarife internetten ulaşabilir damak tadınıza uygun olanları seçebilirsiniz.

Yulaf Ezmesini Sevmenin Yollar

Yulafın Faydaları Nelerdir?

Yoğun lif içeren yulaf sindirim sisteminde kolaca öğütülerek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı bir besindir. Oluşan hazımsızlığı giderici etkisi de mevcuttur. Saçlarınızın ve cildinizin ihtiyacı olan proteini ve besini sağlamaktadır.

Kaygı ve strese bağlı oluşan uykusuzluk problemleri için yatıştırıcı bir etki gösterir. Kalorisi düşüktür ancak yoğun lifli yapısından dolayı uzun bir süre tokluk hissi vermektedir. Kemiklerinizin ve kaslarınızın güçlenmesinde de oldukça etlidir. Eğer alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınız varsa bunlardan kurtulmanızı destekleyen besin gurubuna sahiptir. Özellikle sporcuların yoğun olarak tercih ettiği yulaf yüksek enerji kaynağı olması sebebi ile çok besleyici bir besindir.

Yulaf Ne Kadar Tüketilmelidir?

Her şeyin olduğu gibi yulafın da çok aşırı tüketilmesi yanlış bir bilgidir. Vücudunuzdaki günlük protein ihtiyacınızın yüzde 15 ini 8 yemek kaşığı yulaf ile karşılayabilirsiniz. Günde yemeniz gereken yulaf miktarı bu nedenle ortalama 8 yemek kaşıdır.

Tek bir üründen tek bir besin grubunu karşılamanız doğru olmayacaktır. Sadece yulaf ile protein ihtiyacınızı karşılamak hem yanlış hem de imkansızdır. Vücudunuzun her besinden azar azar alması gereken besin değerleri mevcuttur. Dengeli ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Aksi halde sağlığınızda bozulmalar yaşayabilirsiniz. Çok zayıflamak için sadece yulaf yemek yapılmaması gereken bir beslenme şeklidir. Özellikle sporcular hayatlarında belli bir yeme ve spor disiplinine sahip oldukları için gerektiğinden fala yulaf yemek yerine besinleri belli öğünlere dağıtarak almayı tercih ederler.

Yulaf Ezmesini Sevmenin Yolları

Yulaf Ezmesi Hangi Yiyeceklerle Yenebilir?

Yulaf ezmesi ile yapılacak pek çok yemek tarifi mevcuttur. Sporcular sabah kahvaltılarında, omlette, çeşitli tatlılarda, yoğurt ve yağsız süt içerisinde, meyvelerle ve daha pek çok yiyecekler beraber kullanmayı tercih ederler. Spor yapan kişiler özellikle spor yapmaya başlamadan önce yulaf yemelidir. Yoğurt ve yağsız süt içerisine katılan yulaf bir süre bekleyince yumuşar be yoğun bir kıvam alır. İçerisine meyve veya sevdiğiniz farklı bir gıdayı ekleyerek kendinize lezzetli bir ara öğün yapabilirsiniz. Ayrıca yulaf ezmesinin hangi besinlerle nasıl yenebileceğine dair internette pek çok yeni tarif bulunmaktadır.

Yulaf Ezmesi Neden Sporcuların Tercihidir?

Sporcular sindirim sistemlerinin çalışmasına ve metabolizmalarının düzenli olmasına önem gösterdikleri için yedikleri yiyeceklerin içeriğine de dikkat ederler.

Yulaf ezmesi lifli yapısı sayesinde hem sindirim sisteminin çalışmasına katlı sağlar hem de metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca tok tutma özelliği sayesinde diyet yapan sporcularında ilk tercihleri arasında yer alır. Kemik ve kas gelişimine katkı sağlayacak proteini içerisinde barındırır. Daha pek çok faydası olması sporcuların tercih sebeplerini oluşturmaktadır.

Yulaf Ezmesini Sadece Sporcular Mı Tercih Eder?

Sporu zayıflamak için tercih eden kişiler yulaf ezmesini tok tutma özelliği nedeni ile yoğun tüketirler. Ancak sadece zayıflamak üzerinde değil neredeyse vücudun her alanında yulaf ezmesinin faydası görülmektedir. Kemik ve kas gelişimi, sindirim sitemi, metabolizma, protein ihtiyacı, saç ve cilt sağlığı, diş eti ve diş sağlığı ve çok daha fazla alanda faydası olan bir besindir. Çok yüksek enerji kaynağına sahip besin olduğundan sadece sporcular değil kendisini yorgun hisseden herkes yulaf ezmesi tüketmelidir.

Yulaf Ezmesini Sevmenin Yolları

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenilebilir?

Yulaf ezmesi yerken zorlanıyorsanız sevdiğiniz bir besin ile birlikte yemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca yulaf ezmesi ile ilgili pek çok yeni tarif internette mevcuttur. Tatlılarınızda, öğünlerinizde pek çok besinle birlikte tercih etmeniz mümkün. Sabahları omletinizin içerisine, ara öğün zamanınızda yoğurt ve meyve ile, akşamları yiyeceklerinizin yanında garnitür bir ürün olarak yemeyi tercih edebilirsiniz. Günde yaklaşık kaşık kadar yemeniz protein ihtiyacınızın da yüzde 15’ini karşılayacaktır.

Yüksek enerjiye sahip olduğundan spor yapmadan önce yenmesi de tavsiye edilir. Ayrıca alkol sigara gibi bağımlılıkları olan kişiler bu alışkanlıklarından vazgeçme sürecine girdiklerinde yulaf ezmesi yiyerek daha hızlı sonuca ulaşabilmektedir. Sinir sisteminizi rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğundan kaygı bozukluğu ve stres nedeniyle oluşan uyku sorununuzun azalmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik bağışıklık siteminizin güçlenmesini de sağlamaktadır.