Kategoriler
Doğru beslen!

Zindelik İçin Vücuda Yakıt Gerekir!

Vücut tam bir makineye benzer. Kaslarınızın çalışması için ona iyi bakmak ve gerekli olan yakıtı vermek gerekir. Vücudun tüm gün hareketsiz kalması; kasların yavaşlamasına, dolaşım sisteminin bozulmasına ve metabolizmanın bozulmasına neden olur.

Vücudun tam randımanlı çalışabilmesi ve doğru tabir kullanılması gerekirse, dişlilerin bozulmaması için doğru şekilde yapılandırılması ve egzersizlere alıştırılması gerekir. Vücut her ne kadar egzersiz için desteğe ihtiyaç duymasa da en iyi şekilde çalışabilmesi için doğru şekilde beslenmeye ihtiyaç duyar.

Vücudunuza Sağlıklı Yağları Alın

Egzersize başlamadan önce, ilk olarak vücudun kontrol edilmesi gerekir. Kişinin kendisini iyi hissetmesi için doğru besinin ne olduğunu bilmesi lazımdır. Kimi insan egzersize başlamadan dakikalar önce yer ve sporla bunu sindirmeye çalışır. Bazı insanlar ise aç olarak egzersiz yapar ve belli bir süre hareket ettikten sonra güçten düşmeye başlar.

Buradaki en önemli nokta, vücudun neye, ne kadar ihtiyacı olduğudur. Sabah evden çıkarken kallavi bir kahvaltı yapabilir ya da yarım bir muz eşliğinde tereyağ ve bir adet bar alabilirsiniz.

Spora başlamadan önce ise protein, yağ ve karbonhidrat ağırlıklı bir yemek oldukça güzel gider. Tüm bunları vücudunuza almadan önce, ne kadar yemeniz gerektiğini bilerek yemelisiniz.

Egzersiz Sonrası Mola

Spor yaparken en dikkat edilmeyen noktalardan biri, egzersizin hemen ardından yemek yemeye başlamaktır. Hele yoğun bir egzersiz sonrası yemek, vücudunuzu rahatlatacağı yerde, sizi zora sokacaktır.

Egzersiz sonrası yemek için en az 30 dakika beklenmelidir. Vücudunuza tanıyacağınız bu kısa zamanda, vücudunuz kendini toparlamaya başlayacaktır. Aynı zamanda alacağınız protein içerikli ve dengeli bir yiyecek, sağlıklı yağ ve glikojen takviyesi için de gereklidir.

Egzersiz Sonrası Yemeğe Dikkat

Egzersizler yapıldı ve harcanan efor, sizi iyice acıktırdı. Ancak yarım saat beklemeli ve vücudunuzun kendini toplamasını beklemelisiniz. Kaslarınızın kendini toparlaması için protein bazlı öğün yanında eklemlerinize daha iyi gelmesi için yağ ve glikojen takviyesi alabilirsiniz.

Egzersiz sonrası karbonhidratlar yakıldı. Bunun tekrar yerine konması lazım. Bunun için çok özel bir yiyecek düşünmenize gerek yok. Karbonhidrat, protein ve sıvı kaybının yerine tekrar konabilmesi için gerekli bir öğün size yetecektir.

Egzersiz Sonrası Destekleyiciler

Egzersiz sonrası, beyin ve kalp sağlığı için çeşitli balık yağları alınabilir. Bunun için en önemli madde Omega 3 yağ asitleridir. Egzersiz sonrası yorulan kasların tekrar iyileşmesi ve kendini toparlaması lazımdır.

Egzersiz programlarında alınacak yakıtlar ne kadar önemliyse yapılan egzersizler de o derece önemlidir. Ne çok kolay ne de çok zor egzersizler, vücudun dengesini bozmaktadır. Strese giren vücut, kilo almaya ve eklemlerin iltihaplanmasına yol açabilir.

Egzersiz Sonrası Beslenmenin Önemi

Kas yıkımının azaltılması, protein sentezinin arttırılması, karbonhidrat depolarının yeniden doldurularak, vücudun sıvı toplaması için, egzersiz sonrası beslenme oldukça önemlidir.

Yapılan egzersiz sonrası, vücut egzersizden oluşan strese maruz kalır. Vücudun egzersiz sonrası yeniden yapılanmaya ihtiyacı vardır. Egzersiz sonrası beslenmeye başlamadan önce en az 30 dakika beklenmelidir.

Egzersiz Sonrası Oluşan Kas Yıkımı

Her ne türlü egzersiz yapılırsa yapılsın, vücudun egzersizler sonrası kendini toparlaması ve kendini yeniden yapılandırması gerekir. Bu yapılanma içinde, vücudun gereksinimi olan karbonhidrat ve aminoasitlerin karşılanması gerekir.

Karbonhidrat ve aminoasitler ise kas yerine alınacak besinlerden karşılanmalıdır. Böylece kaslar, kendi dokuları yerine alınan besinlerle beslenecek ve egzersiz sonrası oluşan kas yıkımı en az seviyeye düşecektir.

Yapılan herhangi bir egzersiz sonrasında, doğru şekilde yapılmayan bir beslenme, kasların ihtiyaçlarını alınacak besinlerden değil, kendi çevre dokusundan karşılamasına neden olacaktır. Bu durum ise, egzersiz sonrası kas yıkımını oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir